Anasayfa TEKNOLOJİK AKILLI TELEFON VE CİHAZLAR Cep Telefonlarının Evriminde Rol Alan Modeller

Cep Telefonlarının Evriminde Rol Alan Modeller

6 Dakikada Okunabilir
0

 

Cep telefonu endüstrisi son birkaç yılda dramatik bir ilerleme kaydetti. Şimdiler de gün boyunca cihazlarına bağlı olmayan, sosyal medya hesabını sürekli güncellemeyen, arkadaşlarına mesaj göndermeyen ve en sevilen uygulamalarda zaman harcamayan birini bulmak çok zor.

Çok uzun zaman önce değil yakın geçmişe baktığımızda, cep telefonu aramak, aranmak için kullanılan bir cihazdı. Bu derece yükselişe geçeceğini kim tahmin edebilirdi ki.

Cep telefonlarında çıkan ilk modelden son modele aşağıdaki gibi baktığınızda insanoğlunun kafa karışıklığı yaratarak egolara dokunduğunu görmüş olursunuz. Popülerite yaratarak daha ince, daha kalın veya daha büyük veya küçük diye sınıflandırmak aslında tamamen kapitalizmin eseridir.

Cep Telefonlarının Evrimi

Cep telefonu endüstrisi artık Dünya‘nın en büyük ve en karlı sektörlerinden biri. Ancak cep telefonları dünyasında gerçekten büyük dalgalanmalara neden olan modeller hangileri?

Şimdi piyasayı bugün bildiğimiz şekliyle şekillendiren devrimci tasarımlardan bazılarına bakalım;

IBM Simon

Bilişim şirketi IBM, cep telefonu endüstrisindeki cesaretleri ile tanınmıyor. Bununla birlikte, IBM 1994‘te, Dünya’nın ilk akıllı telefonunu tartışmalı bir şekilde yaratıp piyasaya sürdü.

Üretilen telefon dokunmatik ekrana sahipti ve kullanıcılar sadece telefon görüşmeleri yapmakla kalmadı, aynı zamanda e-postalara erişmesi ve faks alması da sağlandı. Bunların yanında not defteri, hesap makinesi, takvim, dünya saati gibi özellikleride mevcuttu.

Belki de şimdi ki popüler teknolojiyi başlatan akıllı telefon olmasına rağmen, çok az sayıda IBM Simon‘u satıldı. Bloomberg‘e göre, sadece 50.000 adet satıldı.

IBM Simon – 16 Ağustos 1994


Nokia 3210

Nokia 3210, sunduğu şey açısından devrimci olmasa da, antensiz olması, içinde oyunlar barındırması ince ve dönemine göre hafif olması gibi belirgin özellikleri olan ve konu başlığımıza uygun evrimin öncü telefonlarından biriydi.

Nokia 3210 – 18 Mart 1999

Orjinal iPhone

Orjinal iPhone diğer bir deyişle ilk iPhone, cep telefonları için yeni bir dönem başlattı. Zarifti, şıktı ve akıllıydı. Sadece bir parmakla dokunarak erişilebilen ve “application (uygulama)” sözcüğünü İngilizce dilinin bir parçası haline getiren teknolojilerle donatılan iPhone, oyun değiştirici oldu. İnternet‘i parmak uçlarınıza ve hayata getirdi. Güçlü bir işletim sistemi ile iPhone, telefonumuzla sadece on yıl kadar önce bile güçleştiremediğimiz bir dizi yeni şey yapmamızı sağlıyordu.

İlk iPhone – 29 Haziran 2007


Samsung Galaxy

iPhone‘un üstünlüğüne ilk gerçek meydan okuyucu olan Samsung Galaxy, yüksek teknoloji özellikleriyle, Apple ürünü alamayan kişilerin çok ilgisini çekti. Uzunsüre devam eden akıllı telefon taht oyunlarında, kullanımı kolay Galaxy Y ve Galaxy J cep telefonu gibi uygun fiyatlı akıllı telefonların patlaması piyasayı tamamen değiştirdi.

Galaxy S3 serisi ve üzeri, Google‘ın Android işletim sistemini çalıştırıyor ve iPhone‘larda bulunan iOS sisteminkine benzer özellikler sunuyor.

Telefonlar artık tek bir sağlayıcıya bağlanmadığından, rekabet genişledi ve yeni ağların gelişmesine izin verdi. Teknoloji marketleri, fiyatları düşürerek harikulade telefonları kitleler için kullanılabilir hale getiriyor.

 

İlk Samsung Galaxy – 20 haziran 2009

Bu evrimin bayrağını devralacak bir sonraki cep telefonu hangisi olur bilinmez. Bilinen tek gerçek her zaman en son modele sahip olmak isteyen insanların olması. Bu fanatik son modelci kesim oldukça evrim biraz bekleyebilir değil mi ? Lakin araya sıkıştırılacak onlarca model oluşturularak milyon dolarlar kazanmak varken…


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  AKILLI TELEFON VE CİHAZLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hangi Telefon Ne Kadar Radyasyon Yayıyor

Specific Absorption Rate (SAR) – Özgül Soğurma Oranı anlamındaki SAR, akıllı telefonların …