Anasayfa SEYAHAT Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? (Ücretsiz)

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? (Ücretsiz)

7 Dakikada Okunabilir
1

Herkesin aklını başından alan özgürlükler ülkesi Amerika her yıl 50-55 bin kişiye gerçekleştirdiği çekiliş ile oturma izni veriyor. Çekilişi kazanan kişiler çeşitli kriterleri yerine getirdiği takdirde Amerika‘ya yerleşip ev alabiliyor, çalışabiliyor, vergi ödüyor yani neredeyse Amerikan vatandaşı gibi yaşayabiliyor.

Green Card Nedir ?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilerin eş ve 21 yaşın altındaki bekar çoçuklarına; Amerika Birleşik Devletleri‘nde ömür boyu oturma ve çalışma izni veren resmi kimlik kartıdır.

Green Card, resmi adıyla Permanent Resident Card(Daimi Oturma İzni) kişinin göçmenlik statüsünü belirtmek için kullanılır.

Green Card, Türk vatandaşlığınızı devam ettirmekle birlikte, Amerikan vatandaşlık haklarının bir çoğuna sahip olmanızı sağlar.

Güncel Bilgi: Tabi madalyonun öteki yüzünde yeni başkan Trump bu sistemi değiştirme peşinde. Bu sistem henüz yürürlüğe girmedi fakat yeni sistemde Trump, Kanada ve Avusturalya gibi ülkelerinde uyguladığı puan uygulamasına geçmeyi planlıyor.

Hangi Haklardan Mahrum ?

 

Green Card sahibinin Mahrum olduğu haklar oy kullanmak, mahkemede jüri üyeliği yapmak ve ABD Pasaportu almaktır. Bunun dışındaki tüm haklara sahip oluyorsunuz.

Green Card Sahibi Amerikan Vatandaşı Olabiliyor mu ?

Cevap Evet. Green Card Sahibi 5 yıl sonra kendi ülkesinin vatandaşlığını kaybetmeden ABD vatandaşı olabiliyor. Tabi bu süreçte de belli kriterler mevcut.

Green Card Sahibi Çalışabilir mi ?

Green Card, hem devlet dairesi hem özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkını ve dilediğiniz kadar oturma iznini verir.

Green Card Sahibi Amerika Vize Muafiyeti Haklarına Sahip mi ?

Green Card sahibi dilediği ülkeye vize problemi yaşamadan seyahat edebilir.

Green Card Sahibi İş Kurabilir mi ?

Green Card sahibi olan herkes aynı zamanda kendi şirketini kurma hakkına sahiptir. Eğitimine devam etmek isteyenler ise devlet ve özel okullardan burs alabilir veya bu okullarda indirimli okuma fırsatını yakalar.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Bu konuda internette yüzlerce yanıltıcı veya dolandırıcı internet sitesi mevcut. Bu siteler veya kurumlar belirli ücretler talep ederek sizin adınıza 3-5 yıl arası başvurularınızı yapacaklarına dair vaat ederek zengin olmakta. Kesinlikle hiçbir siteye güvenmeyin Green Card’a son derece basit kolay ve hızlı başvurabilirsiniz. Green Card çekiliş başvuruları sadece yetkili resmi Web sitesi üzerinden kabul edilmektedir.

Green Card Resmi Başvuru Sitesi

https://www.dvlottery.state.gov/

Başvurudan Önce

Çekilişe başvurmak için en az Lise Mevzunu olmanız gerekmektedir. Gerekli tüm bilgileri Türkçe haliyle resmi siteye girdiğinizde aşağıda göreceğiniz Gerekli Tüm Bilgiler kısımdan okuyabilirsiniz.

 

Fotoğraf

İster fotoğrafçıdan, istersenizde amatör olarak çekileceğiniz 1 adet fotoğraf. Yine Resmi internet sitesinde bulunan Photo Tool sayfasındaki Photo Tool uygulaması size bu konuda yardımcı oluyor. Fotoğrafta istenilen kriterler yine aynı sayfada yer alıyor.

Fotoğraf Editörü

 

Başvuru Formu

Green Card çekilişine katılmak için dolduracağınız başvuru formuna ulaşmak için üst resimde görüldüğü gibi ilgili sayfada Begin Entry bölümüne tıklamalısınız.

Başvuru Formundaki Önemli Noktalar

Başvuru formunda bazı kısımlar çok önemli.

 • İsim bölümünde 2. adınız yok ise bunu gerekli kutucuğu işaretleyerek belirtmelisiniz.
 • Geçerli bir mail adresi girmeniz çok önemli.
 • Formun en son sorusu olan çocuk sayısına eğer çocuğunuz yok ise “0” (Sıfır) yazmalısınız.
 • Diğer bilgileri benim girdiğim bilgilerden kendinize örnek alarak doldurabilirsiniz.

 

Green Card Başvuru Formu

Formu zoomlayarak daha net görebilirsiniz.

 

Formu doldurup Continue butonuna bastıktan sonra karşınıza girdiğiniz bilgileri kontrol edebileceğiniz sayfa geliyor. Eğer yanlış var ise geri dönüp düzeltebiliyorsunuz. Unutmayın doğrulama  sayfasını geçtikten sonra geriye dönüş yok.

Sonuç

Sonuç ekranında size vermiş oldukları bilgileri saklamanız çok önemli. Çünkü başvuru sonucunuzu buradaki bilgileri kullanarak öğrenebiliyorsunuz.

Başvuru ve Sonuç Açıklama Tarihleri

Başvuru Tarihleri her yıl Ekim ayında yapılmakta bunun yanında sonuçlarda her yıl Mayıs ayında açıklanmaktadır. Bu yıl başvurular 18 kasım‘a kadar devam ediyor.

Umarım açıklayıcı ve faydalı olur.

 


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

 • İtalya Seyahati İzlenimler

  Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…
 • Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır (İtalya)

  Avrupa birliğindeki ülkelere seyahat etmek için bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Vatand…
 • Venedik Gezi Notları

  VENEDİK İtalya Balayı turumuzun son durağı onlarca kanalla bölünen, 118 ada üzerine kurulu…
Daha Fazla Göster /  SEYAHAT

Bir Yorum

 1. Anıl Tolunay Dönmez

  10 Temmuz 2019 at 04:46

  Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş bir şans bizim gibi green card almak isteyenleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İtalya Seyahati İzlenimler

Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…