Anasayfa KİŞİSEL BLOG Migreni Nasıl Yendim ?

Migreni Nasıl Yendim ?

10 Dakikada Okunabilir
0

Yıllardır şiddetli şekilde ağrısını çektiğim Migreni nasıl yendiğimi, daha doğrusu kontrol altına aldığımı anlatmadan önce, bu ağrıyı bilmeyen, daha önce hiç tatmamış olanlar için önce Migren‘i kısaca tanıyalım;

Migren Nedir ?

Migren, hastanın günlük yaşamanı etkileyebilen, gün içerisindeki gerçekleştirdiği aktivitelerde kısıtlılık yaratabilen bir baş ağrısı tipidir. Genellikle ense, şakak veya göz çevresinde başlar ve ağrının çeşitine göre hareket ettikçe kötüleşebilir. Ağrıya çoğu zaman ışığa ve sese hassasiyet, bulantı, kusma gibi durumlar eşlik edebilir.

Hastaların ışık almayan bir oda da uyumak istemeleri veya kusma hissi migren atağını hafifletmeye veya sonlanmasına destek olur. Bu ataklar kişilerde farklılık gösterebilir örneğin; aralıklarla yaşanan migren atakları “episodik migren” olarak adlandırılır. Ataklar son üç aylık süre içinde ayda on beş gün ve üzerinde oluyorsa buna “kronik migren” denir. Kronik migrene genellikle kaygı bozuklukları, depresyon ve uyku sorunları eşlik edebilir. Kronik migren tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Evet baş belasını kısaca tanıdık. Sanırım bu tabir tam üzerine oturacak cinsten oldu “Baş belası“. Yazı girişinde yazdığım “yıllardır” kelimesi tam anlamıyla kendimi bildim bileli bu baş belasıyla birlikteyim anlamındadır. Bu kadar süre biriyle beraber olduğunuzda onun herşeyini öğrenmiş olursunuz. Yani neye nasıl tepki vereceğini öğrenmek gibi. Migren’i alt etmek için onu bir kişiliğe büründürmek işimi daha da kolaylaştırdı diyebilirim. Ne yapınca kızıp günümü mahvedeceğini, ne yapmadığım zaman usluca yerinde durduğunu belli bir süre sonra öğrendim. Tabi bu son bir buçuk yıldır daha da etkili kontrolüm altında kendisi. Bunun sebebini en başta sigarayı bırakmam daha sonrada kendimi sağlıklı yaşamaya adamak olarak görüyorum.

Günümüzde ne yazık ki tam anlamıyla tedavisi bulunamayan Migren’ i yenemesekte bir nebze kontrol altına alabiliyoruz. Az öncede bahsettiğim gibi Migren‘in neye kızıp neye kızmadığının farkına vardığınızda aslında kontrol için bir adım atmış oluyorsunuz zaten.


MİGRENİ KONTROL ALTINA ALMANIN ALTIN KURALLARI

 • Açlık

Sanırım baş belasının en büyük tetikçisi bu olabilir yani aç kalmak. Kişiye ve bünyeye göre değişsede ortalama olarak hepimiz yediğimiz herhangi bir şeyin üzerinden 4 saat geçtikten sonra tekrar acıkırız. Bu 4 saatlik süreçten sonraki her dakika Migren‘e ön ayak olabilecek kritik dakikalardır. Kendinizi aç bırakırsanız Migren‘e zemin hazırlamış olursunuz.

 • Susuzluk

Açlık gibi susuzlukta Migren‘i tetiklemede çok etkilidir. Migren‘i olan birinin normal baş ağrısını Migren‘e çevirme olasılığı çok yüksektir. Gün içinde farkına varmadan vücudunuzu susuz bırakırsanız vücut tepki olarak önce ağız kuruluğu yaşatır, buna cevap vermemeniz halinde, kırmızı alarm olarakta baş ağrısını başlatır. Devamında Migren‘e açık kapıyı bırakmış olursunuz.

 • Ağır Parfüm yada Koku

Çok ağır parfüm yada ağır bir kokuya maruz kaldığınızda da Migren‘i tetiklemeye davetiye çıkartabilirsiniz. Bu kokuyu birde açlık ile kombinlerseniz Migren‘in keyfi yerine gelir.

 • Uykusuzluk

Akşamdan kalma sarhoş gibi uykusuz kalırsanız Migren önce normal bir baş ağrısı gibi sinsice ben geliyorum der ve nihayetinde de bu ağrı Migren‘e döner.

 • Yüksek ses ve gürültü

Eğer yukarıdaki 3 maddeyi bir şekilde kontrol altına aldıysanız yüksek ses veya gürültü ile gelecek olan Migren‘i alt etmiş olursunuz. Fakat bu 3 maddeden herhangi biri ile yüksek ses kombini yine Migren‘i tetikleyecektir.

 • Aşırı Stres Durumu

Bir olayı veya hadiseyi kafanıza çok takıp bunu aşırı stres yaparsanız hazır olun, Migren kapınıza dayanmış demektir.

 • Şeker Tüketimi

Belki ilginç gelecektir fakat düzenli olarak şeker tüketen birinin Migren‘e yakalanma olasılığıda yüksektir. Hiç değilse ben bunu yaşadım. Daha doğrusu şekerin Migren‘i tetiklediğini şekeri bırakınca anladım. Şeker yoksunluğu yaşadığınızda yaşadığınız baş ağrısının Migren‘e dönme olasılığı yüzünden şekerinde Migren‘i tetikleme potansiyeli vardır.

 • Aşırı egzersiz veya yorgunluk

Vücudunuzu beklenmedik şekilde yormanız ile birlikte gelen halsizlikte Migren‘i tetiklemede önemli bir faktördür.

 

Yukarıda okuduğunuz maddeler Migren‘in başlıca dostlarıdır. Farkettiyseniz tüm faktörler birbirine zincirleme bağlı. Yani birinden biri olmadığı zaman Migren‘e davetiye çıkarmış oluyorsunuz.

Migren‘i kontrol etmek için yukarıda saydığım tüm faktörlerin kontrolünüz altında olması şart. Şahsen kontrolüm altında tuttuğum tüm faktörler ile bir buçuk yıldır bir kere bile Migren atağı geçirmedim.

Peki kontrolünüzün dışında Migren atağınız nüks ettiğinde neler yapmalısınız onlara bir göz atalım;


MİGREN EN HIZLI NASIL GEÇER ?

 • Uyku

Tahmin edeceğiniz gibi ilk faktörümüz tabii ki uyku. Uyku diyoruz fakat Migren atağı sırasında uyku haline geçmek çok zordur. Ağrıyı düşünmeden uykuya dalabilmeniz bu ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 • Karanlık Ortam

Migren atağı sırasında beynimiz tüm etkenlere duyarlı hale gelir bunların başında da ışık geliyor. Karanlık bir odada geçireceğiniz 10 dk ağrıyı hafifletmede yardımcı olacaktır.

 • Sessizlik

Migren atağında işkence etkisi yaratan diğer bir faktörde seslerdir. En ufak sese bile duyarlı olduğunuz bu dönemde aşırı sessiz ve karanlık bir odada kalmanız Migren’i hafifletmede yardımcı olacaktır.

 • Serin bir ortam

Yukarıdaki 2 faktörümüze kombin olarak Karanlık, Sessiz ve Serin bir oda Migren‘i alt etmeniz için tam bir savaş ortamıdır.

 • Son Çare Hap Kullanmak

Son çare olarak Migren‘i hafifletecek çok ağır olmayan bir hap kullanarak ve yukarıdaki diğer tüm çözüm faktörleriyle kombinlediğinizde ağrıyı çabucak geçirebilirsiniz.

Bu yazının baş belası Migren‘den  kurtulmada sizlere yardımcı olmasını umarım.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

 • 2019 – Z Raporu

  Blog’ta geçen yıla oranla neredeyse 2 katı ciddi bir trafik artışı söz konusu. Blog …
 • 2018 – Z Raporu

  İlk olarak geçen yıl çıkardığım z raporunu bu yılda huzurlarınıza sunuyorum efendim. Geçen…
 • Araç Folyo Kaplatmak Mantıklı mı ?

  Yaklaşık 5 yıldır ülkemizde de popüler olan ve her geçen günde popülerliğini arttıran araç…
Daha Fazla Göster /  BLOG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 – Z Raporu

Blog’ta geçen yıla oranla neredeyse 2 katı ciddi bir trafik artışı söz konusu. Blog …