Anasayfa KİŞİSEL İngilizce’nin Hayatımızdaki Önemi

İngilizce’nin Hayatımızdaki Önemi

6 Dakikada Okunabilir
0

Çoğumuzun “Anlıyorum fakat konuşamıyorum” diye dile getirdiği İngilizce dilinin hayatımızdaki yeri farkında olmadığımız şekilde çok önemlidir. Birkaç konu başlığında buna değinmek istiyorum.

Dünyada Kaç Kişi İngilizce Konuşuyor ?

Dünya çapında anadili İngilizce olan yaklaşık 600 Milyon insanın yanı sıra İngilizce‘yi anlayan ve konuşup anlaşabilenlerin sayısı ile birlikte yaklaşık 1.8 Milyar insanın İngilizce konuştuğu biliniyor. Bu sayının çoğunu Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Amerika Birleşik Devletleri, Anglofon Karayipler, Avustralya, İrlanda Cumhuriyeti, Kanada ve Yeni Zelanda‘da yaşayanlar oluşturuyor. Yani çoğunlukla gelişmiş ülkeler.

Mavi Bölgeler İngilizce Konuşulan Ülkeleri Temsil Ediyor

İngilizce’nin Önemi ve Uluslararası Dil Olarak Kabul Görmesi

İngilizce günümüzde uluslararası dil, iletişim dili veya dünya dili olarak adlandırılır. İngilizce; artık birçok meslekte gereklilik haline gelmiştir. Ticaret’in yayılmasında ve büyümesinde büyük rol oynamıştır. Dünya üzerinde birçok ülkede resmî dil İngilizce’dir. Devlet liderlerininde ortak dili İngilizce‘dir. İngilizce‘nin resmî dil olmadığı pek çok ülkede de yabancı dil olarak öğretilmektedir.

İş Hayatında İngilizce

Uluslararası herhangi bir konuda kariyer yapmak veya iletişim kurmak istediğinizde ilk aranan nitelik İngilizce dil bilgisidir. Çünkü haliyle uluslararası kökü olan bir firmada çalışmak demek o firmanın başka ülkelerdeki veya merkezlerindeki yöneticileri ile iletişim kurmak demek.

Ülkemizde de çok uluslu firmalarda çalışmış veya çalışmaya devam edenler bilir. Firmaların hepsinde çoğu üst düzey yönetici yabancı uyrukludur ve Türkçe konuşmazlar. Haliyle iletişim kurmak için İngilizce dili şarttır. Son dönemde herhangi bir iş ilanına baktığımızda iyi derecede İngilizce dil bilgisi bilme talebinin arttığı gözlemlenmiştir. Buda iş hayatında İngilizce dil bilgisinin öneminin gün geçtikçe arttığının göstergesidir.Seyahat’te İngilizce

Bugün Dünya‘yı gezmek istiyorum deseniz çoğu ülkede yine İngilizce‘ye ihtiyacınız olacak. En önemlisi ülke girişinde pasaport memuruna neden geldiğinizi belirtebilecek kadar İngilizce‘niz olması gerekiyor. Bir mağazaya girip birşey satın almak istediğinizde veya bir restorana girdiğinizde yine İngilizce diline ihtiyaç duyacaksınız. İtalya‘ya turist olarak gittiğinizde bir restoranda garson size belki İtalyan‘ca yaklaşacaktır fakat sizin İngilizce cevabınız ile dili İngilizce‘ye dönecektir.

Eğitimde İngilizce

Özellikle Üniversite’nin ilk yıllarında bir araştırma yapmak istediğimizde belli başlı kaynaklara başvuruyoruz. Malesef internette çoğu kaynağın türkçesi bulunmuyor. Öte yandan herhangi bir konuda İngilizce kaynak bulamamanız ise neredeyse imkansız. Bu sebeple İngilizce bilmek eğitim ufkunuzu açacak hatta hayata bakış açınızı epey değiştirecektir. Sınırsız kaynakla eğitiminizin hangi seviyelere çıkabileceğini bir düşünün.

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

En önemli konu Türkçe Dil bilgisini iyi bilmektir. Bana göre İngilizce’yi, ana dili İngilizce olan herhangi bir ülkede en az 6 ay içinde çözebilirsiniz. Tabi eğitim ile beraber. Üniversite’de İngilizce eğitim gördüyseniz zaten İngilizce dil bilgisinin çoğunu çözmüşsünüzdür. Yani temeliniz sağlamdır. Fakat Üniversite’de bu şansı yakalayamayanlar için söylüyorum Türkiye‘de İngilizce öğretebilen kurs yok arkadaşlar. İngilizce‘yi sürekli konuşmak zorunda kaldığınızda otomatik olarak öğreniyorsunuz yani mecbur kalıyorsunuz. Bunun içinde dilin konuşulduğu ülkeye gitmeniz gerekiyor.

Bana göre İngilizce konuşarak öğrenilir dil bilgisine boğularak değil. Destekleyici olarak İngilizce kaynaklar edinmek pratik olarak altyapınızı sağlamlaştıracaktır. Ne gibi ? İngilizce kelimeler ezberlemek, İngilizce kitap okumak, Altyazı ile Yabancı Dizi veya Film izlemek, Yurt dışı seyahatlerine çıkmak gibi.

Aslında uzun lafın kısası ülke dışına çıktığınızda veya Uluslararası köklü bir firmayla iş yaptığınızda İngilizce konuşmanız gerekecek. Sonuç olarak Dünya‘da Dünya dili ve Uluslararası dil olarak kabul edilen İngilizce‘yi öğrenmemiz şart arkadaşlar. İngilizce‘nin hayatımızdaki yeri çok önemli.

Ne demiş atalarımız bir lisan bir insan iki lisan iki insan.

BONUS+


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

  • 2019 – Z Raporu

    Blog’ta geçen yıla oranla neredeyse 2 katı ciddi bir trafik artışı söz konusu. Blog …
  • Yerli Otomobil (TOGG) İnceleme ve Yorum

    1960‘ların henüz başında Türkiye kendi otomobilini kendi türk mühendisleriyle tasarl…
  • 2018 – Z Raporu

    İlk olarak geçen yıl çıkardığım z raporunu bu yılda huzurlarınıza sunuyorum efendim. Geçen…
Daha Fazla Göster /  KİŞİSEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 – Z Raporu

Blog’ta geçen yıla oranla neredeyse 2 katı ciddi bir trafik artışı söz konusu. Blog …