Anasayfa TEKNOLOJİK DONANIM / YAZILIM Bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz?

16 Dakikada Okunabilir
2

Bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Herkes bir şekilde Bilgisayar ile hayatının bir döneminde tanışmıştır. Günümüz çağında en büyük ihtiyacımız bir kişisel Bilgisayar. Teknoloji‘yi takip edebileniniz var mı?  Hele ki Teknoloji‘nin günden güne geliştiği şu günlerde ben bile sektörün içinde olmama rağmen yenilikleri takip etmekte zorlanır hale geldim. Eskiden bir Bilgisayar‘a sahip olmak bütçe açısından hiçte kolay değildi.  Şu an neredeyse her bütçeye göre bir Bilgisayar bulmak mümkün.

Az öncede dediğim gibi Teknoloji her geçen gün hatta her saat yenilenen bir sektör haline geldi. Teknoloji çok çabuk tüketilir hale gelmiş durumda. Eskiden 5-10 yıl olan teknoloji tüketim ömrü şu anda aylar ile dile getiriliyor hatta günler. En basitinden eski bir sabit ev telefonunu bile en az 7-8 yıl kullanırdık şimdi çoğumuzun evinde sabit ev telefonu bile yok 🙂 Teknoloji‘yi tüketmeyi seviyoruz daha doğrusu tüketmeyi sevmeyi bize öğrettiler. Yani kepçeyle alıp kaşık ile veriyorlar sindire sindire numaralandırarak 🙂

Herneyse konumuza dönecek olursak.

Bilgisayar alırken dikkat edilecek konular;

Uzun süreli kullanıma uygun kişiselleştirilmiş donanımlar oluşturularak bir bilgisayar tercih edilmesi yararınıza olacaktır.

Ne gibi ? Başta bütçe sıkıntısı durumunda bilgisayar alınacaksa, donanımı geliştirilebilir bir bilgisayar kişiselleştirilebilir. Örneğin Ram miktarı veya Hard disk kapasitesi gibi. Bütçeniz yükseldiğinde donanımı zenginleştirebilmek elinizde olur.

Bilgisayar alırken bir kaç terimi bilmek gerekiyor daha doğrusu bir bilgisayarın içinde neler var? Hangi parça ve donanımlar ne işe yarıyor? Bir haber olmak gerekiyor.

Bir bilgisayarın Ana bileşenleri;

 • İşlemci (CPU)
 • Anakart (Mainboard)
 • Hard Disk (Sabitdisk)
 • RAM
 • Ekran Kartı (GPU)
 • Güç Kaynağı (Power Supply)

İŞLEMCİ (CPU)

Merkezî işlem birimi (Türkçe kısaltması MİB veya Orijinal, terminolojik kısaltması CPU) bir bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Çalıştırılmakta olan yazılımın içinde bulunan komutları işler. İşlemci terimi genelde MİB için kullanılır. Mikroişlemci ise tek bir yonga içine yerleştirilmiş bir MİB’dir. Genelde, günümüzde MİB’ler mikroişlemci şeklindedir.

Merkezî işlem birimi (MİB) (İngilizce Central Process Unit (CPU)), veya basitçe işlemci, dijital bilgisayarların veri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren bölümüdür. İşlemciler, ana depolama ve giriş/çıkış işlemleri ile birlikte bilgisayarların en gerekli parçaları arasında yer alır. Mikroişlemciler ise tek bir yonga içine yerleştirilirmiş bir merkezî işlem birimidir. 1970’lerin ortasından itibaren gelişen mikroişlemciler ve bunların kullanımı, günümüzde MİB teriminin genel olarak mikroişlemciler yerine de kullanılması sonucunu doğurmuştur.ANAKART (MAİNBOARD)

Anakart (İngilizce: mainboard, motherboard, baseboard, system board veya planar board), modern bir bilgisayar gibi karmaşık bir elektronik sistemin birincil ve en merkezî baskılı devre kartıdır. Apple bilgisayarlardaki muadiline logic board (lojik kart) denir ve bazen mobo olarak kısaltılır.[1] Fiziksel yapı olarak anakartlar özel alaşımlı bir blok üzerine yerleştirilmiş ve üzerinde RAM yuvaları genişleme kartı slotları devreler ve yongalar bulunan kare şeklinde bir plakadır. Bu plaka çalışma sistemini organize eder. Bu organizasyon anakart üzerindeki yonga setleri sayesinde olur.

HARDDİSK (SABİTDİSK)

Sabit disk ya da Hard disk kısaca HDD ya da Türkçesi ile sabit disk sürücüsü veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. Önceleri büyük boyutları ve yüksek fiyatları nedeni ile sadece bilgisayar merkezlerinde kullanılan sabit diskler, cep telefonları ve sayısal fotoğraf makineleri içine sığabilecek kadar küçülen boyutları ile günlük hayatımıza girmişlerdir.

Sabit disklerin en yoğun kullanım yeri bilgisayarlardır. Ses, görüntü, yazılımlar, veritabanları gibi büyük miktarlarda bilgi, gerektiğinde kullanılmak üzere sabit disklerde saklanır.

RAM

Rastgele erişimli hafıza (İng. Random Access Memory, RAM) mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur. Buna karşın diğer hafıza aygıtları (manyetik kasetler, diskler) saklama ortamındaki verilere önceden belirlenen bir sırada ulaşabilmektedir, çünkü mekanik tasarımları ancak buna izin vermektedir.

RAM, genellikle bilgisayardaki ana hafıza ya da birincil depo; yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı olarak düşünülür. Bu tip RAM genelde tümleşik devre biçimindedir. Yaygın olarak hafıza çubuğu veya RAM çubuğu isimleriyle anılır çünkü devre kartı üzerine, küçük devreler hâlinde, plastik paketleme yardımıyla birkaç sakız paketi boyutundadır. Çoğu kişisel bilgisayarda RAM eklemek veya değiştirmek için yuva bulunur.

EKRAN KARTI (GPU)

Ekran kartı, bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birimidir. Ekran kartları harici ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kullanan PC kartları olarak veya anakart üzerinde chipset içerisinde yerleşik olarak bulunmaktadır.

Günümüzde ekran kartları için Gpu üreten iki büyük firma bulunmaktadır. Nvidia ve AMD aralarındaki sürekli rekabetten dolayı her geçen gün Gpu mimarilerini güçlendirmekte ve kapasitelerini arttırmaktadır.

GÜÇ KAYNAĞI (POWER SUPPLY)

Güç Kaynağı Nedir? Güç kaynağı, prizden elektriği alıp onu bilgisayarınızın değişik parçaları için gereksinim duydukları değişik gerilimlere ayarlayan parçadır. İpucu:Bilgisayarınız için gerekli parçaları aldığınız yere, onları çalıştırmak için ne kadarlık bir güç kaynağının uygun olacağını da sorun. Eğer bilgisayarınızla beraber yazıcı, tarayıcı gibi çevre birimleri de kullanacaksanız, bunları da satıcınıza belirtin. Ve gelecekte de başka çevre birimleri kullanma olasılığınızı da göz önünde tutarak, satıcınızın size önerdiğinin de üzerinde güçte bir güç kaynağı satın alın.

Bilgisayarın ana bileşenlerine şöyle bir göz atıp neler olduğunu kısaca öğrendiğimize göre belli kriterlere göre  bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz görelim.

Öncelikle edineceğimiz Bilgisayarın ihtiyaç kesimini belirlemek başlangıç olarak önemlidir.

İhtiyaca Göre Örneklersek;

Fotoğrafçı ve Görsel Tasarımcı Bilgisayarı

Örneğin bir Fotoğrafçı veya Görsel tasarımcı alacağı Bilgisayarın Ekran kartı donanımının zenginliğine önem vermek zorundadır. Çünkü çoğunlukla photoshop üzerinde görseller ile uğraşacak. Photoshop iş yükünün çoğunu GPU üzerinden gerçekleştirir.  Aslında iş Ekran kartıylada bitmiyor burada işlemcinin gücü ve RAM miktarıda bir hayli önemli. Yani bir yerde denklik diyebiliriz. Davul ile zurna gibi 🙂 Belirtmekte fayda var bugün çoğu görsel tasarımcı Apple’ın Mac bilgisayarlarını kullanmaktadır. Bunun sebebi aslında çok basit, Mac bilgisayarlar işletim sistemi ile donanım olarak müthiş uyumda çalışır. Bu sebep ile Mac Bilgisayarlar Görsel tasarımcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Örnek donanım;

İşlemci (CPU): Min. i5 işlemci Tavsiye i7 İşlemci

Ekran Kartı (GPU): Min. 2 GB Tavsiye 4 GB

RAM: Min 4 GB Tavsiye 8 GB

Harddisk: Min 128 GB SSD Disk (İşletim sistemi için) Tavsiye

Anakart: Bu donanımlara uygun olarak alınmalı

Güç Kaynağı: 850W

Bütçe: 3500-5000 Mac: 10.000-15.000

Görsel tasarımcı için bir adet MacBookPro yeterli olacaktır. Donanımı yazmama gerek yok 🙂

Örnek Notebook Fotoğrafçı / Örnek Mac Grafik Tasarımcı


Oyuncu Bilgisayarı

Başka bir örnek Oyuncu bilgisayarı. Eğer bilgisayarda Oyun oynayacaksanız neredeyse tüm donanımınızın üst seviyede olması günümüzde mecburi hale gelmiştir. Malum şimdiki oyunların görsellerini gerçeğinden ayırt etmek bir hayli zor. Başlıca alacağınız Ekran kartının işlem gücü ve kapasitesi yüksek olmalıdır. Aynı şekilde RAM kapasitesi ve tabii ki işlemci kapasiteside sorunsuz oyun oynamak için önemli bileşenlerdir.

Ülkemizde de satışı bulunan yeni nesil oyuncu notebook’ları mevcuttur. Bu bilgisayarları bütçenize ve ihtiyacınıza göre donanımını kişiselleştirip satın alabiliyorsunuz.

Örnek donanım;

İşlemci (CPU): Min. i7 İşlemci

Ekran Kartı (GPU): Min. 4 GB Tavsiye 8 GB (SLI)

RAM: Min 8 GB Tavsiye 16 GB

Harddisk: Min 256 GB SSD Disk

Anakart: Bu donanımlara uygun olarak alınmalı

Güç Kaynağı:Min 850W – 1000W Tavsiye

Monitör: Oyunlarda Monitörün payı çok büyük. En az 1 MS ve 144 HZ değerlerinde bir monitör yüksek FPS için yeterli olacaktır.

Bütçe: 3500-8000

Örnek Notebook / Örnek Masaüstü

 

Yazılımcı Bilgisayarı

Bir yazılımcının ekran kartı gücüne pek ihtiyacı yoktur. Minimum değerlerde bile kod yazabilir. Ekran kartı aksine İşlemci gücü ve Hafıza (RAM) gücüne daha çok ihtiyaç duyacaktır.

Örnek donanım;

İşlemci (CPU): Min. i3 işlemci Tavsiye i7 İşlemci

Ekran Kartı (GPU): Min. 1 GB Tavsiye 2 GB

RAM: Min 4 GB Tavsiye 8 GB

Harddisk: Min 128 GB SSD (İşletim sistemi için) Tavsiye

Güç Kaynağı: 500W

Anakart: Bu donanımlara uygun olarak alınmalı

Bütçe: 2000-3000

Örnek Notebook
Evde ödev yapacak çocuk bilgisayarı 🙂

Evet birde böyle bir tip mevcut değil mi? Hepimizin yıllar önce takdir şartıyla babalarına aldırdığı bilgisayarcı sınıfı. Burada yine geleceği kurgulayarak bilgisayar donanımları kişiselleştirilebilir. Yada tamamen bütçeye dayalı “bu bunu kırar iki gün sonra” bilgisayarı alınabilir 🙂 Aslında herkesin ilk bilgisayarı bozmalık değil midir ?

Örnek donanım;

İşlemci (CPU): Min. i3 İşlemci Tavsiye i5 İşlemci

Ekran Kartı (GPU): Min. 1GB Tavsiye 2 GB

RAM: Min 2 GB Tavsiye 4 GB

Harddisk: 500 GB SATA 7200 rpm

Güç Kaynağı: 500W

Anakart: Bu donanımlara uygun olarak alınmalı

Bütçe: 1500-2000

Örnek Notebook / Örnek Masaüstü

Evet birkaç örnek ile bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz incelemiş olduk. Tahmin edeceğiniz gibi daha fazla örnek verilebilir. Ama aşağı yukarı bu kriterlere yakın olacaktır.

Umarım faydalı olur. Okuduğunuz için teşekkürler.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  DONANIM / YAZILIM

2 Yorum

 1. Hakan Y.

  9 Haziran 2017 at 21:10

  Abi oyun için notebook mu daha iyi masaüstümü?

 2. Rıfat Yalçın

  9 Haziran 2017 at 21:21

  Tartışmasız masaüstü tabii ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress 5.0 İle Gelen Gutenberg Editörü Kapatma

Wordpess 5.0 ile gelen Gutenberg Blok Editörü‘nü bende dahil birçok kullanıcı kullan…