Anasayfa TEKNOLOJİK TEKNOLOJİ / BİLİŞİM İnternet’ten edinilen bilgilerin ne kadarı doğru ?

İnternet’ten edinilen bilgilerin ne kadarı doğru ?

4 Dakikada Okunabilir
0

İnternet’ten edinilen bilgilerin ne kadarı doğru ?

90’ların sonunda bir bilgiyi araştırmak ve öğrenmek ansiklopediler ile mümkündü. Ansiklopedi de önce harfin olduğu kitabı seçerdiniz, ardından yağlı kağıtları çevirip aradığınız başlığı bulduktan sonra bilgiye ulaşırdınız. Şimdilerde bunun yerini tahmin edebileceğiniz gibi İnternet ve Google aldı.

İnternet ve Google hepimizin sanal öğretmeni oldu ve adeta kendi kültürünü oluşturdu diyebiliriz. Eskiden öğretmenlerimiz ev ödevi verdiğinde ansiklopedilerden araştırıp bulup yazardık. Hatta bazen bir harf kitabı kaybolur komşumuzdan isterdik. Çünkü herkesin evinde ansiklopedi vardı. Bizler için en doğru bilgi bu kaynaklardaydı.

Peki Google’a sorduğunuz ve karşınıza getirdiği internet sitelerindeki bilgiler ne kadar doğru sizce ?

Literatürde internet aracılığıyla edinilen bilgilerin her zaman güvenilir olmayacağı bildirilmektedir.

 

İnternette var olan milyonlarca bilginin doğruluğunu nasıl anlayabiliriz?

  • Sitenin popülerliğinden mi ?
  • Sitedeki mevcut yorumlardan mı ?
  • Sitelerin yorumlarını karşılaştırarak mı ?
  • Kendine mantıklı gelmesinden mi ?
  • Farklı arama motorlarına bakarak mı ?

Şu an internette var olan web sitelerinin %35′ inin kim tarafından hazırlandığı bilinmemektedir. Resmi internet sayfalarından başka nitelikli doğru bilgiye ulaşmanız birazda google kullanma geçmişinize bakıyor yani bu işinde bir adabı, kültürü oluşmuş durumda.

İnternet ortamında sırf reklamlardan para kazanmak için kurulmuş laf olsun torba dolsun tarzında binlerce site var. Bir haberi sadece bir sayfada sunabilmek varken 35 resimlik slayt ile sunup, sizden boyuna o resimlere tıklamanızı isterler ve siz tıkladıkçada onlar kazanır.

Örneğin ; Google’a “Başım ağrıyor çözüm” yazınca bir sürü site ve bilgi karşınıza çıkıyor. Forumlardan, doktor sitelerine, bloglardan reklamlara kadar tam bir curcuna. Bakıyorsunuz bir doktor çözüm için “Şu tetkikin yapılması gerekir” demiş diğer doktor başka birşey. Yada efsane forumlardan efsane kullanıcı çözüm önerileri “Ben şöyle yaptım geçti” hatta daha da ileri giderler ve ilaç önerirler. Bu en basit örnekti.  Bu tarzda yüzlerce örnek verilebilir.  Hele ki gelişigüzel bilgilerin araştırmadan, sorgulamadan sosyal medyada paylaşılması tam bir komedidir.

Sonuç olarak internette doğru bilgiye ulaşmak için tek kaynakla yetinmek doğru olmayacaktır. Araştırmadan doğrusunu öğrenmeden çoğu şeyi  kabulleniyor birçok insan bu çok acı bir durum.

Yazdıklarım sitem veya eleştiri olarak gözükebilir fakat ben sadece doğrunun peşindeyim ve bunun herkesin farkına varmasından yanayım. Bilgiyi kabullenmeden önce araştırıp okumak yararınıza olacaktır.

Doğru bilgiye ulaşmanız için resmi olan internet sitelerini seçmelisiniz. Kesinlikle internette dolaşan sağlık ile ilgili bilgilere güvenmeyin. Gidip doktorunuza başvurun!

Sonuç olarak gördüğünüz herşeye inanmayın açın araştırın, sorgulayın okuyun okuyun okuyun…


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  TEKNOLOJİ / BİLİŞİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mobil Teknoloji Terimleri

Teknoloji‘nin her geçen gün gelişmesi Mobil Teknoloji’lerin daha aktif ve sık …