Anasayfa TEKNOLOJİK DONANIM / YAZILIM Exchange Server 2016 Kurulumu

Exchange Server 2016 Kurulumu

8 Dakikada Okunabilir
2

Exchange Server 2016 Kurulumu

Windows Server 2016 üzerinde Exchange Server 2016 kurulumunu, kurulumdan önce Exchange Server için kurulum gereksinimlerini , kurulum sırasında karşılaşılabilecek muhtemel hatalar için çözüm yolları nelerdir sizlere anlatmaya çalışacağım.

Not : Kurulum ve gereksinimler Domain Controller bulunan Server üzerine Exchange kurulum senaryosunu içerir.

Exchange Server Mimarisi

Kurulum Gereksinimleri / Hazırlıkları

Normal şartlarda Mevcut kurulu domain yapısına Exchange kurulumu tavsiye edilmez. Fakat benim donanımsal kaynaklarım şu an sınırlı olduğu için Domain Controller kurulu sunucuma Exchange’i kurmak zorunda kalıyorum.

Hazırlık ve gerekli bilgiler;

Windows Server 2016‘ya Exchange kurulumu için Microsoft’un Exchange Server 2016 Cumulative Update 3 versiyonu gerekmektedir. Normal versiyon ile kurulum yapılamıyor.

Exchange Server 2016 Cumulative Update 3‘ü buradan indirebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOTLAR;

Exchange Server 2016‘nın desteklediği Outlook Sürümleri aşağıdaki gibidir;

 • Outlook 2016
 • Outlook 2013
 • Outlook 2010+KB2965295 update ile birlikte
 • Outlook for Mac for Office 365
 • Outlook for Mac 2011

Exchange Server 2016 minimum Server 2008-Active Directory yapısı gerektiriyor.

Her türlü saldırıda Exchange Server’ınız ve kullanıcı bilgilerinizin zarar görmemesi için kesinlikle Antivirüs yazılımınızın olması gerekiyor.

Gereksinimler

Server IP adresinizin static olması gerekiyor.

 

Kurulumdan önce Mailbox Server Rolleri için aşağıdaki servisleri aktif etmeniz gerekiyor.

Bunun için Powershell‘i administrator ile açın ve aşağıdaki kodları yapıştırıp çalıştırın. Daha sonra Server’ı restart etmelisiniz.

Install-WindowsFeature NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation, RSAT-ADDS


Server Açıldıktan sonra aşağıdaki güncelleme ve servisleri sırasıyla yüklemelesiniz;

 1. Microsoft Knowledge Base article KB3206632 güncellemesi yüklü olmalı. İndirmek için burayı tıklayın.
 2. Unified Communications Managed API 4.0 Runtime yüklü olmalı. İndirmek için burayı tıklayın.

Detaylı bilgi için Sistem Gereksinimleri

Kuruluma geçelim;

Yukarıda linkini verdiğim Exchange Server 2016 Cumulative Update‘i açıp dosya içinden setup.exe‘yi çalıştırıyoruz. Karşımıza Güncellemelerin olup olmadığını kontrol etmemizi soran pencere geliyor. Güncelleme yapmak her zaman yararımıza olacağından kontrol sağlamak için Connect to the Internet and check for updates seçeneğini seçip Next‘i tıklıyoruz.

Güncelleme bulunamadı. Next‘i tıklıyoruz.

Yüklemeye hazırlanıyor..

Yükleme ekranına Hoşgeldiniz.. Alt kısımda dilerseniz Exchange Server 2016 hakkında bilgi edinebileceğiniz, Desteklenen dilleri görebileceğiniz ve Exchange server Deployment Asistanında kurulum için gerekli bilgileri bulabileceğiniz seçenekler mevcut. Next’i tıklıyoruz.

Lisans Sözleşmesini Onaylayıp Next‘i tıklıyoruz.

Recommended Settings ekranında kurulum esnasında Hata oluştuğunda otomatik olarak çözüm sunulmasını sağlamak için Use recommended settings seçeneğini seçebilirsiniz. Fakat aynı zamanda Microsoft ile bu bilgiler paylaşılacaktır. Diğer seçenek ise bu özelliği kullanmak istemediğinizi belirtmek içindir. Use recommended settings‘i seçip Next’i tıklıyoruz.

Sunucu rolü’nü belirleyeceğimiz ekrandayız. Mailbox rolü seçiyoruz seçtiğiniz zaman Management tools‘ta otomatik olarak seçiliyor. Aynı zamanda bir altta bulunan seçeneği seçemediğimiz gözleniyor. Bunun sebebi ise aynı server’a Mailbox ve Edge rolünün beraber kurulamamasıdır.

Automatically install Windows Server Roles and features that required to install Exchange Server seçeneğini seçersek Exchange server için ön gereksinim gerektiren yüklemelerin yapılmasını sağlamış oluruz. Next..Kurulumun hangi dizine yapılacağınız seçtikten sonra Kuracağımız Exchange organizasyonuna bir isim veriyoruz.

Malware Protection‘u aktif ederek gelen maillerin spam olup olmadığının kontrolünü sağlayabilirsiniz. Ben kurmayacağım için Hayır’ı işaretleyip devam ediyorum..

Kurulum için gereksinimlerin doğruluğu kontrol ediliyor.

Eğer bir eksik olsaydı alt bölümde Error görüyor olurduk ve Başta Recommended ekranında yaptığımız seçim’den dolayı bize çözümde sunuyor olurdu. Gerekli uyarılar ile Exchange Server 2016 kuruluma hazır Install‘a tıklıyoruz.

Kurulum başlıyor..Kurulum tamamlandı.

Şimdi kurmuş olduğumuz Exchange Server Yönetim ekranı’nı açmak için Start‘tan Exchange Server 2016‘nın kurulu olduğu bölümü açarak Exchange Administrative Center‘ı açıyoruz.

Not: Açılmayabilir Start/Settings bölümündeki Default Programs‘ta bulunan Web Browser‘ı default olarak Internet Explorer seçip tekrar deneyin.

Exchange Admin Center açılınca Domain’de bulunan yetkili kullanıcı ile giriş yapabilirsiniz.

Not: Bu ekrana https://localhost/ecp yada https://sunucuadi/ecp url’si ilede girebilirsiniz.

Exchange Admin Center ekranından Exchange Server‘ı kolaylıkla yönetebilirsiniz.

 

Hata ve çözümü

Gereksinim kontrolünde aşağıdaki gibi “FMS failed to reach status running on this server” hata alırsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

IPv6 seçeneğini kaldırın.


REGEDIT‘i açın HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip6\Parameters dizine gelin ve yeni bir 32 BIT DWORD değeri oluşturun ismini “DisabledComponents” olarak yazın. Değerini 4294967295 (Decimal) olarak girin.

Bu işlemlerden sonra sunucuyu restart edin ve kurulumu tekrarlayın.

 

Sizlere Windows Server 2016 üzerinde Exchange Server 2016 kurulumunu, kurulum gereksinimlerini, sorun ve çözümlerini anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur.

Daha Fazla Göster /  DONANIM / YAZILIM

2 Yorum

 1. Bülent

  12 Nisan 2018 at 18:24

  Elinize sağlık..

 2. Rıfat Yalçın

  12 Nisan 2018 at 18:44

  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress 5.0 İle Gelen Gutenberg Editörü Kapatma

Wordpess 5.0 ile gelen Gutenberg Blok Editörü‘nü bende dahil birçok kullanıcı kullan…