Anasayfa TEKNOLOJİK TEKNOLOJİ / BİLİŞİM Güvenli İnternet için Öneriler

Güvenli İnternet için Öneriler

8 Dakikada Okunabilir
0

Güvenli İnternet için Öneriler

Günümüzde bilgisayarlar hiç kuşkusuz iş alanlarının ve hayatımızın her kolunda bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. İşimizi veya kişisel ihtiyaçlarımızı tümüyle bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirmeye başladığımız teknolojik zenginlik çağındayız. Bilgisayarlar aynı zamanda bizi internet aracılığıyla dünya’ya bağlıyor. Oturduğumuz yerden bir kaç tıkla ayakkabı veya elbise alabiliyoruz. Yada Dünyanın öbür ucundaki insanlarla internet sayesinde anında iletişim kurabiliyoruz. Bu kolaylıkları benimsedikten sonra ihtiyaç haline gelen bilgisayar ile birlikte artık internette bir ihtiyaç haline geldi. 

Günümüzde internette gezinmek, bilgi almak veya bilgi paylaşmak çok kolay. Peki bu bilgileri kullanmak veya kendi bilgilerinizi paylaşmak ne kadar güvenli ?  Bir kaç başlıkta güvenli internet için neler yapılabilir onları yazacağım.

İnternet Siteleri

2015 yılında internet’te bulunan sitelerin dünya çapındaki toplam sayısının 1 buçuk milyar civarında olduğu saptanmış. Bu kadar çok internet sitesinin içinde güvenli olarak gezmek ne derece mümkün ? Gezdiğimiz internet sitelerinin güvenli olduğunu anlamak için yapılması gereken bir kaç şey mevcut.

Girdiğiniz sitede bilgilerinizi içeren veya ödeme sayfasında tarayıcının üst kısmında aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi kilit simgesi mevcut olmalı. Üzerine tıkladığınız zaman bu sitenin sertifika ile doğrulanmış bir internet sitesi olduğunu görmelisiniz. Bunu sağlamayan internet sitelerinden alışveriş yapmanız veya bilgi paylaşmanız önerilmemektedir.

Ayrıca gördüğünüz her İndirme (Download) butonuna basmayın. Güvenli olmayan sitelerin çoğunda sahte download banner‘ları mevcut. İndirme (Download) butonlarının üstüne tıklamadan mouse imlecini getirdiğiniz zaman aşağıdaki gözüken linki kontrol etmeliyiz. Bu örnekte görüldüğü gibi bu buton sahte tıklarsak bizi muhtemel bir reklam sayfasına yönlendirecek veya bilgisayarınıza bir dosya indirecek. Bu tip sahte banner‘lardan uzak durmalısınız.

E-Postalar

Günümüzde en çok hacklenme, bilgi hırsızlığı, Fidyeli hacklenme olayı gönderilen e-postalar ile daha çok mümkün olmaya başladı. Bunun son örneği Yahoo firması. Yakalanan rus hackerların ifadesinde e-postayı açan bir Yahoo çalışanı hackerlara direkt olarak Yahoo sunucularının anahtarını vermiş.

Örnekler;

Akbank adına gönderilen sahte bir e-posta hesap doğrulamanızı istiyor ve bir link vermiş. Linki tıkladığınızda size ya sahte bir internet sayfası açılır yada bilgisayarınıza bir dosya indirir.

Sahte internet sitesi. Üst bölümde sitenin doğrulanmadığını görebilirsiniz. Gerçekçi olsun diye en çok bilinen antivirüs yazılımı olan Norton antivirüs’ün logosunuda siteye eklemeye ihmal etmemişler.

Yine sahte bir e-posta ttnet adına gönderilmiş. Fatura bilgisini içeren linke tıkladığınızda muhtemelen bilgisayarınıza bir dosya inecek. Çünkü dosyanın bir yükleme(EXE) dosyası olduğu apaçık ortada.

Bu tip e-postalardan nasıl korunuruz derseniz. E-postadaki hiçbir linke tıklamadan ilgili firmaları aramalısınız. “Bana böyle bir e-posta geldi doğruluk payı nedir?” tarzında sorup teyid edebilirsiniz. Onlarda size seve seve yardımcı olacaktır. Yada şirket e-postanıza geldiyse böyle bir e posta  IT biriminize danışmanız veya bildirmeniz büyük önem arz ediyor.

İndirilen dosyalar

İnternetten indirdiğimiz dosyaları çoğu zaman kontrol etmeden hemen tıklar ve açarız. Aslında bu çok yanlış bir harekettir. Öncelikle indirdiğimiz dosyanın uzantısını kontrol etmeliyiz. Bilinen ve en çok kullanılan dosyaların uzantıları .JPEG, .PDF, .MP3, MP4, .EXE, .XLSX, .DOCX gibidir.

İndirdiğimiz dosyalar bu uzantıların görünümünde olabilir. Buna aldanmamakta fayda var. En sağlıklı kontrol indirdiğiniz dosyaya sağ tıklayıp özellikler demeniz. Burada dosyanın gerçek uzantısını aşağıdaki gibi görebilirsiniz. Eğer .exe uzantılı bir yükleme dosyası indirdiyseniz bunu antivirüs yazılımınızda taratmakta büyük fayda var.

Örnek yükleme dosyası .exe

Örnek Excel dosyası .xlsx

Örnek PDF Dosyası .pdf

Antivirüs yazılımı kullanma

Tüm yazdığım öneriler ile beraber antivirüs yazılımı kullanmak korunmak için büyük önem arz ediyor. Bir şirkette çalışıyorsanız hali hazırda mevcut antivirüs yazılımı tüm bilgisayarlarda kuruludur. Peki şahsi bilgisayarımız için hangisini kullanacağız hepsi paralı diyoruz değil mi.  Oysa bilgilerimiz bizim için çok değerli değil mi? Yeri geliyor bu bilgiler için fidye olarak bizden para bile istiyorlar. O zaman pamuk eller cebe beyler bayanlar. Bir antivirüs yazılımı almakta fayda var. Ücretsiz yok mu derseniz elbetteki var.

Önereceğim ilk antivirüs yazılımı AVG Antivirus olabilir. Basit ama bir o kadarda sağlam. AVG Antivirüs‘ü buradan indirebilirsiniz. 

İkinci önereceğim Antivirüs yazılımı Avast Antivirüs olabilir. Onuda buradan indirebilirsiniz.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  TEKNOLOJİ / BİLİŞİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mobil Teknoloji Terimleri

Teknoloji‘nin her geçen gün gelişmesi Mobil Teknoloji’lerin daha aktif ve sık …