Anasayfa TEKNOLOJİK AKILLI TELEFON VE CİHAZLAR Kullandığım Cep Telefonları

Kullandığım Cep Telefonları

13 Dakikada Okunabilir
2

Bazı konuları bir cümle ile çok güzel özetliyor Sayın Cem Yılmaz. Cep telefonu veya akıllı telefonlar için söylediği “Yaşadığımızı kontrol ettiğimiz cihazlar” cümlesi gibi 🙂 Hakikatende o durumdayız. Cep telefonunu sanki ayrı bir uzvumuzmuş gibi kullanıyoruz. Sabah uyandığımız gibi elimize almamız, gün içinde zaten sürekli elimizde ve tabiki yatarken. Halbu ki eskiden böyle miydi? 2000’lerin başına kadar kameralı telefon bile yoktu. Cep telefonunu hakkıyla kullanıyorduk yani konuşmak ve mesajlaşmak için. Şimdi herkes cep telefonları sayesinde fenomen olma peşinde.

Herneyse konumuza dönecek olursak. Efendim 90’ların sonundan günümüze kadar kullandığım tüm cep telefonlarına şöyle bir göz atmak ve sizlerle paylaşmak istedim. Tabiki yeni telefon aldıkça buraya eklemeyide düşünüyorum.

İlk Cep Telefonum Nokia 5110

1998’de satışa sunulmuş ve Türkiye’de 12.700 adet satılarak rekor kırmış bir telefon. Aşağıda lanse edilen özelliklerini görebilirsiniz;

 • Harici Anten
 • Oyunlar
 • Ayarlar
 • Tuş takımı
 • 56 saatte kadar dayanan Lityum-İyon bataryası
 • 2 saate varan konuşma
 • Kolay arama sistemi
 • Güçlü ses desteği
 • Değiştirilebilir ön kapak
 • Güçlü kasası ile sağlamlık

Benim elime yanlış hatırlamıyorsam Orta Okul’un başında geçti yani 98-99 Yıllarında o yıllarda cep telefonu herkeste yoktu bir kere okula götürmüştüm ve olay olmuştu. Telefon çok ağırdı ama bunu dert etmiyorduk çünkü egonuzu okşayacak rakibi hafif bir telefon yoktu. Efsane Yılan oyunu vardı sabah akşam onu oynardım.

 

Sonraki Cep Telefonum ise Nokia 3210

Yine 1998 yılında satışa sunulmuş ve tüm zamanların en çok satan telefonlarından biri olmuş. Bu telefonun en çok sevdiğim yanı tuş takımıydı size öyle bir his veriyordu ki sürekli mesaj yazmak istiyordunuz. Antensiz nispeten Nokia 5110‘a göre hafif ve şıktı.

 

Diğer Bir Efsane Nokia 3310

İşte karşınızda tüm zamanların en çok satan telefonu. Öyleki dünya çapında 120 Milyon satmış ve şu anda dünya genelinde 180 milyon civarında Nokia 3310 varmış. 2000’li yılların sonunda piyasaya sürüldü. Dün gibi Turkcell’den gidip satın almamızı hatırlıyorum havalara uçmuştum. Eve gitmeden yolda kutusunu açmıştım. Şu an nasıl herkesin elinde belediye dağıtmış gibi İPhone varsa o zamanlarda herkesin elinde Nokia 3310 vardı. Şu an çalışmıyor ama hala saklıyorum. Şimdilerde Yeni Nokia 3310 çıkardılar ama eskisi gibi tutulmadı tabi.

 

Renkli Ekran ve Kameraya Geçiş Nokia 6600

2002 Yılında piyasaya sürülmüş. Bu telefon çıktığında ben lisedeydim ve sadece birkaç kişide vardı. “Televizyon bile var oğlum” diye hava atanlar vardı 🙂 Yanlış anlaşılmasın arkadaşların tv’den kastı video izlemek 🙂 Belkide en kaliteli bulduğum hatta şu ana kadar bu kalitede bir telefon göremediğim tek telefondur Nokia 6600. Özgün Selfie’lerin henüz başladığı yıllardı. Çünkü elinizde artık kamerası olan bir cihaz vardı. Hatta size Nokia 6600 ile çekilmiş ilk selfie’mi gösterebilirim buyrun;

 

Alışılagelmişin Dışında Nokia 3650

2003 Yılında piyasaya sürülmüş sıradışı tasarıma sahip gençlerin gözdesi olmayı başarmış bir telefon. Bu telefonu niye bu kadar çok istediğimi bilmiyorum. Anneme deli gibi yalvardığımı hatırlıyorum. Belkide yenilikçi tarafım ağır basmış olabilir. Çünkü tasarımı biraz farklıydı ve en çok sevdiğim renk olan mavinin en güzel tonunu taşıyordu. Tuş takımına alışmam biraz uzun sürdü ama alışmıştım.

 

Askerden sonra Nokia 6500 Slide

2007 Yılının sonunda piyasaya sürülmüş. 3 yıllık Nokia 6600 ve Nokia 3650 dönüşümlü kullanımından sonra askerlik görevim için telefonlarımı evde bıraktım ama döndüğümde bulamadım tabi 🙂 Geldikten sonra kardeşimle birlikte beğenerek Nokia 6500 Slide aldık. Sağlam hissettiren metal bir kasası vardı hatta tıraşlanmış metal terimi ilk bu telefonda kullanılmış olabilir. Tabi daha sonra kızak mekanizması arızalanınca emekliye ayrıldı.

 

Ve Başka Bir Efsane İlk iPhone

Haziran 2007 yılında satışa sunuldu. Ben 2009 yılının başlarında 2. el alabilmiştim o zamanlar sıfırı yok satıyordu. Bana göre şu anda elimizde olan tüm dokunmatik akıllı telefonların atası niteliğindedir. Hatırladığım en can sıkıcı yanı Türkçe dil desteğinin olmamasıydı 🙂 Bu arada ilk iPhone‘umu ne kadar çalışmasada bir hatıra olarak hala saklıyorum.

 

S Takısından Devam Ediyoruz iPhone 3GS

Haziran 2009’da satışa sunuldu. Ben 2009 yılının sonlarına doğru ilk iPhone’um bozulduğu için bir mimardan 2. el olarak almıştım çünkü yine yok satıyordu telefon. iPhone 3GS‘te büyük sorunlar yaşamıştım çünkü mimar cihazı yurtdışından almış ve simlock’tu yani Türkiyede kullanılamazdı. Jailbreak sayesinde kullanabiliyorduk ve oldukça sıkıntılıydı. Bende cihazı satıp yerine TR’den alınmış olanını 2 el olarak almıştım. Hala çalışır vaziyette saklıyorum.

 

Taş Gibi iPhone 4

Haziran 2010’da satışa sunuldu. Yine her zamanki gibi yok sattı. Ben cihazı alabilmek için Turkcell’den rezervasyon ile 20 gün beklemiştim. iPhone 4 belkide en sağlam iPhone olabilir benim için çünkü başına gelmeyen kalmamış ve sapasağlam kalabilmeyi başarmıştı. Daha sonra ne kadar satmak istemesemde, makul ve güzel teklif veren birine sattım telefonumu.

 

Yine S takısı iPhone 4S

Ekim 2011’de satışa sunuldu. Yine iPhone’u malesef tek bulabildiğimiz yer olan Turkcell’den rezervasyon ile aldım. iPhone 4′ ün gelişmiş versiyonu olarak zamanının en hızlı telefonuydu. O zamana kadar en uzun süre kullandığım telefon oldu iPhone 4S. Daha sonra üzülerek telefonu sattım.

 

Android Denemeleri Samsung Galaxy S3

Mayıs 2012’de satışa sunuldu. 2013 yılında Android tarafında dönemin en popüler telefonu olan Samsung Galaxy S3 ile Android’e “Merhaba” dedim. Aslında iPhone tekelinden biraz uzaklaşmak istedim diyebilirim. Fakat telefona daha doğrusu Android‘e hiç alışamadım. Sanki birisinin telefonunu geçici olarak kullanıyor gibiydim.

 

iOS’a Dönüş iPhone 5S

Eylül 2013 Tarihinde satışa sunuldu. O gece sitesinde satışa sunulur sunulmaz hemen sipariş verdim. Çünkü artık Andorid‘e tahammül edemiyordum. 2014 Ekimine kadar severek kullandığım cihazın kasasını ve kırılan ekranını değiştirdim fakat dikiş tutmadı. Hep arıza çıkarmaya başladı. Burada biraz iPhone‘dan soğumuştum. Bu telefonuda hala saklıyorum.

 

Android’e Yatay Geçiş HTC Desire 820

2014 yılında piyasaya sürüldü. Bu telefonu alma öyküm biraz ilginç. iPhone 5S‘in verdiği arızalardan sonra telefonlara karşı olan ilgim azalmıştı sanırım. Herhangi bir Turkcell’e girdim karşımdaki kıza “Bir telefon istiyorum ama 1000 TL’yi geçmesin” dediğimi hatırlıyorum 🙂 Bana direk HTC Desire 820‘yi gösterdi saydıda saydı ben hiç bilmiyormuş gibi dinledim. Finalde “Fakat bu 1250 TL sizin için sorun olmaz diye düşünüyorum” dediğinde “Tamam sarın alıyorum” dedim 🙂 Bu cihazıda hiç sevmeyerek yine sanki başkasının telefonunu kullanır gibi kullandım. Balıkesir Kaz dağlarında bulunan şelalerin birine giderken belime kadar suya girdikten sonra son anda telefonun cebimde olduğunu farkettim. Telefon 3 gün açılmadı. 4. gün şarj’a taktığımda açılmıştı. Ama bu telefonda dikiş tutmadı sürekli arıza çıkardı.

 

Son İmparator iPhone 6S Plus

Eylül 2015 te satışa sunuldu. Bu telefonuda almam biraz piyango diyebilirim. Ekim 2015’te Turkcell Müşteri hizmetlerini aradım. “Telefonum bozuldu. Bunu size versem bana başka verseniz nasıl olur” dedim. Telefondaki çocuk güldü “Böyle birşey malesef mümkün değil” dedi 🙂 Bende o zaman “iPhone gönderin o zaman bana” dedim ve telefon kargo ile geldi. Neredeyse tüm telefonlarımı aldığımda heyecanla kutularını açtım ama bu telefon geldikten 2 gün sonra kutusunu açtım. Ve hala neredeyse 2 Yıldır severek kullanıyorum. Sanırım 1 yıl daha benimle kalacak gibi.

 

Sakladığım Telefonlar

Soldan Sağa: Nokia 3310, Nokia 6303 (Çok kısa bir süre kullandım) iPhone Atası, iPhone 3GS,  iPhone 5S


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  AKILLI TELEFON VE CİHAZLAR

2 Yorum

 1. Seçil yüzüak

  7 Nisan 2018 at 12:12

  Benimde ilk telefonum 3210 du antensiz olmasıyla ne hava atardık 🙂

 2. Rıfat Yalçın

  7 Nisan 2018 at 12:17

  3210 u çok severdim bende

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hangi Telefon Ne Kadar Radyasyon Yayıyor

Specific Absorption Rate (SAR) – Özgül Soğurma Oranı anlamındaki SAR, akıllı telefonların …