İmaj almak Nedir ?

3 Dakikada Okunabilir
0

İmaj almak Nedir ?

Eğer Kurumsal bir firmada çalıştıysanız veya halihazırda çalışıyorsanız IT uzmanlarından “İmaj dönmemiz gerekiyor” veya “İmajını almalıyız” gibi cümleler duymuşsunuzdur. Aslında imaj’ın ingilizcesi image (görüntü,kopya)’dır. İmaj tamda bunun karşılığı olacak şekilde bir yedekleme klonlama işlemidir. Çeşitli yazılımlar aracılığı ile bilgisayarınızın tam bir kopyası/klonu oluşturulur.

En çok bilinen imaj alma yazılımları Acronis ve Ghost‘tur bunun yanında Windows 7‘den beri windows’un kendi sisteminde de imaj almak/oluşturmak mümkündür. Bu yazılımlar aracılığı ile oluşturacağınız imajı ister USB belleğe ister harici disk’e istersenizde CD’ye yazdırabiliyorsunuz.

İmaj almak için kullanılan yazılımların arayüzleri;

Acronis True İmage

Norton Ghost

Windows 10‘da İmaj almak için Denetim Masası‘ndan File History’e tıklayın.


Ardından alt tarafta bulunan System Backup bölümüne tıklayın

Açılan pencerede sol tarafta bulunan Create system image kısmına tıklayarak imaj oluşturabilirsiniz.

İmaj almanın hem kullanıcılara hemde Sistem yöneticilerine oldukça fazla yararı vardır. Bu yüzden sıklıkla kullanılır. En önemli yararı zamandan tasarruftur. Ayrıca sizi iş yükünden oldukça fazla kurtarır. Normal bir bilgisayarın formatlanıp  işletim sistemini kurma aşamasından kullanıcıya özel programların yüklemesi 2-3 saat veya daha fazla sürerken. Daha önceden çeşitli imajları alınmış sistemlerin, kullanıcıya uygun olanının seçilip geri dönülmesi yanlızca 15-30 dk kadar sürer.

Sistem yöneticileri için İmaj almak, çeşitli sebepler yüzünden bilgisayar çökmesi, Virüs bulaşması sonucunda kullanılamaz hale gelen bilgisayarın tekrar eski haline getirilmesinde büyük rol oynar.

Umarım faydalı olur okuduğunuz için teşekkürler.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  DONANIM / YAZILIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress 5.0 İle Gelen Gutenberg Editörü Kapatma

Wordpess 5.0 ile gelen Gutenberg Blok Editörü‘nü bende dahil birçok kullanıcı kullan…