Anasayfa SEYAHAT İTALYA İtalya Seyahati İzlenimler

İtalya Seyahati İzlenimler

9 Dakikada Okunabilir
0

Kültür ve Yerleşik Halk

İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkınlık var. Aceleci ve başından savma tarzında konuşmalarından başka bir şey çıkaramıyorum malesef. Bunu özellikle Venedik’te daha çok yaşadım. Zaten yakın zamanda Venedik halkınında açık ve net şekilde artık daha fazla turist istemiyoruz açıklamasıda bunu kanıtlar nitelikte.

İtalya’da bir kutlama

Belki de adamların kültürü bu yöndedir yada konuşma tarzı bilemiyorum. Kültür olarak diğer avrupa ülkelerinde olduğu gibi genel bir medeniyet hakimiyeti var.İnsanlar etrafındaki diğer insanlara yardımsever, iyilikçi yaklaşımlar sergiliyor. Herkes birbirine nazik davranıyor.

Aslında bizimde avrupadan aşağı kalır yanımız yok. Sadece aşmamız gereken tek bir konu var, medeniyete uzanmamızı engelleyen tekbir düşünce tarzı. Bu da “Bana bir şey olmasın da kime olursa olsun” anlayışı. Sanırım bunu aştığımız gün bizde toplum olarak medeniyete ulaşmış olacağız.Mimari

İtalya, tarihi önem açısından oldukça önemli olaylara sahne olmuş bir ülke. Bu sebep ile ülkedeki neredeyse tüm yapılar tarihi eser diyebiliriz. İç kesimlere gittiğinizde tabii ki yine modern tarzda yapılar, apartmanlar mevcut. Fakat merkezi bölgelerdeki tüm yapılar günümüze kadar itina ile koruma altına alınmış ve tarihe yüzyıllarca tanıklık yapmış bu yapılar hala dimdik ayakta.

Roma – İtalya

 

Avrupa ülkelerinin “Yıkamazsın ama benim nezdimde restore edebilirsin” mantığını seviyorum. Adamlar hem tarihini korumuş oluyor hem de bu tarihten parayı götürüyorlar.

Floransa – İtalya

 

Yemek Kültürü

İtalyan’ların en meşhur yemekleri Makarna, Lazanya, Pizza, Panini, Dondurma, Tiramisu olarak bilinir. Kendi yemek kültürümüzde de benzer örnekleri mevcut fakat daha çok hazıra dayalı bir yemek kültürü var İtalyan’ larda. Öyle sulu yemekler falan göremedik malesef. Neredeyse her köşede bir pizzacı, makarnacı ve dondurmacı var. Yani İtalya seyahatinizde kilo almamanızın ihtimali yok.

İtalyan Yemekleri : Lazanya, Spagetti, İtalyan Atıştırmalıkları, Pizza

Yanlız şunu belirtmekte fayda var adamlar hakikaten pizza’yı ve dondurmayı çok iyi yapıyorlar. Malesef makarnayı her restoran yapamıyor. Gittiğimiz bir kaç restoranda makarna gerçekten içler acısıydı. Bu durumu İstanbul’da Adana Kebap yemek gibi düşünebilirsiniz. Sadece tek bir restoranda adam gibi “Enfes” diyebileceğim makarna yedim. Bol parmesan peynirli o makarnayıda hayatım boyunca unutmayacağım.

Roma Dondurması

Ve dostlar sıkı durun bu adamların bir tatlısı varki tam bir başa bela tadı hala damağımda ve olsada yesek modundayım hala. Tatlımızın adı Kanoli (Cannoli). Meksika usulü tortilla ya benzeyen kıtır yapısıyla içindeki vanilyalı kremasıyla gerçekten adamı baştan çıkarıyor. Yedikçe yiyesiniz gelir ama bir tane ile kalıyorsunuz çünkü biraz ağır bir tatlı.

Kanoli (Cannoli)Bu tatlıyı Roma’daki Via Condotti caddesinde bulunan ve dünyanın ilk Cafesi olarak bilinen Antico Cafe Grecco’da yemenizi öneririm.

1760 yılından beri faaliyette olan Antico Cafe Greco

Ulaşım

Neredeyse tüm avrupa’da olduğu gibi İtalya’da da ulaşım gerçekten kolay ve uygun. Baştan aşağı örülen demir ağlar ile İtalya’yı baştan aşağı hızlı tren yada şehir içi hatlardaki trenler ile gezebiliyorsunuz. Bu konuda İngiltere’de bu sisteme imrenmiştim İtalya’da da aynı şeyi hissettim.

İtalya’da bir Tren İstasyonu ve Hızlı Trenler

Keşke ülkemizde de doğu ekspresi gibi daha çok hat olsa. Ülkemizi Tren ile gezmek malesef gerçekten kısıtlı. Ulen ne nankör adamsın bir sürü yol var geniş geniş yada daha hızlı ulaşım yolları var diyeceksiniz. Tamam diğer ulaşım yollarıda mevcut. Fakat Tren kadar bohem ve ucuz değil malesef.Alışveriş

Neredeyse bütün Avrupa’da satış yapanların çoğu yerli halk değil. Evet bu durum gerçekten böyle. Aslında bahsettiğim konu hediyelik eşya satan seyyar satıcılar veya dükkanlar. Neredeyse hiçbirinde yerli halktan birini görmedim. Çin, Pakistan, Malezya, Hindistan, Peru, Romanya gibi ülkelerden ya kaçak yolla yada yasal yolla gelen insanlar satış yapıyor.

İtalya’da hediyelik eşya satan bir seyyar satıcı

Yerel halkın çeşitli kendi marka isimleriyle kendi mağazaları var fakat inanın gerçekten çok pahalı ürün satıyorlar. Bunun en basit örneğini yerel bir markada 280 Euro’ya satılan bir sneaker olarak verebilirim. Bu miktar ortalama 1500 euro minimum maaş alan yerel halk için bile pahalı. Seyyar satıcılar ile pazarlık makul düzeyde mevcut fakat iş dükkan satıcılarına gelince 1 kuruş bile inmiyorlar “En ucuz fiyatlar ile satıyoruz zaten” diyorlar. Dünyanın neresinde olursanız olun pazarlık yapın. Ve ilk gördüğünüz ve beğendiğiniz şeyi hemen satın almayın çünkü 2-3 mağaza sonra çok daha uyguna aynısını bulabiliyorsunuz.

 

Sonuç ve Tavsiyeler

İtalya’da gezilecek görülecek çok şehir ve tarihi yapı var biz 1 haftada 3 şehirle İtalya seyahatimizi noktaladık. Genel olarak değerlendirmek ve tavsiye vermek gerekirse.

 • Kesinlikle Seyahat planlarınız arasına alınacak bir ülke.
 • Bir bavul boş gidin yada yarım doldurun.
 • İtalya daha doğrusu Roma ve Venedik biraz pahalı söylemekte fayda var.
 • İtalyadaki hotellerde sadece sabah kahvaltısı var bilmekte fayda var.
 • Biz Ekim sonu Kasım başı gittiğimiz için Roma’da yaz’ı Venedikte kış’ı yaşadık diyebilirim.

 

Umarım gezinize rehber olur.

 


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!


 

 • Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır (İtalya)

  Avrupa birliğindeki ülkelere seyahat etmek için bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Vatand…
 • Venedik Gezi Notları

  VENEDİK İtalya Balayı turumuzun son durağı onlarca kanalla bölünen, 118 ada üzerine kurulu…
 • Pisa Kulesi Gezi Notları

  Ufak İtalya turumuzda yol üstü rotamızda duraklayıp ziyaret ettiğimiz ve güzel anılar ile …
Daha Fazla Göster /  İTALYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır (İtalya)

Avrupa birliğindeki ülkelere seyahat etmek için bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Vatand…