Anasayfa FİT KATEGORİ BESLENME Evde Katkısız Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Evde Katkısız Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

3 Dakikada Okunabilir
0

Fıstık ezmesi sporcuların vazgeçilmez destekleyici besin öğünü olarak zirveye oynayabilir. İçerdiği yüksek protein ve enerji ile spor öncesi ve kahvaltıda süper destekleyici bir besin olarak tüketilebilmektedir. Ancak söylemekte fayda var fıstık ezmesinin bağımlılık yapıcı derecede güzel bir tadı var. Yani başlayınca bir kavanoz bile bitirilebilir. Bu yüzden yerken ölçülü yemeğe dikkat etmek gerekiyor. Lakin 1 yemek kaşığı Fıstık ezmesinde yaklaşık 100 kalori var.

Hazırlanışı > Yaklaşık 20 dk

Elde Edilen Ürün > 1 Orta boy kavanoz Fıstık Ezmesi

Pişirme Süresi > Yok

Besin Değeri > 1 Yemek Kaşığı Fıstık Ezmesinde – 94 Kalori, 8 Gr Yağ, 3,5 Gr Karbonhidrat, 4 Gr Protein, 2 Gr Besinsel Şeker var

600 Gr Kabuğu Soyulmuş Yer Fıstığı

Malzemeler;

  • 600 Gr kabuklu yer fıstığı
  • 2 Yemek Kaşığı Organik Keçi Boynuzu Pekmezi (600 Grama)
  • 2 Yemek Kaşığı Tahin (600 Grama)
  • 1 tatlı kaşığı fındık yağı (Ayçiçek veya Soğuk sıkım Zeytinyağı’da kullanılabilir fakat en çok yakışan Fındık yağı) (600 Grama)
  • İz miktarda tuz (600 Grama)

Püf Noktaları;

  • Yer Fıstığı Kabuklarını hızlı soyabilmek adına yapılabilecek bir yöntem mevcut. 200 derecede ısıtılan fırında yer fıstıklarını yaklaşık 10 dk kadar beklettikten sonra çıkarın. Kabukları daha kolay soyulacaktır.
  • Keçiboynuzu pekmezi yerine bal kullanabilirsiniz. Bal kullanarak kıvamı daha çok sürülebilir oluyor. Fakat bal daha yoğun olduğundan yapılışı biraz daha uzun sürebilir.
  • Fıstıklar kavrulduğu zaman besin değerleri düştüğü için kesinlikle kavurmamanız gerekiyor.

Yapılışı;

Yer Fıstığını kabuklarından ayırdıktan sonra çiğ halde blender kabına aldığı kadar yerleştirilir ve hafif parçalı toz haline gelene kadar çekilir. Muhtemelen Yer fıstığıkları blender kabına sığmayacaktır. Bu yüzden diğer malzemeleride buna oranla bölerek eklemelisiniz. Kaba koydunuz fıstığa oranla Organik Keçi Boynuzu Pekmezi ,Tahin , Fındık yağı ve iz miktarda tuzuda blender kabına ekleyerek resimdeki kıvamı alana kadar (Yaklaşık 10-12 dk sürüyor) karıştırıyoruz.

Hepsi bu kadar elinizde gidip marketten aldığınız fıstık ezmesinden daha kaliteli taze ve katkısız bir fıstık ezmesi olmuş oluyor.

Kıvamı Resimdeki Gibi Olana Kadar Blender’dan Geçirmelisiniz.

 


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  BESLENME

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tatlı Atıştırmalıklar (Şekersiz Kurabiye)

Tüm diyetlere uygun şekersiz unsuz ve tuzsuz tamamen sağlıklı, üstelik tatlı mı tatlı bir …