Anasayfa TEKNOLOJİK DONANIM / YAZILIM Bitlocker Nedir? Nasıl Kullanılır? (Windows 10)

Bitlocker Nedir? Nasıl Kullanılır? (Windows 10)

7 Dakikada Okunabilir
12

Bitlocker Nedir ?

Bitlocker Windows işletim sistemlerinde Microsoft’un ücretsiz olarak sunduğu veri güvenliğini sağlamaya yarayan şifreleme sistemidir. Sabit disk veya taşınabilir harici disklerde bu özelliği kullanabilirsiniz. BitLocker sürücünün tamamını şifreler ve şifrelediğiniz verileri herhangi bir bilgisayardan erişmeye çalıştığınızda size şifre soracaktır.

Şifrelediğiniz bir sürücüye yüklediğiniz her dosya Bitlocker tarafından otomatik olarak şifrelenir. Dosyalar şifrelenmiş sürücüde depolandıkları sürece şifrelenmiş halde saklanır. Başka bir sürücüye veya bilgisayara kopyalanan dosyalar ise dışarı şifre olmadan kopyalanır.

Örneğin ağ üzerinden dosyaları paylaşıma açtıysanız o dosyalar şifrelenmiş sürücüde depolandığı sürece şifreli halde kalacaktır. Ancak yetkili kullanıcılar ve şifreyi bilenler verilere erişebilir.

İşletim sisteminin bulunduğu sürücüyü (C: sürücüsünü)  şifrelerseniz, BitLocker başlangıç (boot) sırasında bilgisayarınızda güvenlik riski oluşturabilecek koşullar olup olmadığını kontrol eder. Olası bir güvenlik riski algılanırsa, BitLocker işletim sistemi sürücüsünü kilitler. Bu kilidi açmak için özel bir BitLocker kurtarma anahtarının girilmesi gerekir.

BitLocker‘ı ilk açtığınızda “Bitlocker kurtarma anahtarı” oluşturduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, dosyalarınıza erişiminizi kalıcı olarak kaybedebilirsiniz.

Sabit veya taşınabilir diskleri şifrelerseniz, bir parola veya akıllı kartla şifrelenmiş sürücünün kilidini açabilir ya da bilgisayarda oturum açtığınızda otomatik olarak kilidi açılacak şekilde sürücüyü ayarlayabilirsiniz.

BitLocker‘ı istediğiniz zaman askıya alıp geçici olarak veya sürücünün şifresini çözüp kalıcı olarak kapatabilirsiniz. Bu konuya yazının ilerleyen bölümlerinde değinilecektir.

Bitlocker’ın kullanılabildiği Windows işletim sistemleri

 • Windows Vista – Ultimate, Enterprise
 • Windows 7 – Ultimate, Enterprise
 • Windows 8 – Professional, Enterprise
 • Windows 10 – Professional, Enterprise, Education


Nasıl kullanılır ?

Denetim Masası’ndan (Control Panel) Bitlocker Drive Encyrption‘a (Bitlocker sürücü şifreleme) tıklayalım.

 

Açılan pencerede Şifreleyebileceğimiz cihazları görüyoruz. Ben Harici disk’i şifreleyeceğim için onun yanında bulunan Turn on Bitlocker (Bitlocker’ı Aç) seçeneğine tıklıyorum.

 

Açılan pencerede cihazı şifreleyeceğiniz parolayı girmenizi istiyor. Aynı zamanda 2. seçenekte de Sürücü’nün kilidini açmak için bir akıllı kart kullanacağınızıda belirtebiliyorsunuz. Ben şu an akıllı kart kullanmayacağım için Parolamı oluşturuyorum ve Next‘e tıklıyorum.Bütün işlemlerin en önemli adımına gelmiş bulunuyoruz. Şifreyi unuttuğunuz zaman dosyalarınıza erişiminiz mümkün olmuyor. İşte bu pencere size bir kurtarma dosyası oluşturup saklamanıza olanak sağlıyor. Burada isterseniz dosya .txt olarak saklayabilir istersenizde fiziksel olarak çıktısını alabilirsiniz. Ben dosya olarak kaydetmeyi seçiyorum.

 

Açılan pencerede bizden kullanılacak şifrelemenin modunu seçmemiz isteniyor. Buradaki ilk seçenekte Yeni şifreleme modu’nu seçerseniz sabit sürücüler için en iyi seçenek olduğu dile getiriliyor. İkinci seçenekte ise taşınabilen cihazlar için uyumluluk modunu seçebileceğimiz dile getiriliyor. Ben ilk seçeneği seçip devam ediyorum.

 

Ve şifreleme işlemi başlıyor.

 

Şifreleme işleminin süresi sürücünüzdeki dosya boyutuna göre değişebiliyor. Şifreleme işlemi tamamlandıktan sonra resimde göreceğiniz gibi sürücü, sürücünün şifreli olduğunu belirten bir kilit simgesi ile gösteriliyor.

 

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda şifrelediğiniz sürücü aşağıdaki gibi kilitli simge olarak gösterilecektir.

 

Sürücüye çift tıkladığınızda sizden oluşturduğunuz şifreyi isteyecektir. Şifreyi girdikten sonra sürücü içeriğine ulaşabileceksiniz.

Nasıl Kapatılır ?

Burası çok önemli. Olaki bu şifreleme yöntemini kullanmaktan vazgeçmek istediniz ve şifrelemeyi kapatmak istiyorsunuz. Bunun için yapılması gereken çok basit. Denetim masasına girdikten sonra Bitlocker’a girin burada şifrelediğiniz sürücüyü aşağıdaki gibi göreceksiniz. Yanındaki seçeneklerde;

 • Kurtarma Anahtarını Yedekle
 • Parolayı Değiştir
 • Parolayı Kaldır
 • Akıllı Kart Ekle
 • Otomatik Kilidi Aç
 • Bitlocker’ı kapat

Bitlocker‘ı kapatı seçerseniz şifreleme çözülme işlemi başlayacaktır.

Bitlocker oluşturacağınız kilit şifresini ve kurtarma anahtarınızı iyi muhafaza ettiğinizde verilerinizi güvenle koruyacaktır.

Faydalı olması dileğiyle..


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  DONANIM / YAZILIM

12 Yorum

 1. mustafa

  18 Şubat 2019 at 09:23

  Merhaba harici bellek şifreleme yazınızı okudum. yazınız için teşekkur ediyorum. lakın bırseye takıldım ; ben kendı bilgisayarımda bun şifreleme işlemini yaptıkdan sonra hariçi belleği baska pc ye takıtıgım vakit yine şifre isticek mi yoksa direkt normal bi şekilde açılacak mı ?
  Şifreleme olayı sadece işlem yatgım pc de mi geçerli yoksa herhangi pc ye taktiğimda hariçi belleği şifre istiyecek mi ?

 2. Rıfat Yalçın

  25 Şubat 2019 at 17:53

  Şifreleme disk içine yerleşir yani başka pc de açtığınızda yine şifre isteyecektir.

 3. Mahmut Bertan

  1 Mart 2019 at 15:53

  Merhaba, bitlocker şifremi unuttum ve kurtarma şifresi koymamıştım. Yanlış şifre girmek için bir hatalı deneme limiti var mı; yoksa bulana kadar tamamen kilitlemeden deneyebilir miyim?

 4. Rıfat Yalçın

  1 Mart 2019 at 15:59

  Merhaba, bu durumda malesef kurtarma için bilinen bir geri dönüş yok. Microsoft müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz belki yardımcı olabilirler.

 5. Mahmut Bertan

  1 Mart 2019 at 16:16

  Yanıtınız için teşekkürler. Olası şifre kombinasyonlarını maksimum deneme sayısı var mı acaba? Yani iphone ya da SIM kartında olduğu gibi tamamen kitlemeden önce?

 6. Rıfat Yalçın

  1 Mart 2019 at 16:26

  Açıkcası bu duruma hiç düşmediğim için bilmiyorum ne söylesem yalan olur 🙁 Dediğim gibi microsoft müşteri hizmetlerini arayın güzel yardımcı oluyorlar.

 7. murat

  5 Ağustos 2019 at 12:17

  peki şifreyi unuttum ve kurtarma anahtarını hiç kaydetmedim şifre kırma gibi bir durum vamı yani istese bu şifre kırınabiliyormu ?

 8. Rıfat Yalçın

  5 Ağustos 2019 at 13:19

  Benim bildiğim bir yöntem yok ama bu tip sorun için Microsoft Müşteri Destek Hattını arayabilirsiniz. Tabi Windows’un orjinal olması gerekiyor.

 9. Erkan

  18 Kasım 2019 at 02:59

  Bu şifreleme işlemi , dosyaların başka kimseler tarafından açılmasına engel olmasının yanında bilgisayara virüs bulaştığında, bu şifreli dosyalara virüsün erişip bu dosyaları bozmasına da engel olur mu?

 10. Rıfat Yalçın

  18 Kasım 2019 at 07:49

  Evet oluyor.

 11. Ahmet

  17 Aralık 2019 at 20:21

  Merhaba iyi günler ben harddisk aldım bunun içine şifre koydum Bunu formatlıyabilermi şifre olduğu haldeeee

 12. Rıfat Yalçın

  18 Aralık 2019 at 11:40

  Merhaba, Evet dışardan müdahale ile diske format atılabilir. Fakat şifrelemedeki amaç eğer verilerinize erişimi kısıtlamak ise aslında başarılı olmuş oluyorsunuz. Sadece verileriniz kaybolmuş oluyor 🙂 Eğer veriler sizin için çok değerli ise 2. bir güvenlik olarak verilerinizi farklı bir platformda daha tutabilirsiniz. Sonuç olarak diskteki verilerde şifre var ise ulaşılması şifre olmadan zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress 5.0 İle Gelen Gutenberg Editörü Kapatma

Wordpess 5.0 ile gelen Gutenberg Blok Editörü‘nü bende dahil birçok kullanıcı kullan…