Anasayfa TEKNOLOJİK TEKNOLOJİ / BİLİŞİM Bitcoin Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Bitcoin Nedir ? Ne İşe Yarar ?

7 Dakikada Okunabilir
2

Son dönemde sıklıkla duymaya başladığımız Bitcoin nedir gelin hep birlikte basit bir anlatımla öğrenelim.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin (Sembolü: , kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir . Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Ayrıca Derin Ağ’da (Deep Web) en çok kullanılan para birimidir.

Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçti. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto‘dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyon’la sınırlıdır.

22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki Bitcoin‘lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 4 Haziran 2014 tarihi itibarıyla bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.

Evet Bitcoin‘in ne olduğunu ve kısa geçmişini öğrendiysek detaya girebiliriz.

Eğer 1 Bitcoin sahibiyseniz bu para birimi ile bakkala gidip sigara alamazsınız yada avm’lerde saatlerce gezip alışveriş yapıp ödemeyi Bitcoin ile yapamazsınız. Çünkü henüz her kesim tarafından kabul gören bir para birimi değil Bitcoin. Şu anda sadece internet borsasında geçerli olarak al-sat yöntemi ile bu para birimini kullanabilirsiniz.

Bitcoin Kur değeri her dakika başına çok değişkenlik gösteriyor ve neredeyse her gün binlerce TL artış yaparak değerini gün geçtikçe arttırıyor.Baktığımız zaman ülkemizde Bitcoin yatırımcısı son 1 yıl içinde artmaya başladı. Hele ki son 6 ay içinde Türkiye‘deki Bitcoin yatırımcı sayısı %400 artmış durumda ve artışınıda sürdürmektedir. Lakin bu işin nasıl işlediğini bilmeyen onlarca tok yatırımcı var onlar da bu işe girişmeye kalkışırsa neler olur bilemiyorum.

Bitcoin ne işime yarar ?

Bitcoin ile internet üzerinden Bitcoin kabul eden sitelerde alışveriş yapabilir veya ürettiğiniz coinleri çeşitli exchange sitelerinde  Türk Lirası‘na çevirebilirsiniz. Elinizdeki Türk Lirası ile Exchange sitelerinden Bitcoin satın alarak paranıza değer katabilirsiniz.

Bitcoin Nereden Alınır ?

Bitcoin Exchange için birçok site mevcut biraz araştırma yaparak güvenli olacağını düşündüğünüz bir kaç site bulabilirsiniz. Ben tavsiye vermeyeceğim çünkü bu iş biraz reklama giriyor. Tek tavsiyem paranızı Exchange edeceğiniz sitenin hacim değerlerine bakın yüksek olması önemli.

Kur Geçmişi

Bitcoin‘in kur geçmişine kısaca baktığımızda bu korkunç artışın nasıl gözler önüne serildiğine bakalım;

Aşağıdaki grafikte 29.10.2012 yılında 1 Bitcoin 27.79 $ iken şu anda 1 Bitcoin‘in değeri 10 Bin $ civarında seyrediyor. Yani 29.10.2012 tarihinde 2.779 $ verip 100 Bitcoin alsaydınız ve hiç dokunmasaydınız bugün yaklaşık 1 Milyon $ ‘ınız olacaktı 🙂

Yine aşağıdaki yakın tarihli grafiğe baktığımızda çok değil Ağustos ayında 1 Bitcoin 2700 $ civarındayken birden şaha kalkarak tüm rekorları alt üst etmeye başlıyor. Zaten ülkemizde de bu süreçte popüleritesi artmaya başlıyor.

Bu grafiklere baktığımda bir bilişim sektörü çalışanı olarak kendime ne kadar kızarsam kızayım az kalır. Teknolojiyi takip ediyoruz diye cep telefonları vb. haberlerinin içinde kaybolmuşuz. Aklını çalıştıranlar ve bu işi takip edenler üst tablodaki süreçte çok güzel paralar kazandılar. Neyse zararın neresinden dönersek kârdır.Analistler Ne diyor ?

Çoğu analist son 2 yıl içinde Bitcoin‘in 60 Bin $ civarlarına geleceğini öngörüyor. Fakat bu daha da erken gerçekleşebilir. Çünkü yıl sonunda 1 Bitcoin‘in 12 Bin $ olması tahmin edilirken şu anda 11 Bin $‘ ı aşmış durumda. Tabi bunun yanında felaket senaryoları yazan analistlerde mevcut. Bir kısım analiste göre bu sistemin balon olduğu dile getiriliyor ve çökmesine %80 gözüyle bakılıyor.

İş adamı Samson Mow, “10 bin ne ki, daha bekleyin” tweetini atarken yatırımcı Benedict Evans, “Balon dediğin zaten önce yükselir sonra patlar, patlayana kadar bekleyin” yorumunu yapıyor.

Bitcoin ile ilgili daha bir çok işlem var fakat ben kısaca araştırıp bulabildiğim bilgileri paylaşmak istedim. Lakin bu bilgilerin yanında mining (Bitcoin madenciliği) ve Altcoin mevzularıda var. Bu konular biraz karışık olduğu için belki başka bir yazımda bunlara değinirim.


Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
Tablolar: 
https://tr.tradingview.com

 

Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

 

Daha Fazla Göster /  TEKNOLOJİ / BİLİŞİM

2 Yorum

  1. Serkan

    25 Aralık 2017 at 00:28

    Analistlerin tahmini doğru çıktı Bitccoin şu sıralar 12 Bin$da geziyor.

  2. Rıfat Yalçın

    25 Aralık 2017 at 00:31

    Evet tahminler tutuyor gibi gözüküyor. Umarız 60 Bin $ tahminleride tutar sevgili analistlerin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mobil Teknoloji Terimleri

Teknoloji‘nin her geçen gün gelişmesi Mobil Teknoloji’lerin daha aktif ve sık …