Anasayfa FİLM-DİZİ DİZİ İNCELEME / ÖNERİ La Casa De Papel – Yabancı Dizi İncelemesi

La Casa De Papel – Yabancı Dizi İncelemesi

8 Dakikada Okunabilir
4

İspanyolca’ya olan ilgim Narcos dizisiyle başlamıştı ve akabinde İspanyolca başka hangi diziler var diye araştırırken Netflix’te La Casa De Papel dizisi yayınlandı.

Türkçe anlamı “Kağıt evi” anlamına gelen La Casa De Papel dizisini bir cümle ile anlatmak istersek “Mükemmel planlanmış Dünya’nın en büyük soygunu” cümlesi sanırım yeterli olacaktır. Sanırım uzun zamandır izlediğim en iyi kurgulanmış aksiyon dizisiydi.

 

Özet

Herşey tarihin en büyük soygununu gerçekleştirmek için birbirinden yetenekli 8 Suçlu‘yu bir araya getiren Profesör lakaplı zeki bir beyin öncülüğünde başlıyor.

Bu ekip Profesör öncülüğünde 5 ay boyunca kalacakları gözlerden uzak bir mekanda büyük soygunu planlamaya başlıyor. Soyulacak mekan İspanya Kraliyet Darphane‘si evet yanlış okumadınız Darphane hani para basılan 🙂 Profesör bu mekanda 5 ay boyunca 8 hırsız’a titizlikle soygunun tüm ince detaylarını ve karşılaşabilecekleri tüm sorunları nasıl aşacaklarını anlatıyor. Öyle ki diziyi izlemeye başladığınızda bu sorunların neler olduğunu ve nasıl alt ettiklerini görünce ağzınız açık kalabilir. Profesör bu soygun ile ilgili belli başlı ve çok önemli kurallar koyuyor. Bu kurallardan bazıları ekip veya rehinelerden Can kaybı olmayacak, ekip arasında ikili ilişki olmayacak.

5 ayın sonunda güneş onlar için doğuyor ve soygun başlıyor. Fakat ekipten biri soygunun henüz başında profesörün koyduğu kuralları hiçe sayarak soygunu tehlikeye atıyor. Nitekim soygun sorunsuz şekilde işlemeye devam etsede ilerleyen günlerde hesaba katmadıkları başka sorunlar ile karşılaşıyorlar. İlerleyen günler diyorum çünkü içerde bir kaç gün kalıyorlar daha doğrusu kendilerini Darphane‘ye kilitliyorlar.


Karakterler

Dizideki ana karakterleri ve hikayelerini anlatmak gerekirse ekipteki herkesin ismi gizli daha doğrusu takma isim. Profesör onlara birbirlerine lakap takmaları gerektiğini söylüyor. Onlarda kendilerine şehir ismi takıyorlar.

Tokyo (Úrsula Corberó)

Dizinin en başından sonuna kadar hikayeyide anlatan Tokyo hayatı boyunca 15 hırsızlık yapıyor. Bunlara ekip arkadaşı Rio‘nun kalbini çalması dahil değil. Son hırsızlık girişiminde ise eski erkek arkadaşını kaybediyor.

Berlin (Pedro Alonso)

Ekibin başı soğukkanlı ve psikopatvari tavırlarıyla tam bir Egoist Lider. Soygun esnasında yaptığı ilginç hamleler ile ekip harici Profesör‘den eğitim aldığı çok açık. Ayrıca Profesör ile tanışmasının bu 5 aylık süreden öncesi var.

Rio (Miguel Herrán)

Genç, çekici, asi ve en önemlisi bir yazılımcı, hemde tam 6 yaşından beri. Ekibin Teknoloji dehası. Soyguna hazırlandıkları 5 ay boyunca Tokyo ile ilişkileri oluyor. Yaşadıkları bu ilişki soygunun seyrini bir nebzede olsa değiştiriyor.

Nairobi (Alba Flores)

Ekibin en huysuzu bununla beraber en merhametlisi belki bu yüzden onu izlerken kendinize yakın hissedebilirsiniz. Ben bu ablayı Yıldız Tilbe’ye çok benzetiyorum ve sanırım bu konuda yanlız olmayacağım 🙂

Denver (Jaime Lorente)

Ekibe babası Moskova sayesinde dahil oluyor. Dizide kült olmuş bir kahkası ve saflığı var. Fakat bu saflığın yanında rehinelere korku salan ekipteki bir kaç kişiden biri diyebiliriz.

Moskova (Paco Tous)

Ekibin babası daha doğrusu Denver‘ın. Moskova Herşeyi oğlu için yapıyor. Dizi boyunca izleyeceğiniz bir diğer merhametli insan.

Helsinki ve Oslo (Darko Peric & Roberto Garcia)

Ekibin Sırp asıllı ikiz kardeşi. Dizide çok fazla sahneleri olmamasına rağmen son bölümlerde daha aktif ve etkili rol alıyorlar.

Profesör (Álvaro Morte)

Ekibin beyni, zekice hazırlanmış soygunun planlayıcısı olmasada (Son bölümlere doğru ne demek istediğimi anlayacaksınız) harika bir şekilde ekibi bu soyguna hazırlıyor.

Soygun ekibini ve beynini bir nebze tanıdıysak sıra Darphane dışında bekleyen ekibi tanımaya geldi. Aynasızlar;

Raquel (Itziar Ituño)

Darphanen‘in dışarısında konumlanmış ve her an müdahaleye hazır olan özel tim ekibinin başındaki isim Müfettiş Raquel. Aynı zamanda eşiyle şiddet yüzünden yeni ayrılmış bir kızı olan anne. Diziyi izlediğinizde Profesör‘ün ne kadar soğukkanlı ve zeki olduğunu bu abla sayesinde daha iyi anlayacaksınız spoiler vermiyorum.

Angel (Fernando Soto)

 

15 yıl boyunca Raquel‘e aşık olduğunu dile getiren Raquel‘in ortağı. Raquel’e olan aşkı onu neredeyse ölüme sürükleyebilecek boyutta. Soygunun belkide en kilit adamı diyebiliriz.

Dizi neden bu kadar popüler oldu ?

Bana göre bu diziyi meşhur eden bu sefer Netflix değil. La Casa De Papel’i meşhur ve popüler yapan şey konusu ,kurgusu ,senaryosu, oyuncuların performansı ve dahası. Herşeyiyle tam bir bütün olarak izleyicisini zevkle ekrana kilitleyen bir dizi La Casa De Papel.

 

Uzun zamandır böylesine beyin fırtınası yaptıran bir yapım izlememiştim. Dizide yaşanan her sorunda bir adım sonrasını zekice planlayan profesörün hamlelerini büyük zevkle ve hayretle izliyorsunuz.  Netflix için hazırlanmamış olsada Netflix ekibinin dikkatini çekebilecek ve platforma dahil ettirecek kadar harika bir yapım.

Şiddetle tavsiye ederim.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  DİZİ İNCELEME / ÖNERİ

4 Yorum

 1. Tuğçe Karlı

  29 Mart 2018 at 19:59

  Sayenizde diziye başladım 🙂

 2. Rıfat Yalçın

  29 Mart 2018 at 20:42

  Teşekkürler 🙂 Diğer yazılarımada göz atabilirsiniz.

 3. Esra

  7 Nisan 2018 at 12:20

  Dizi harika ötesi Tokyo’nun şirinliği Berlin’in enteresan mimikleri süper oyunculuklar daha ne olsun.

 4. Gülçin Kaplan

  3 Mayıs 2018 at 10:15

  Lacasa tek kelimeyle süper bir dizi yazıda çok iyi ön bilgi olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“You” Netflix Dizi İncelemesi

Netflix yine sürükleyici bir yapımla karşımızda. Dizimizin ismi “You“. IMDb:7.…