Anasayfa KİŞİSEL BLOG İlk Bilgisayarım ve Ben

İlk Bilgisayarım ve Ben

5 Dakikada Okunabilir
4

Benim Teknoloji serüvenim 1998 yılında yeni taşındığımız mahallede arkadaş edinirken, bir çocuğunun beni evine davet edip bilgisayarını göstermesiyle başlıyor. Çocuğun Bilgisayar kasasının içi komple gözüküyor, renkli kablolar dışarı sarkıyordu. Bu manzara çok ilgimi çekmiş, o kadar kablo ve renk cümbüşü beni çok etkilemişti.

Aslında Bilgisayar ile ilk tanışmam değildi bu. Daha önce yeni yeni kurulmaya başlayan internet kafelerde de görmüştüm bilgisayar ama bu kadar içli dışlı olmamıştım. Bir Bilgisayar sahibi olmanın isteği içerisine sanırım bu arkadaşta gördüğüm bilgisayar sayesinde girdim. Bahsettiğim komşu çocuğu ile şimdilerde ne kadar görüşemesekte hala arkadaşız.

Henüz 10 yaşlarında olan bir çocuk bu manzarayı görüpte kıskanmaz mı? Aslında kıskanmak değil birazda tutkuydu bu sanırım. Tabii ki hemen aileme konuyu anlattım “Bir bilgisayar istiyorum” dedim. Çok direttim ağladım sızladım ama nafile. Bende Bilgisayar‘ı parça parça harçlıklarımla toplamaya karar verdim. İlk önce en ucuz bileşen olan Toplu Mouse‘u 25 Milyon Lira verip aldım. Daha sonra bunu Klavye izledi fakat onun ücretini hatırlamıyorum. Diğer parçalar çok pahalı olduğundan alması çok uzun süreceğe benziyordu.

 

En sonunda çabamı gören ailem Bilgisayar almaya karar verdi. O zamanlar OEM kavramı henüz çok yoktu. Yani bir Bilgisayar toplamak için yeterli kaynak yoktu. Bilgisayar parçası bulmak zordu. Bu sebep ile ilk Bilgisayar’ımı BEKO‘dan alındı 🙂 Yanlış hatırlamıyorsam fiyatı 1.5 Milyar Lira – ile 1.7 Milyar Lira arası birşeydi ’98 yılında çok iyi paraydı.

İlk Bilgisayarım’ın tek resmi

Bilgisayar eve gelmişti fakat bilgisayar’ı getiren ekip kurulum için başka bir ekibin geleceğini söyleyip gitti. Üç gün Bilgisayar kutuların içinde bekledi ve o üç gün gerçekten geçmek bilmedi. Hatta bir ara ben açıcam kutuyu ben kurarım dediğimi bile hatırlıyorum. Neyse ki kurulum için üç gün sonra geldiler ve Bilgisayar kuruldu. iki gün başından ayrılmadığımı hatırlıyorum. Kardeşimle ben oturcam kavgaları çoktan başlamıştı.

Bilgisayar‘ın evdeki ilk haftasında az önce bahsettiğim komşu çocuğuna gidip oyun cd’si alıp Bilgisayar’a yüklüyorduk. Ne kadar çok şey yükledik hatırlamıyorum bile. Bilgisayar’ın disk’i dolmak üzereydi. Çünkü Disk boyutu 40 GB‘tı 🙂 Bende çözüm için gereksiz olduğunu düşündüğüm bir çok dosyayı silmeye başladım. Fakat Windows dosyalarının silinmeyeceğini nereden bileyim değil mi? Bu silmelerin sonunda Bilgisayar dondu ve Reset tuşuna basarak yeniden başlattım. Fakat Bilgisayar açılmadı 🙂 Saatlerce uğraştım, yeniden başlattım ama nafile açılmadı.

Alt komşumuzun kardeşinin Bilgisayar dükkanı varmış. Valide onu çağırdı. Adam geldi formatı attı 1 saat içinde işi bitti. Bizden tam 20 dolar aldı. Sanırım benim Teknoloji Sektörü‘nün içinde yer almamın tek sebebi bu adamın suratındaki “Borcunuz 20 dolar” ifadesiydi. O dakikadan sonra mesleğimi ve hedeflerimi çoktan koymuştum.

Benim Teknoloji ve ilk Bilgisayar‘ım ile tanışma hikayem böyle. Sizin ki nasıl? Paylaşmak isterseniz yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 • 2019 – Z Raporu

  Blog’ta geçen yıla oranla neredeyse 2 katı ciddi bir trafik artışı söz konusu. Blog …
 • 2018 – Z Raporu

  İlk olarak geçen yıl çıkardığım z raporunu bu yılda huzurlarınıza sunuyorum efendim. Geçen…
 • Araç Folyo Kaplatmak Mantıklı mı ?

  Yaklaşık 5 yıldır ülkemizde de popüler olan ve her geçen günde popülerliğini arttıran araç…
Daha Fazla Göster /  BLOG

4 Yorum

 1. Cengiz

  21 Eylül 2017 at 19:10

  Bende ilk bilgisayarımı 2002 yılında almıştım ozamanlar gerçekten pahalıydı bilgisayarlar

 2. Rıfat Yalçın

  21 Ekim 2017 at 12:17

  Evet ülkemizde yeni çıkan herşeyde olduğu gibi bilgisayarlarda pahalıydı malesef

 3. Kıvanç

  15 Mayıs 2018 at 08:26

  ah o günler tanımlanamayan Cd-rom driverları ve orj. win98 cdsini serialkey olarak kullanmak 🙂

 4. Rıfat Yalçın

  15 Mayıs 2018 at 09:58

  Komşu çoçuğu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 – Z Raporu

Blog’ta geçen yıla oranla neredeyse 2 katı ciddi bir trafik artışı söz konusu. Blog …