Mobil Teknoloji Terimleri

18 Dakikada Okunabilir
0

Teknoloji‘nin her geçen gün gelişmesi Mobil Teknoloji’lerin daha aktif ve sık geliştirilmesine olanak sağlıyor. Bu sebeple Mobil Teknoloji durdurulamaz bir hızla büyümeye ve bizleri kapsamaya devam ediyor. Zaman zaman aldığımız akıllı telefonların kutularının üzerinde yada kutu içerisinden çıkan ve cihaz özelliklerini anlatan kitapçıklarda yüzlerce yabancı terim görürüz. Bu terimlerin ne anlama geldiğini ne kadar biliyoruz ?

Şu an kullanmış olduğunuz akıllı cihazları daha anlaşılır ve bilinçli olarak kullanmanıza olanak sağlayacak Mobil Teknoloji Terimleri‘ni sizler için biraraya getirdim. Bu terimler genellikle bilgisayar terimlerine benzesede Mobil Teknolojilerin kendine has terimleride mevcut.

 

En Çok Karşılaşılan Mobil Teknoloji Terimleri

 

A GPS: Dünya üzerinde herhangi engelsiz bir görüş hattında, dört veya daha fazla uydusu ile her türlü hava koşulunda yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı uydu navigasyon sistemidir. Günümüzde kullandığımız çoğu cep telefonunda mevcuttur.

A2DP: Bluetooth teknolojisi üzerinden ses aktarımının stereo olarak yapılmasını sağlayan teknolojidir. Stereo, sesin iki kanallı olarak kaydedilmesini sağlayan teknolojidir.

AAC: MP3′ den daha gelişmiş bir ses sıkıştırma formatıdır. Mp4 olarak da bilinir.

Android / Android O.S. : Linux tabanlı bir işletim sistemi olup, Apple dışındaki tüm akıllı cihazlarda kullanılan mobil bazlı bir işletim sistemidir.

Antutu Benchmark: Cihazların donanım derecelendirmesini yapan Çin Menşeili bir uygulamadır.

Apple iOS: Açılımı, “Apple i – operating system” şeklindedir. İOS Apple’ın başlangıçta iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod touch ve iPad’de de kullanılan mobil işletim sistemidir. 2007 – 2010 yılları arasında “iPhone OS” isminde idi.

AppStore: Application Store anlamına gelir. Apple’ ın uygulama marketidir. Buradan ücretli veya ücretsiz uygulamaları indirebilirsiniz.

AMOLED Ekran: (Active matrix organic light emitting diode)  kelimelerinin kısaltılmış hali olan AMOLED, kendinden ışık saçan (ekranı görmek için bir özellikle bir ışık kaynağına ihtiyacınız yok) ve karmaşık imajları görüntüleyebilen ve renklerin parlaklığını tam olarak yansıtabilen bir ekran teknnolojisidir.

Bluetooth: Kablo bağlantısını ortadan kaldıran kısa mesafe radyo frekansı teknolojisinin adıdır. Yine günümüzde çoğu cep telefonunda bulunmaktadır.

CE İşaretiCE işareti, ürünlerin amacına uygun kullanılması halinde insan can ve mal güvenliği, bitki ve hayvan varlığı ile çevreye zarar vermeyeceğini, diğer bir ifadeyle ürünün güvenli bir ürün olduğunu gösteren bir işarettir. Genellikle telefonların arkasında yada arka kapağın içinde görebilirsiniz.

Chipset: Chipset ya da Yonga seti, bilgisayarın yada cep telefonlarının anakartı üzerindeki temel ve bütünleşik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akışını sağlayan bir çeşit işlemcidir.

Color Depth: Renk Derinliği anlamına gelmektedir.

CPU: Merkezî işlem birimi bir bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Çalıştırılmakta olan yazılımın içinde bulunan komutları işler. İşlemci terimi genelde MİB için kullanılır. Mikroişlemci ise tek bir yonga içine yerleştirilmiş bir MİB’dir.

Corning Gorilla Glass: Akıllı cihazlar için ince hafif ve sağlamlığı arttırılmış camlar üreten firmanın ismidir.

Custom ROM: Çeşitli yazılım geliştiriciler tarafından özgürleştirilmiş olan Anroid işletim sistemlerine verilen ve manuel olarak OTG yöntemi ile yüklenilebilen işletim sistemlerine verilen ad.

Dinamik Hafıza: Paylaşılabilir hafıza anlamına da gelen dinamik hafıza, bilgileri farklı bir biçimde organize eder.

Dahili Hafıza : Cihazda bulunan mevcut disk kapasitesini temsil eder.

Harici Hafıza: Harici Hafıza bulunan cihazda Hafıza kartı kullanılarak hafıza arttırılabilir.

Dual – SIM: İkili Sim kart anlamına gelmektedir. Bu özelliğin bulunduğu telefonlarda 2 adet SIM kart kullanabilirsiniz.

EDGE (Enhanced Data for Global Evolution): Resmi olarak 2.9G ismine sahip olsa da bugün kullanıcılar tarafından “2G” olarak adlandırılıyor. EDGE, teorik olarak 1 Mbit/sn hız sunabilse de sunulan hız gerçekte 400 kbit/sn civarlarında olabiliyor.

FM: FM radyo, frekans modülasyonu teknolojisi kullanan bir radyodur. 1933’te Amerikalı mühendis Edwin Armstrong tarafından icat edilmiştir ve dünya çapında yüksek kalitede ses sağlamak için kullanılmaktadır. Günümüzde iPhone cihazlar dışında tüm akıllı telefonlarda bulunmaktadır.

Fixed – Focus : Sabit odaklı, sabit fokuslu, ya da fixed focus adı verilen kameralar, odak uzaklığı değiştirilemeyen, dolayısıyla farklı objeler üzerine odaklanamayan kameralardır.

Focus: “odak”, “odaklanma” anlamına gelmektedir. Bir akıllı telefonun kamerasının görüntüye odaklanması anlamına gelmektedir.

FPS (ks. Frames Per Second): Saniye başına sahne anlamına gelen bu kelime, özellikle akıllı cihazların kameraları için kullanılır.

FM Transmitter: Akıllı telefonların anten olmadan fm dalgalarını yakalamasını sağlayan devre kartı.

Gesture Shot: İnsanların hareketli vücut sahnelerini çekebilen fotoğraf makinesi özelliğidir.

Giga–Byte: Bir milyon baytın kısaltılmış halidir. Byte, en küçük veri biçimine verilen isimdir.

GPU: (Graphic Processing Unit) Grafik işlemci ünitesi anlamına gelmektedir. Telefonlardaki oyunların kalbide denilebilir.

Google Play Store: Android’in uygulama marketidir. Buradan ücretli veya ücretsiz uygulamaları indirebilirsiniz.

Hall Sensörü: İngilizce “giriş sensörü” anlamına gelir. Yeni nesil akıllı telefon veya tabletlerde kullanılan bu sensör sayesinde cihaz, bulunduğu ortamın ışık seviyesini algılar ve ekran parlaklığını ona göre ayarlar.

Hard Reset: Hard Reset, bir elektronik cihazın sıfırlanmak suretiyle, fabrika ayarlarına geri döndürülmesi işlemidir.

HeadSet: Taç kulaklık anlamına gelir. Kulak üstü kulaklık olarakta bilinir.

HDR: (High Dynamic Range) HDR fotoğraflar normal fotoğraflardan çok daha fazla renk ve ışık bilgisi barındırırlar. Bu açıdan HDR fotoğraflar çok daha ayrıntılıdır ve renk yoğunluğu daha fazladır.

Hertz: Yatay bir frekans yayıcının 1 saniyede yaptığı tura verilen isimdir.

Hücresel Bağlantı: Mobil cihazların telefon araması gerçekleştirirken eriştiği operatör alıcıları yardımıyla internete bağlanmanıza yardımcı olan bağlantı modelidir. Operatör sağlayıcınızın size sağlamış olduğu mobil bağlantıdır.

IPS: Hitachi tarafından 1996 yılında ekranların doğru görüş açısı ve renk seçimi konusundaki zorluklarını ortadan kaldırmak için geliştirilmiş LCD ekran tipidir.

IPS LCD: Aydınlatmalı LCD Ekran Teknolojisidir.

IMEI: Türkçe: Uluslararası Mobil Cihaz Kodu. Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup benzersizdir ve 15 haneden oluşur.

Kapasitif Tuş: Dokunmatik olmayan, akıllı telefonların ekranlarının altında bulunan tuşlar. Kapasitif terimi, kapasitör kullanan anlamına da gelmektedir.

Kbps: (Kilobits Per Second) Saniye başına 1024 bit bilgi sağlama kapasitesine verilen isimdir.

Kişisel Erişim Noktası (Hotspot): Cep telefonunuzda varolan ağ bağlantısını kablosuz yada kablolu olarak başka cihazlara yaymanıza olanak sağlar.

LCD: Liquid Crystal Display  (Sıvı Kristal Ekran) anlamına gelmektedir.

LED: Üzerinden elektrik akımı geçtiğinde ışık üreten iletkenlerden oluşan teknolojik düzenek.

Lollipop: Android İşletim Sistemi’ nin 5.0 ve üstü işletim sistemlerine verdiği genel isimdir.

mAh: (Miliamper / Hours) Bataryaya sahip cihazlar Ah değerini kullanırlar. (amper/hour) Ancak daha küçük bataryası bulunan cihazlar mAh değeri kullanırlar.

MB: Mega byte anlamına gelir ve 1 MB 1024 kilobayta eşittir.

MP (Mega piksel): 1 milyon piksele verilen isimdir.

Mhz: Bir milyon hertz e verilen isimdir.

MicroSD: “Micro Sandisk” anlamına gelmektedir. Bu giriş kısmına sahip olan akıllı telefonların hafızası kart desteğiyle arttırılabilir.

Multi Touch: Birden fazla parmakla ekrana dokunabilmenizi sağlayan bir ekran teknolojisidir.

NFC (Near Field Communication): Yakın saha iletişimi anlamına gelen bir kısaltmadır. NFC ile günümüzde telefonlar ile temassız ödeme yapabilme imkanı bulunmaktadır.

OEM ( Original Equipment Manufacturer): ifadesinin kısaltması olan bu kelime, kendi markası olan firmalar için fason ürün üreten küçük üreticiler için kullanılırlar.

OLED: (Organic LED) Arka aydinlatmaya ihtiyac duymayan, kendinden parlayan bu ekran teknolojisi Kodak Firması tarafından geliştirilmiştir.

Optik Zoom: Cep telefonlarında optik olaran nesneye odaklanmayı anlatan optik zoom, bunu mekanik olarak lensleriyle yaptığından herhangi bir görüntü kaybına sebep olmaz.

OS (Operating System ): İşletim Sistemi anlamına gelir.

OTG (On The Go): Cep telefonu ve tablet gibi USB üzerinden şarj olabilen cihazların şarj girişine mouse, klavye ve flash disk bağlamak için kullanılan bir özellik. Cep telefonunuz OTG özelliğini destekliyorsa OTG kablo alarak, flash disk ve telefonu bağlayıp telefonda veya flash bellekte yer alan fotoğrafları, videoları ve müzikleri aktarabilirsiniz.

Piksel: Pixel Picture kelimesiyle Element kelimesinin birleşmesinden oluşur. Bir resmi oluşturan en küçük elementlere verilen isimdir.

Quad Band: 850/900/1800/1900 MHz’ lik şebekeleri destekleyen, yani dünyanın her yerinden kullanılabilen akıllı cihaz ve cep telefonları için kullanılan bir ifadedir.

RAM (Random-Access Memory): Bilgisayarın geçici olarak kullandığı hafızaya verilen isimdir.

ROM (Read-Only Memory): Sadece okunabilir bellek. ROM, bilgisayarlarda ve diğer elektronik aletlerde kullanılan bir depolama birimidir. RAM gibi yazılıp silinebilen bir depolama birimi değildir. ROM içeriği sadece üretim anında yazılır.

SAR (Spesific Absorption Rate):  Akıllı cihaz ve cep telefonlarının yaydığı elekromanyetik radyasyon miktarının değerine verilen isimdir.

Sensör: Akıllı cihazınızın içinde bulunan pusula, basınç – ölçer, nem – ölçer, jiroskop gibi algılayıcılara verilen isimdir.

Super – AMOLED: Super – Amoled ekran teknolojisi, AMOLED ekran teknolojisinden daha ince ve daha gelişmiş bir ekran teknolojisidir.

SIM Kart : Subscriber identitiy module” kelimesinin kısaltılmış olan bu kısaltma, cep telefonlarının GSM servis sağlayıcının telefon hizmetinden yararlanmasını sağlayan, abone kimlik bilgilerini ve telefon defterini barındıran bir mikroçip.

UI  (User Interface): Kullanıcı arayüzü anlamına gelmektedir.

Uçak Modu (AirPlane Mode): Adı üstünde uçak içinde bu özelliği açtığınızda radyo frekansına bağlı tüm bağlantıları kapatır.

Wearable: (Giyilebilir) anlamına gelen bu kelime son dönemlerde karşımıza çıkan akıllı saat, akıllı bileklik vb. teknolojileri karşılamak için kullanılırlar.

Wireless Charger (Kablosuz Şarj): Kablosuz Şarj teknolojisi indüksiyon yoluyla şarj etme olarak da tanımlanan bir teknolojidir. Çalışma mantığı enerjiyi kablosuz gönderen ünite içinde yüksek manyetik alan yaratılıyor ve bu alan içinde oluşturulan elektrik, alıcı yani cep telefonundaki entegre devrelerde yer alan bobinler yoluyla elektriğe çevrilerek pili şarj etmeye olanak sağlıyor.

Wi-Fi (Wireless Fidelity Türkçe: Kablosuz Bağlantı Alanı): Kişisel bilgisayar, video oyunu konsolları, dijital ses oynatıcıları ve akıllı telefonlar gibi cihazların kablosuz olarak birbirlerine bağlanmasını sağlayan teknolojidir.

Xenon Flaş: Cep telefonlarında iki tip flaş bulunur, LED flaş ve Xenon flaş. LED flaşlar aslında fotoğraf makinelerinde kullanılan eski anlamıyla flaş sayılmazlar, çünkü adı üstünde LED ışıklardan ibarettirler. Xenon Flash’lar ise gerçek flaşlar gibidir, bir anda kuvvetli bir ışık patlatıp sönerler.


Destekleyici Kaynak: https://tr.wikipedia.org/

Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  AKILLI TELEFON VE CİHAZLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hangi Telefon Ne Kadar Radyasyon Yayıyor

Specific Absorption Rate (SAR) – Özgül Soğurma Oranı anlamındaki SAR, akıllı telefonların …