iOS’mu? Android mi?

8 Dakikada Okunabilir
4

Günümüzde kullandığımız, ekranlarına hergün dokunduğumuz hatta ilk günlerinde dokunmaya dahi kıyamadığımız çoğu akıllı telefonun bugünkü atası niteliğindeki iOS yüklü bir iPhone mu? Yoksa özgürlük emsali işletim sistemiyle virüslerle başı dertte olan Android yüklü diğer bir akıllı telefon mu?

Bu rekabetin en başından beri yani onca yıldır bu soru kitleler tarafından soruluyor ve tartışılıyor. Her iki kesiminde yeni cihazları çıktığında kapılarında yatıracak kadar çok fanı var. iOS kullananlar stabiliteden memnunken Android kullananlar özgür işletim sisteminden memnun.

Aslında bu konuyu tamamen iki tarafın kendi gözüyle ele almak gerekiyor. Hem iOS camiasından hemde Android camiasından eksileri ve artılarıyla karşılaştırmalı olarak konuyu ele alacak olursak;

iOS Tarafı

iOS Yüklü Telefonlar

iOS‘un geçmişine bakacak olursak bilindiği üzere piyasaya sürülen ilk iPhone ile beraber tanındı. Hatta dokunabildiğimiz ilk işletim sistemide diyebiliriz. Yani iOS reis büyük, öncü, lider bu konuda. Fakat lider olmak yetmiyor tabii ki bunun yanında stabil çalışması uygulama zengini olmasıda önemli. Nitekim iOS‘ta ilk sürümünden bu yana abisi niteliğindeki MacOS işletim sistemi gibi stabil şekilde iPhone donanımı ile müthiş uyum içinde çalışmakta.

+ Artıları

 • MacOS’ta olduğu gibi iOS’ta iPhone donanımı ile harika stabilitede çalışıyor.
 • Pil ömrüne katkısı büyük
 • Kullanımı Basit ve kullanışlı (5 yaşında çocuk bile kullanabilir)
 • Onlarca açılan uygulamadan sonra takılma sorunu yok
 • Uygulama zenginliği
 • Güncelleme Sıklığı (Son kullanıcı sorunları dikkate alınıyor)
 • Neredeyse sorunsuz çalışan sesli asistan Siri

– Eksileri

 • Fotoğraf ve Müzik için iTunes’a bağlı kalma
 • Ana ekrandaki sınırlı özelleştirme
 • iOS yüklü cihazların az olması


Android Tarafı

Android Yüklü Telefonlar

Android‘in tarihine bakacak olursak ilk kez Eylül 2008‘de doğru bilinenin aksine Samsung marka bir cihazda değil HTC‘nin HTC Dream modeli ile beraber duyulmuştu. AndroidLinux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir. Bu sistem ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır. Yani açık kaynak olarak özgür bir mobil işletim sistemidir. Bu özgürlüğün artıları olduğu gibi eksileride mevcut.

+ Artıları

 • Açık kaynak olması
 • Kişiselleştirilebilir/Özelleştirebilir olması
 • Rom zenginliği (Geliştirilebilir İşletim Sistemi)
 • USB Bellek gibi kullanabilme (Dosya Alışverişi)
 • Dosya Sistemi

– Eksileri

 • Güncellemelerde cihaz zenginliğinden kaynaklanan gecikmeler
 • Güvenlik sorunlarının olması
 • Takılmalar yaşanması (Zaman zaman)
 • Stabil sesli asistan olmaması


Satış Rakamları

Gartner firmasının 2017’nin ikinci çeyreğine ait satış verilerine baktığımızda Android‘in cihaz zenginliğinden kaynaklanan piyasa artışı gözler önüne seriliyor. Bunun yanında iOS cihazlardaki satışta düşüş olduğu gözleniyor.

Gartner 2017 Q2 Satışlar

 

Benimseme Kolaylığı

iOS kullanmış birisinin Android kullanmaya başladığındaki özgürlük sevinci kısa sürüyor. Çünkü daha ilk kullanımda hissedilen stabilizasyon sorunu herhangi bir Android cihazdan anında soğumanıza sebep olabiliyor. Bu tarafta Android Telefonu benimsemek oldukça zor.

Android kullanmış birinin ise iOS‘a geçtiğini düşünemiyorum. Telefonu USB bellek gibi kullanan birinin tamamen kapalı kutuya geçmesi gibi birşey bu. Öte yandan diğer cihazda görmediği stabilizasyonu gördüğünde içine bir nebze su serpiliyor. Benimsemede zorluk çekilmiyor lakin tek sorun kısıtlamalar.

Hangi işletim sistemini kim kullanmalı?

iOS yüklü bir cihazı az önce artılarından bahsederken yazdığım gibi 5 yaşında çocuk bile kullanabilir. Zaten bunun örneğinin etrafınızda oldukça fazla olduğundan eminim. Bunun yanında yaşlı insanlarında bu denli basit bir işletim sistemini kullanabilmesi tabiki kolay olacaktır. Buradaki tek sorun iOS yüklü cihazların fiyatlarının biraz yüksek olması.

Android‘te ise cihaz zenginliğinden kaynaklı karışık bir ekosistem var gibi gözüksede aslında her kesime uygun bir Anroid yüklü cihaz bulmak mümkün. Android kullanımı açık kaynak ve özgür olduğundan bilgisayar tutkunları tarafından sıklıkla kullanılmakta. Bunun yanında uygun fiyatlı zengin model ailesiyle her kesimden insan kullanabilir.

Sonuç

Sonuç olarak baktığımızda hangi cihaz ile Akıllı Telefon Dünyası’na girerseniz o cihazda takılı kalabiliyorsunuz. Bunun sebebi insanların alışkanlıkları gibi gözüksede aslında tamamen kullanım kolaylığı olarak öne çıkıyor.

iOS‘mu Android‘mi sorusu daha çok uzun zaman sorulmaya devam edecek gibi duruyor çünkü her iki kesimde belirli aralıklarla yeni cihazlar piyasaya sürüyor. Bu sebeple her yeni gelen cihazın ardından bu soru sorulacaktır. iOS’mu Android’mi?

Siz ne diyorsunuz ? iOS‘mu ? Android‘mi?


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  AKILLI TELEFON VE CİHAZLAR

4 Yorum

 1. Batuhan Ergin

  2 Ekim 2017 at 18:21

  Tabiki ios diyorum iphone gibi telefonmu var ya android nedir abi

 2. Rıfat Yalçın

  3 Ekim 2017 at 21:36

  Öyle demeyelim android’ten memnun olanlarda var

 3. Androidçi

  7 Nisan 2018 at 12:15

  Android tabikii custom romlar ile özgürlük android te. ios çok kısıtlı bir işletim sistemi

 4. Rıfat Yalçın

  7 Nisan 2018 at 12:18

  Buda bir seçim tabi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hangi Telefon Ne Kadar Radyasyon Yayıyor

Specific Absorption Rate (SAR) – Özgül Soğurma Oranı anlamındaki SAR, akıllı telefonların …