Anasayfa SEYAHAT Ne Yakın Ne Uzak – Ağva

Ne Yakın Ne Uzak – Ağva

7 Dakikada Okunabilir
4

Büyükşehir’de Yaşam

Büyükşehirlerde yaşam her zaman zor olmuştur. Hele ki  İstanbul gibi Türkiye‘nin Mega Kent‘inde yaşam kat ve kat daha zordur. Oluşan kalabalık beraberinde vakit kaybına, sinir strese ve malesef maliyete yansımaktadır. Durum böyle olunca haliyle insan bu akvaryumdan çıkıp kaçamak yapabileceği, biraz şehirden uzaklaşabileceği zamanları dört gözle kolluyor.

Neyse ki İstanbul‘da yaşayan insanların çoğunun ne uzak nede yakın denilebilecek mesafede şehirden biraz olsun kaçabilecekleri ve stres atacakları yerler mevcut.

Bu kaçamak mekanlardan biri olan Ağva‘yı kısaca tanıyalım;

AğvaHititlerFriglerRomalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olmuş bir belde. M.Ö. 7. Yüzyıl’a uzanan tarihin kalıntılarına, Ağva‘ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkün. Kalem Köy‘de Romalılar’a ait kilise kalıntıları ve mezar taşları, Hacıllı Köyü‘nde, 3. yüzyıl sonu – 4.yüzyıl başlarında bulunan Gürlek Mağarası, Hisar Tepe‘de bulunan kale kalıntısı, Sungurlu Mahallesi’ndeki dağ değirmeni önemli buluntular. Ağva‘ya 14. Yüzyıl’ın ikinci yarısında Konya, Karaman ve Balıkesir‘den gelen Türkmen boyları yerleşmiş. Bugünkü Ağva‘lılar da aynı Türkmen boylarının çocukları.

Ağva, Latince “iki dere arasına kurulmuş köy” ve “su” anlamına geliyor. İstanbul’un kuzeyinde, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bir sahil kasabası. Göksu ve Yeşilçay dereleri Ağva‘dan geçip Karadeniz‘e dökülüyor.

Ağva’nın nüfusu 3000 civarında. Ama yazın, özellikle hafta sonları bu rakam 10.000‘e çıkabiliyormuş.

Ağva

Konaklama

Ağva‘da konaklayabileceğiniz bir çok butik otel ve pansiyon mevcut bazılarının fiyatı uçuk olsada uygun fiyata hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz hotelleri bulabilirsiniz. Bazen hoteli arayarak aldığınız fiyat ile  internette bulduğunuz fiyat arasında çok fark olabiliyor. Bu yüzden önce otel veya pansiyonu aramanızı tavsiye ederim. Otellerin çoğu doğa ile içiçe nerdeyse her hotelin her penceresinden doğayı izlemeniz mümkün.

Ağva içinde bir Otel


Görülecek Yerler

Kandıra yolundan sapılan Kilimli ve Kadırga koyları, Ağva‘ya 10-15 dakika mesafede bulunuyor. Her ikisinde de piknik yapılıp denize girilebiliyor. Ayrıca Ağva‘da sadece denizden ulaşılabilen minik koylar da bulunuyor. Teke yolu üzerinde bulunan şelale ise, Ağva‘ya 4 veya 5 km uzaklıktadır.

Gelin Kayası, Kilimli Koyu ve Saklı Göl gibi yerler de yakınlardaki turistik yerlerdir.

Ağva 11 Göller vadisinde bulunan Hacıllı Şelaleri ile bilinir. Göksu Nehri‘nin kollarından olan Değirmençayırı Hacıllı bölgesinde geçtiği kanyonda 11 adet şelale ve göl oluşturmuştur. Şile‘li arkeolog Nabi Evren tarafından 11 Göller vadisi olarak adlandırılan bu bölgede 2. göl ve şelale bölgesinde bulunan Gürlek Mağarası Bizans Askerlerinin Hristiyan‘lığın yayılma döneminde yakaladıkları misyonerleri hapsettikleri bir mağara olarak kullanılmış.

Ağva

Ne Zaman Gidilir?

Karadeniz‘e kıyısı olması ve bu bölgeye yakın olmasından dolayı Ağva‘da çoğunlukla karadeniz iklimi yaşanmaktadır. Deniz sezonunda hava sıcaklığı 30-32 derecelerde olduğundan yaz mevsiminde ziyaret edilmesi tercih edilmelidir. Kış mevsiminde çoğunlukla yağış alan bir bölge olan Ağva‘da doğanın içinde ıslanarak yürüme tercihi size kalmış.

Koca Deresi – Ağva


Nasıl Gidilir?

İstanbul‘a yaklaşık 100 km uzaklıkta yer alan Ağva‘ya ulaşım şile otobanından sağlanıyor. Ümraniye‘den Şile otoyolu’na saparak Şile‘ye kadar geldikten sonra  Ağva‘ya giden sahil yolunu kullanarak Ağva‘ya toplam’da 1 Buçuk saatte erişebilirsiniz.

Eğer aracınız yoksa Üsküdar‘dan ve Ümraniye‘den 139A – Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor. Bu otobüsleri kullanarakta Ağva‘ya yaklaşık 2-2.5 saatte ulaşabilirsiniz.

İstanbul‘da yaşayıp hala Ağva‘ya gitmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir.

Seyahatinize rehber olması dileğiyle..

 

TAVSİYE: Terapi Niteliğindeki Çubuk Gölü

 


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!


Destekleyici kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ağva,_Şile

 • İtalya Seyahati İzlenimler

  Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…
 • Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır (İtalya)

  Avrupa birliğindeki ülkelere seyahat etmek için bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Vatand…
 • Venedik Gezi Notları

  VENEDİK İtalya Balayı turumuzun son durağı onlarca kanalla bölünen, 118 ada üzerine kurulu…
Daha Fazla Göster /  SEYAHAT

4 Yorum

 1. Selin Özen

  3 Ekim 2017 at 21:29

  Gitmesi biraz meşakkatli olsada gerçekten rüya gibi bir yer

 2. Rıfat Yalçın

  3 Ekim 2017 at 21:38

  Merhaba, Bence Hafta sonu için istanbul’dan kaçmak adına ideal bir yer.

 3. Didem H.

  12 Nisan 2018 at 14:28

  Ağva çok uzak bir yer hakikaten ama kafa dinlemek için birebir.

 4. Rıfat Yalçın

  13 Nisan 2018 at 18:29

  Kesinlikle öyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İtalya Seyahati İzlenimler

Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…