Anasayfa TEKNOLOJİK DONANIM / YAZILIM Active Directory Organizational Unit Oluşturma, Kullanıcı ve Grup Ekleme

Active Directory Organizational Unit Oluşturma, Kullanıcı ve Grup Ekleme

7 Dakikada Okunabilir
1

Active Directory Organizational Unit Oluşturma, Kullanıcı ve Grup Ekleme

Active Directory daha önce buradaki yazımda bahsettiğim gibi bir dizin hizmetidir. Bu dizin hizmetinde çeşitli senaryolara göre dizinler oluşturarak, bu dizinlerdeki bileşenleri daha kolay yönetebilmemizi sağlıyor. Active Directory’de Organizational Unit (OU), Group, Kullanıcı(User) , Computer bileşenlerini nasıl ekleyebiliriz adım adım anlatmaya çalışacağım. Ayrıca Oluşturacağımız OU’lara Gruplar ve bu Group’lara kullanıcı eklemeyi göstermeye çalışacağım.

Benim örnek senaryomda bir adet Merkez, iki Adet Şube ofis mevcut. Oluşturacağım OU’ların içine örnek departmanlar ve kullanıcılarda ekleyeceğim.

Başlayalım

İlk olarak Server Manager‘ı açıyoruz sağ üst bölümden Tools‘a tıklayarak Active Directory User and Computers‘ı açıyoruz.

Oluşturduğum domain’e (rifat.local) sağ tıklayıp New>Organizational Unit‘ i tıklıyoruz ve Oluşturacağımız OU‘nın ismini veriyoruz.

Görüldüğü gibi oluşturduğumuz OU dizinde gözüküyor.

Aynı Şekilde Merkez Ofis altına departman oluşturmak için MerkezOfis’e sağ tıklayıp New>Organizational Unit‘ i tıklıyoruz ve Oluşturacağımız Departmanın ismini veriyoruz.

MerkezOfis’in altına yeni departman OU’sunu oluşturmuş oluyoruz.


Şimdi oluşturduğumuz departmana bir kullanıcı(User) ekliyoruz. Bunun için oluşturduğumuz departman OU’suna sağ tıklayıp New>User‘a tıklıyoruz.

Oluşturacağımız kullanıcının Adını Soyadını, Logon name’ini yazıyoruz ve Next‘e tıklıyoruz.

Kullanıcının logon şifresini belirliyoruz. Günümüz IT‘cileri genellikle kullanıcıya sabit şifre verir “Password1” şeklinde ve kullanıcı bir sonraki logon’da şifresini değiştirir. Bunun için alt bölümdeki User must change password at next logon seçeneği seçilmelidir.

Kullanıcı oluşturma işlemini tamamlamak için Finish‘e tıklıyoruz.

Görüldüğü gibi İnsan Kaynakları OU’sunun altında oluşturduğumuz kullanıcıyı görebiliyoruz.

Kullanıcının özelliklerini görmek ve düzenlemek için kullanıcıya sağ tıklayıp Properties‘e tıklıyoruz. En çok kullanılan Tab’ları sizlere anlatmaya çalışacağım. General Tab’ında kullanıcının bilgilerini içeren bölümler mevcuttur.Adress Tab’ı tahmin edileceği gibi kullanıcıya ait adres bilgilerinin içerdiği bölümdür.

Account Tab’ında Kullanıcının Logon name‘i değiştirebilirilebilir. Logon Hours bölümünde kullanıcının belirli saatlerde Logon olmasını sağlayabilirsiniz. Yine Log On To.. bölümünde kullanıcı istenirse belirli bölümlerde logon yetkisi verilebilir. Unlock Account seçeneği bir kullanıcının birden fazla yanlış şifre girerek user’ını kilitlemesi sonucu kullanıcının kilitlenmiş account’unu unlock etmeye yaramaktadır. Alt bölümde Account Expires bölümünde kullanıcının Account’unu belirli süreler içinde kullanmasını ve sonucunda Expire olmasını sağlayabiliyoruz.

Eğer gezici bir profil (Roaming Profile) paketimiz var ise Profil Path  bölümüne bu path’in dizin yolunu yazıyoruz..

Telephones Tab’ında telefon numaralarının yazılabileceğiniz bölümdür.


Organization Tab’ında kullanıcının Job Title (İş tanımı), Department (departman) ve Company (Şirket) adını yazabilirsiniz.

Remote Control tab’ında kullanıcının remote control ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Remote Desktop Services Profile Tab’ı kullanıcıya özel profil path’i göterebiliriz.

Member Of Tab’ında Add butonuna tıklayarak kullanıcıyı gruplara ekleyebilirsiniz.

Şimdi Oluşturduğumuz MerkezOfis OU’suna bir Group oluşturalım. Bunun için MerkezOfis OU’suna sağ tıklayıp New>Group‘a tıklıyoruz.

Group adını yazıp , Gruop’un kapsamını ve tipini belirliyoruz.

Evet MerkezOfis OU altında. Group’umuz oluştu görüldüğü gibi.

Şimdi bir kullanıcıyı oluşturduğumuz gruba eklemek için bir departman içindeki kullanıcıya sağ tıklayıp Add to a group‘a tıklıyoruz.

Açılan pencerede oluşturduğumuz Group’un adını yazıp Check Names‘e tıklıyoruz ardından OK diyoruz.Oluşturduğumuz Group’u açtığımızda Members Tab’ında Group’a eklediğimiz kullanıcıyı görebiliyoruz.

 

Sizlere Active Directory‘de belli bir senaryo dahilinde Organizational Unit (OU) oluşturmayı, Group oluşturmayı ve Group’a kullanıcı eklemeyi, Yeni Kullanıcı(User) oluşturmayı ve kullanıcının özelliklerini güncellemeyi göstermeye çalıştım.

 

Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım faydalı olur.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  DONANIM / YAZILIM

Bir Yorum

  1. atakan besli

    19 Ocak 2019 at 10:27

    Güzel anlatımınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress 5.0 İle Gelen Gutenberg Editörü Kapatma

Wordpess 5.0 ile gelen Gutenberg Blok Editörü‘nü bende dahil birçok kullanıcı kullan…