Anasayfa TEKNOLOJİK AKILLI TELEFON VE CİHAZLAR Akıllı Telefonlar Mikrop Yuvası

Akıllı Telefonlar Mikrop Yuvası

5 Dakikada Okunabilir
2

Akıllı Telefonlar Mikrop Yuvası

Neredeyse hergün, her dakika elimizde olan akıllı telefonlar, ciddi anlamda mikrop barındırıyor. Yaşamımızın hemen her anında yanımızda, cebimizde olan akıllı telefonlar, eğer birkaç ayda bir temizlemezsek haberimiz bile olmadan mikrop yuvasına dönebiliyor. Bu durum çok ciddi ve bir sürü hastalığa davetiye çıkarabiliyor.

Peki bu durumda neler yapmalıyız?

Uzun Süre Temizlenmeyen Telefonlardaki Bakteriler

Düzenli Temizlik Önemli

Yekpare olmayan yani parçalara ayrılabilen bir telefonunuz var ise ayda bir telefonu kapatıp pilini çıkardıktan sonra kullanıcı tarafından çıkartılabilen ince ayrıntılar ile beraber kart girişi, şarj kablosu girişi ve kulaklık girişini pamuk veya kulak çöpüyle nemlendirerek veya temizleme spreyi ile temizlemelisiniz. Temizliğe iç kısımdan başlamalı daha sonra dış kısıma geçmelisiniz.

Ekran Temizliği (Nasıl Dezenfekte Edilir?)

Bir akıllı telefonun en önemli ve aktif  kullanılan kısmı ekranıdır. Doğru bilinen tersine ekran için kesinlikle ıslak mendil veya alkol içerikli bir bez kesinlikle kullanmamalıyız. Ekran temizliği için üretilmiş özel spreyleri kullanarak daha çok verim alabilir aynı zamanda cihazınızıda korumuş olursunuz.

Ekran temizliğine yardımcı olarak ekran filmi kullanabilirsiniz. 3 ay’da bir değiştireceğiniz ekran filmi telefonunuzun hem temiz kalmasına yardımcı olacak hemde çizilmelere karşı koruyacaktır.

Telefon Kılıfının Önemi

Temizlik açısından bir telefon kılıfının önemi çok büyüktür. Kılıflar cihazınızı darbe ve çiziklere karşı korurken, mikrop ve bakterilerden de korumuş olacaktır. Tabi bunun yanında kılıfıda düzenli aralıklar ile temizlemeniz son derece önemlidir.

Tuvalete Telefon ile Girmeyin!

Mikropların oluşmasında ve çoğalmasında ki en büyük etken tuvalette telefon kullanmaktan kaynaklanmaktadır. Mümkünse tuvalete telefon ile girmemeliyiz. Eğer giriyorsanız çıktıktan sonra telefonun temizliğini kesinlikle yapmalısınız.

Telefonu Elden Ele Gezdirmeyin

Bazı hastalıkların temas ile bulaşıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Hal böyle olunca kimi zaman tokalaşmayı bile reddettiğimiz oluyor. Cep telefonunun elden ele bir çok kişi kullandığı zaman mikrop oluşumu 2-3 hatta 4 katına çıkabiliyor. Telefonunuzu mümkünse başkalarına vermeyin.

Telefon Kullanım Şeklinizi Değiştirin

Örnek olarak kulaklık ile konuşmayı gösterebiliriz. Bu kullanım şekli sizi hem radyasyondan hemde mikrop oluşumunu minimuma indirme konusunda yardımcı olacaktır.

Telefon Temizliği Hangi Materyaller ile Yapılmalı?

Günümüzde telefon veya bilgisayar temizliği için birçok kimyasal içerikli temizleyici mevcut. Bunlardan telefonunuz için uygun olanını temin ederek temizliğini yapabilirsiniz. Bu ürünleri bulamassanız sadece su ile nemlendirilmiş bezlede temizlik yapabilirsiniz. Bunların yanında ilginç gelebilir fakat mor ötesi ışık kullanarakta mikropları öldürebilirsiniz.

Kendimiz için gösterdiğimiz temizlik anlayışını sürekli kullandığımız telefonlarımız içinde göstermeliyiz.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  AKILLI TELEFON VE CİHAZLAR

2 Yorum

  1. Meltem

    28 Ekim 2017 at 13:22

    ay resmen şoktayım o resimdekiler gerçekmi

  2. Rıfat Yalçın

    29 Ekim 2017 at 10:47

    Evet malesef gerçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hangi Telefon Ne Kadar Radyasyon Yayıyor

Specific Absorption Rate (SAR) – Özgül Soğurma Oranı anlamındaki SAR, akıllı telefonların …