Anasayfa FİT KATEGORİ SAĞLIKLI YAŞAM Düzenli Genel Sağlık Kontrolü Yaptırmanın Önemi

Düzenli Genel Sağlık Kontrolü Yaptırmanın Önemi

5 Dakikada Okunabilir
2

Tesadüfen yaşadığımız şu dünyada tesadüfen kanser olduğunu öğrenen insanları sizlerde duymuşsunuzdur. Erken teşhis edene ne mutlu. Ya edemeyen ? Bambaşka bir sebep ile gittiğiniz hastaneden kanser olduğunuzu öğrenerek çıkabiliyorsunuz. Bu ilk bakışta çok acı bir durum gibi gözüksede aslında duruma göre değişebilir. Yani hastalığınıza tesadüfen erken teşhis konulduysa şans yüzdeniz daha yüksek olabilir. Ancak geç kalındıysa sorumlusu kimdir ? Tabii ki biziz. Arabamızı bile 2 yılda bir muayene’ye soktuğumuz halde kendimizi kaç kere genel sağlık kontrolüne soktuk bir düşünün ?

Neden Check-Up (Genel Sağlık Kontrolü) Yaptırmalıyız?

Erken teşhis için tek tanı kanser değil diğer tüm hastalıkların önüne geçmek için en büyük silahımız erken teşhis! Yani düzenli sağlık kontrolü yaptırmak. Erken teşhis yanında diğer kronik veya genetik rahatsızlıklarıda kontrol altına almak adına çok büyük önem taşıyor. Bu sebep ile yılda birkez tam teşekküllü bir sağlık kontrolünden geçmek ömrünüze ömür katabilir.

İşin özü “Doktora gitmek için hasta olmayı beklememeliyiz.” cümlesinde saklı. Hasta olmasak yada bir rahatsızlığımız olmasa bile Doktor’ların kapısını düzenli olarak çalmalıyız.

Genel Sağlık Kontrolü’nü düzenli yaptırdığınızda kendinize olan güveniniz ve hayata olan bağlılığınız daha fazla artıyor dolayısıyla yaşam kalitenizde artmış oluyor.Ek Olarak Kontrol Yapılması Gerekenler

Birçok Check-Up paketinde diş kontrolü yoktur. Dişlerimizide yılda en az bir kere genel kontrol için muayene ettirmeliyiz. Beslenme sistemimizde dişlerin önemi çok büyük. Hastalık ağızda başlar.

Yine çoğu Check-Up paketinde Göz kontrolüde yok. Gözlerimiz belkide varlığımızın en önemli organıdır. Bu sebep ile gözlerimizide yılda en az 1 kere kontrol muayenesine sokmalıyız.

Check-Up (Genel Sağlık Kontrolü) Yaptırırken Donanımlı Bir Tıp Merkezi Seçin

Check-Up yaptıracağınız hastaneyi veya TIP merkezini iyi seçmelisiniz. Tabii ki referanslarınızada güvenin fakat Check-Up yaptırmadan önce detaylı bilgi alın ve yeterliliğinden tatmin olun. Çoğu Tıp merkezi şu anda Check-Up kontrolünü paketler halinde sunuyor yani istediğinizi ekleyip çıkarabiliyorsunuz. Tıp merkezinin bu yönden zengin olması sizin yararınıza olacaktır. Unutmayın Check-Up sadece kan testlerinden ibaret değildir!

Check-Up (Genel Sağlık Kontrolü) Yaptırmak Ne kadar sürer ?

Check-Up yani Genel Sağlık Kontrolü sağlık durumunuza göre min. 1 en fazla 3 gün sürüyor.

Check-Up (Genel Sağlık Kontrolü) Maliyeti Nedir ?

Check-Up çok büyük maliyeti olan bir işlem değil fakat özel hastanelerde az önce bahsettiğim gibi paketler halinde satılmaya başladığı için eklediğiniz paketlere göre maliyeti değişebiliyor. Yılda bir kez yaptıracağınız ve sizin yararınıza olacak çok önemli bir işlem için maddiyatın ne kadar önemi var ?

Sağlıkla kalın..Daha Fazla Göster /  SAĞLIKLI YAŞAM

2 Yorum

  1. Filiz

    31 Ocak 2018 at 11:00

    Checkup yaptırmak gerçekten çok önemli. Erken teşhis için düzenli yaptırıyorum bende. Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

  2. Rıfat Yalçın

    31 Ocak 2018 at 11:02

    Teşekkürler. Evet erken teşhis adamı ipten alır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlıklı ve Tok Tutan Kahvaltı Menüsü

Bütün diyetisyenler diyet listelerinde her zaman kahvaltının önemine vurgu yapar. Söyledik…