Anasayfa FİLM-DİZİ FİLM İNCELEME / ÖNERİ Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 10 Bilim Kurgu Filmi

Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 10 Bilim Kurgu Filmi

12 Dakikada Okunabilir
0

 

Sınırsız hayalgücüne doyabilecek, buralardan çok uzaklara gidebilecek, ufkunuzu açacak ölmeden önce izlemeniz gereken 10 film. Sıralamaya takılmayın.

Yazılar Spoiler içerir

The Martian (Marslı)

Yaşadığımız yüzyılın son döneminde görmeye duymaya başladığımız buralardan kaçalım mars’a yerleşelim fikrinin bir filme çok iyi şekilde yansıtılmış hali Mars’lı filmi. Bu film tam olarak Matt Damon için yazılmış ya da Matt Damon çok iyi hazırlanmış diyebilirim. Her ne kadar filmde tüm bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi teorik hatalar olsada en nihayetinde film deyip geçebiliyorsunuz. Kendi dışkısını gübre olarak kullanarak Mars toprağına patates ekip, yetiştirip hayatta kalan bir insan! Sonuç olarak bir insanın herhangi bir yerde kısıtlı imkanlara rağmen nasıl medeniyet kurabileceğini görmüş oluyoruz.

IMDB Puanı: 8.0
Benim Puanım: 8.0
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig

Interstellar (Yıldızlar Arası)

Dünya artık yok olmak üzeredir yaşamını doldurmuş kısa süre sonra dünya üzerinde yaşam kalmayacaktır. Bir grup bilim adamı insanlığın devamı için uzayda yaşanabilecek başka bir gezegen arayışını girmiştir. Yıldızlar Arası yine bu dünyadan kaçalım başka gezegen bulalım orayıda talan edelim tarzında bir film olarak karşımızda. Fakat biraz daha uçuk fikirler ve kurgu ile birlikte. Öyle ki filmde gerçek hayatta şu ana kadar net olarak kanıtlanamamış olan bir kara delik ile 4. boyut’a geçmek konu ediliyor. Bu karadeliğin gücü sayesinde çok uzaktaki yaşanılabilir gezegenlere erişim daha kısa sürelere kat edilebiliyor.

IMDB Puanı: 8.6
Benim Puanım: 8.0
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain

Resident Evil (Ölümcül Deney) Serisi

Resident Evil 6 film’lik bir film serisinden oluşuyor. Son filmi ağır eleştirilere maruz kalmasına rağmen dünya çapında büyük başarı yakalamış bir bilim kurgu filmi olarak öne çıkıyor. İlginç olan serinini bir video oyunundan doğmuş olması ve bu seviyede sevilmesi. Bir virüsün insanları zombiye çevirmesini konu alan klişe ama zombi filmlerinin belkide öncüsü olabilecek aksiyonu bol sürükleyici bir film serisi.

IMDB Puanı: Ortalama 6,3
Benim Puanım: 7.0
Yönetmen: Paul W.S. Anderson
Oyuncular:  Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Ryan McCluskey

Passengers (Uzay Yolcuları)

Starship Avalon isimli uzay gemisi 100 yıl devam edecek uzun bir yolculuk için hazırlanmıştır. 5000 kişi gemiye bindiklerinde uyutulacak ve yolculuk sürecinde hiç bir yaşlanma olmayacaktır. Uyku kapsülleri sayesinde başka bir bölgeye gidecek olan bu insanlar oldukça şanslıdırlar. Fakat aralarından 2 kişinin kapsülü yolculuğun henüz başında teknik bir problemden ötürü zamanından önce açılır. Tamirci olan Jim Preston (Chris Pratt) ve bir yazar olan Aurora Dunn (Jennifer Lawrence) uyandıklarında ne yapacaklarını bilemezler. Gemide herkes uyurken sadece iki kişi kalan kızla erkeğin önünde yıllar sürecek bir yolculuk vardır.

IMDB Puanı: Ortalama 6,3
Benim Puanım: 7.0
Yönetmen: Morten Tyldum
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen

Lucy

Taipe’nin sokaklarında artık yeraltı dünyası sokak çeteleri, mafya ve işbirlikçi polisler tarafından yönetilirken en aktif ticaret uyuşturucu ağı üzerinden yürütülür. Lucy ise kendisini herkesten her türlü suçtan uzak tutmaya çalışmasına rağmen tehlikeli uyuşturucu şebekesinde, belalı bir çete için kurye olarak çalışmak zorunda kalır. Lucy’nin içerisine yerleştirilen uyuşturucu, beklenmedik bir şekilde Lucy‘nin vücuduna nüfuz edip kanına karışmaya başlayınca olağanüstü bir durumla karşılaşır. Lucy’nin damarlarına karışmaya başlayan kimyasallar, ona insanüstü yetenekler kazandırmıştır. Artık akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olan genç kadın acımasız bir savaşçıya dönüşecektir.

IMDB Puanı: Ortalama 6,6
Benim Puanım: 7.0
Yönetmen: Luc Besson
Oyuncular: Morgan Freeman , Scarlett Johansson , Min-sik Choi
Limitless (Limitsiz)

Yaşamı pek de parlak olmayan ve şansı yaver gitmeyen Eddie, New York’ta düzensiz bir hayat yaşayan ve pek de başarılı sayılmayacak bir yazardır. Kız arkadaşından ayrıldığı bir gün yolda eski karısının kardeşiyle karşılaşır ve Eddie‘nin hayatı tamamen değişir. Çünkü eski karısının kardeşinden aldığı bir hap, Eddie‘nin beyninin tam kapasite çalışmasını sağlıyordur. Bu ilaç sayesinde eski dünyası değişen, hayata farklı bir gözle bakmaya başlayan Eddie paraya, çekiciliğe ve yüksek bir zekaya sahip olur. Ama aradan çok zaman geçmez, bu yüksek güçün yan etkilerinin ortaya çıkması gecikmez.

IMDB Puanı: Ortalama 7.4
Benim Puanım: 7.5
Yönetmen: Neil Burger
Oyuncular: Bradley Cooper, Anna Friel, Abbie Cornish

Predestination (Kader)

Predestination, zamanda yolculuk etmeye çalışan bir ajanın hikayesi konu almaktadır. Çünkü yaşanmamış kötü olayları önceden haber alırsa suçluları yakalamak için değerli bir zamana sahip olacaktır. Gizli bir kuruluşa bağlı olarak görev yapan ajanın son görevi ise; 1975 yılında New York’ta yaşanan bir patlamada 11.000 insanın yaşamını yitirmesinde sorumlu olan Fiyasko Bombacısı isimli adamı bulup bu facianın hiç yaşanmamış olmasını sağlamaktır. Filmin sonunda şok olmaya hazır olun.

IMDB Puanı: Ortalama 7.5
Benim Puanım: 8
Yönetmen: The Spierig Brothers
Oyuncular: Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor

The Hunger Games (Açlık Oyunları) Serisi

Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içinde Panem ulusu yaşamaktadır. Capitol’ün etrafında bir hat boyunca sıralanmış 12 bölge bulunmaktadır. Capitol yönetimi şiddetli ve acımasızdır. Bölgeler, her yıl yapılan Açlık Oyunları’na katılmak zorundadır. Her bölge yarışma için yaşları 12 ila 18 arasında değişen birer erkek ve kız çocuğu göndermek durumundadır. Açlık Oyunları televizyondan canlı olarak yayınlanan ve ölümüne bir kavgadır.

16 yaşındaki Katniss Everdeen annesi ve kendinden daha küçük kız kardeşi ile yaşamaktadır. Oyunlarda kız kardeşinin yerine gönüllü olarak Açlık Oyunları’na katılır. Kız kardeşi için hayatta kalma mücadelesi verecektir. Ancak bu mücadeleyi kazanırsa hayatta kalma seçeneği olacaktır.

Açlık oyunları serisi 4 film’den oluşmaktadır.

IMDB Puanı: Ortalama 7.5
Benim Puanım: 8
Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth

Transcendence (Evrim)

Will ünlü ve işinde oldukça başarılı bir bilim insanıdır. Terörist bir gruptan gelen teknolojik teklifi geri çevirmesinin ardından aniden öldürülür. Will’in karısı Evilyn’de bir bilim insanıdır ve kocasını kaybetmeye hiç niyeti yoktur. Tüm olanaklarını kullanıp adeta bir evrim niteliğinde, kocasının beynini bir şekilde süper bilgisayar haline getirerek bedenini olmasa da bilincini canlı tutmayı başarır. Dijital ortamda hayata tutunan Will’in dünyaya hükmetmesi için ihtiyacı olan tek şey bir internet kablosudur.

IMDB Puanı: Ortalama 6.3
Benim Puanım: 7
Yönetmen:  Wally Pfister
Oyuncular: Johnny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman

Planet of the Apes (Maymunlar cehennemi) Serisi

İlki 1968 yılında çekilen Planet of the Apes serisinin en yeni filmi olan Rise of the Planet of the Apes, safkan bir bilimkurgu ve aksiyon filmidir. San Francisco’da ve günümüzde geçen hikayede genetik mühendislerinin, maymunların beyinlerini geliştirmek için yaptıkları deneyler sonucunda maymunların insanlar üzerinde üstünlük kurmak için açtıkları savaş konu ediliyor.

Yeni seride 4 adet film bulunmaktadır.

IMDB Puanı: Ortalama 7.3
Benim Puanım: 7
Yönetmen:  Rupert Wyatt
Oyuncular: James Franco, Andy Serkis, Freida Pinto


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  FİLM İNCELEME / ÖNERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“You” Netflix Dizi İncelemesi

Netflix yine sürükleyici bir yapımla karşımızda. Dizimizin ismi “You“. IMDb:7.…