Anasayfa TEKNOLOJİK DONANIM / YAZILIM SQL Server 2014 Kurulumu (Resimli)

SQL Server 2014 Kurulumu (Resimli)

6 Dakikada Okunabilir
0

SQL Server 2014 Kurulumu (Resimli)

Sizlere SQL Server 2014 kurulumunun nasıl yapılacağını adım adım anlatmaya çalışacağım. Kuruluma geçmeden önce SQL Server’ın kurulacağı sunucuda bir kaç ayar ve kurulum yapmamız gerekiyor;

  • Bölge ve Dil ayarının English olması gerekmektedir.
  • Windows Firewall’un devre dışı olması gerekmektedir.
  • SQL Server servisleri için .Net Framework 3.5 SP1  kurulu olması gerekmektedir. Buradan indirebilirsiniz. Daha sonra Sunucudan Server Manager > Features > Add Features yolunu takip ederek aktif etmelisiniz..
  • Sunucudaki Powershell sürümü en az 2.0 olmalıdır.

Kuruluma geçelim;

Setup.exe dosyasını açın. Açıldıktan sonra sonra SQL Server Installation Center penceresi açılacak ve Planning kısmı bizi karşılayacak. Bu pencrede SQL ile ilgili dökümantasyonları bulabileceğiniz linkler mevcuttur. Dilerseniz istediğinize tıkayıp bilgi edinebilirsiniz.

Kurulum Ekranı

 

Installation (Kurulum) penceresinde New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation yeni bir yapı oluşturabilir Failover Cluster kurulum yapacaklar ise 2. seçeneği seçip devam edebilir. Yada 3. seçenekten Failover cluster‘a node ekleyebilirsiniz. 4. seçenekte ise mevcut SQL Server sürümünüzü yeni sürüm SQL Server’a yükseltme işlemini yapabilirsiniz. Biz yeni bir yapı oluşturacağımız için New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation seçeneğini seçip devam ediyoruz.

İnstallation


Karşımıza Lisans gireceğimiz ekran geliyor. Lisansınız mevcutsa Enter the Product key seçeneğini yoksa Specify a free edition seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Product Key

 

Lisans koşullarını okuyup kabul etmemiz isteniyor. I accept license terms seçeneğini seçiyoruz. İkinci seçenek isteğe bağlıdır ve seçerseniz Müşteri deneyimi iyileştirme programına destek sağlamak ve SQL Server kalitesini arttırmak için microsoft’a rapor gönderebilirsiniz.

Lisans Kabulü

 

Bir sonraki pencerede SQL Server kurulumu için sistem gereksinimleri veya varsa hatalar kontrol ediliyor.

Kurulum Rolleri

Setup Role penceresinde karşımıza 3 seçenek çıkıyor.

*SQL Server Feture Installation seçeneğini seçip ilerlediğinizde servisler ve araçların listesi gelir. Gerek duyduklarınızı seçip kuruluma geçebilirsiniz.

*SQL Server PowerPivot for SharePoint seçeneği SharePoint Server’daki verilere erişim için gerekli olan servislerin kurulumunu yapabileceğiniz seçenektir.

*All Features With Defaults seçeneği tüm servisleri ve araçları içeren varsayılan olarak kurulumu gerçekleştirir.

Kurulum Tipi


SQL Server Feature Installation seçip devam ettikten sonra kurulum için servis ve araçları seçebileceğimiz liste gelecektir. Bu listeden kullanacağınız uygulamalara göre sadece ihtiyacınız olan servis ve araçları seçmeniz yararınıza olacaktır. İhtiyacınız dışı seçilen servis veya araçlar kaynak tüketimini arttırabilir.

Servis Seçimi

 

Instance Configuration penceresinde SQL Server instance için isim verebilir yada Default instance seçip varsayılan isim ile devam edebilirsiniz. Önerilen varsayılan(Default) olarak devam etmektir.

İnstance Configuration

 

SQL Server Configuration penceresinde seçtiğiniz servislerin hangi accountlar ile çalışacağını ve başlangıçta servislerin hangi durumda başlayacağını belirleyebilirsiniz.

Sunucu Ayarları


Database Engine Configuration penceresinde Database Engine servisine yönetici account’unu seçip şifresini belirliyoruz. Windows Authentication seçeneğinde ise seçeceğiniz windows kullanıcılarına yetki verebilirsiniz.

Şifre Belirleme

 

Database Directories tab’ında veritabanı ve yedeklerin hangi dizinlere kurulacağını görebilir yada dizinlerini değiştirebilirsiniz.

Kurulum Yolu

 

Ready to Install penceresinde kurulumunuzun özetini görebilirsiniz. Kurulumu başlatmak için Install butonuna basıyoruz.

Kuruluma Hazır
Kuruluyor..

 

 

Kurum tamamlandıktan sonra yüklenen servislerin ve araçların (Status) durumunu kontrol etmenizde fayda var.

Kurulum Tamamlandı

 

Kurulum tamamlandıktan sonra kurulan servisleri, kurulum dizinine oluşturulan data ve log dosyalarının kontrolünü sağlamalısınız. Daha sonra SQL Server 2014 Management Studio ile database bağlantısını kontrol etmelisiniz..

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler umarım faydalı olur.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  DONANIM / YAZILIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress 5.0 İle Gelen Gutenberg Editörü Kapatma

Wordpess 5.0 ile gelen Gutenberg Blok Editörü‘nü bende dahil birçok kullanıcı kullan…