Anasayfa TEKNOLOJİK DONANIM / YAZILIM Bitlocker Nedir? Nasıl Kullanılır? (Windows 10)

Bitlocker Nedir? Nasıl Kullanılır? (Windows 10)

7 Dakikada Okunabilir
0

Bitlocker Nedir ?

Bitlocker Windows işletim sistemlerinde Microsoft’un ücretsiz olarak sunduğu veri güvenliğini sağlamaya yarayan şifreleme sistemidir. Sabit disk veya taşınabilir harici disklerde bu özelliği kullanabilirsiniz. BitLocker sürücünün tamamını şifreler ve şifrelediğiniz verileri herhangi bir bilgisayardan erişmeye çalıştığınızda size şifre soracaktır.

Şifrelediğiniz bir sürücüye yüklediğiniz her dosya Bitlocker tarafından otomatik olarak şifrelenir. Dosyalar şifrelenmiş sürücüde depolandıkları sürece şifrelenmiş halde saklanır. Başka bir sürücüye veya bilgisayara kopyalanan dosyalar ise dışarı şifre olmadan kopyalanır.

Örneğin ağ üzerinden dosyaları paylaşıma açtıysanız o dosyalar şifrelenmiş sürücüde depolandığı sürece şifreli halde kalacaktır. Ancak yetkili kullanıcılar ve şifreyi bilenler verilere erişebilir.

İşletim sisteminin bulunduğu sürücüyü (C: sürücüsünü)  şifrelerseniz, BitLocker başlangıç (boot) sırasında bilgisayarınızda güvenlik riski oluşturabilecek koşullar olup olmadığını kontrol eder. Olası bir güvenlik riski algılanırsa, BitLocker işletim sistemi sürücüsünü kilitler. Bu kilidi açmak için özel bir BitLocker kurtarma anahtarının girilmesi gerekir.

BitLocker‘ı ilk açtığınızda “Bitlocker kurtarma anahtarı” oluşturduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, dosyalarınıza erişiminizi kalıcı olarak kaybedebilirsiniz.

Sabit veya taşınabilir diskleri şifrelerseniz, bir parola veya akıllı kartla şifrelenmiş sürücünün kilidini açabilir ya da bilgisayarda oturum açtığınızda otomatik olarak kilidi açılacak şekilde sürücüyü ayarlayabilirsiniz.

BitLocker‘ı istediğiniz zaman askıya alıp geçici olarak veya sürücünün şifresini çözüp kalıcı olarak kapatabilirsiniz. Bu konuya yazının ilerleyen bölümlerinde değinilecektir.

Bitlocker’ın kullanılabildiği Windows işletim sistemleri

  • Windows Vista – Ultimate, Enterprise
  • Windows 7 – Ultimate, Enterprise
  • Windows 8 – Professional, Enterprise
  • Windows 10 – Professional, Enterprise, Education


Nasıl kullanılır ?

Denetim Masası’ndan (Control Panel) Bitlocker Drive Encyrption‘a (Bitlocker sürücü şifreleme) tıklayalım.

 

Açılan pencerede Şifreleyebileceğimiz cihazları görüyoruz. Ben Harici disk’i şifreleyeceğim için onun yanında bulunan Turn on Bitlocker (Bitlocker’ı Aç) seçeneğine tıklıyorum.

 

Açılan pencerede cihazı şifreleyeceğiniz parolayı girmenizi istiyor. Aynı zamanda 2. seçenekte de Sürücü’nün kilidini açmak için bir akıllı kart kullanacağınızıda belirtebiliyorsunuz. Ben şu an akıllı kart kullanmayacağım için Parolamı oluşturuyorum ve Next‘e tıklıyorum.Bütün işlemlerin en önemli adımına gelmiş bulunuyoruz. Şifreyi unuttuğunuz zaman dosyalarınıza erişiminiz mümkün olmuyor. İşte bu pencere size bir kurtarma dosyası oluşturup saklamanıza olanak sağlıyor. Burada isterseniz dosya .txt olarak saklayabilir istersenizde fiziksel olarak çıktısını alabilirsiniz. Ben dosya olarak kaydetmeyi seçiyorum.

 

Açılan pencerede bizden kullanılacak şifrelemenin modunu seçmemiz isteniyor. Buradaki ilk seçenekte Yeni şifreleme modu’nu seçerseniz sabit sürücüler için en iyi seçenek olduğu dile getiriliyor. İkinci seçenekte ise taşınabilen cihazlar için uyumluluk modunu seçebileceğimiz dile getiriliyor. Ben ilk seçeneği seçip devam ediyorum.

 

Ve şifreleme işlemi başlıyor.

 

Şifreleme işleminin süresi sürücünüzdeki dosya boyutuna göre değişebiliyor. Şifreleme işlemi tamamlandıktan sonra resimde göreceğiniz gibi sürücü, sürücünün şifreli olduğunu belirten bir kilit simgesi ile gösteriliyor.

 

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda şifrelediğiniz sürücü aşağıdaki gibi kilitli simge olarak gösterilecektir.

 

Sürücüye çift tıkladığınızda sizden oluşturduğunuz şifreyi isteyecektir. Şifreyi girdikten sonra sürücü içeriğine ulaşabileceksiniz.

Nasıl Kapatılır ?

Burası çok önemli. Olaki bu şifreleme yöntemini kullanmaktan vazgeçmek istediniz ve şifrelemeyi kapatmak istiyorsunuz. Bunun için yapılması gereken çok basit. Denetim masasına girdikten sonra Bitlocker’a girin burada şifrelediğiniz sürücüyü aşağıdaki gibi göreceksiniz. Yanındaki seçeneklerde;

  • Kurtarma Anahtarını Yedekle
  • Parolayı Değiştir
  • Parolayı Kaldır
  • Akıllı Kart Ekle
  • Otomatik Kilidi Aç
  • Bitlocker’ı kapat

Bitlocker‘ı kapatı seçerseniz şifreleme çözülme işlemi başlayacaktır.

Bitlocker oluşturacağınız kilit şifresini ve kurtarma anahtarınızı iyi muhafaza ettiğinizde verilerinizi güvenle koruyacaktır.

Faydalı olması dileğiyle..


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  DONANIM / YAZILIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress 5.0 İle Gelen Gutenberg Editörü Kapatma

Wordpess 5.0 ile gelen Gutenberg Blok Editörü‘nü bende dahil birçok kullanıcı kullan…