Anasayfa SEYAHAT Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

6 Dakikada Okunabilir
0

Güzel ülkemiz Türkiye’de turistik gezilecek yerler deyince akla ilk gelen yerlerden biridir Pamukkale. Eşsiz doğası ve manzarasıyla albenisi oldukça yüksektir. Yıl boyunca onbinlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapar. Pamukkale benim de Türkiye’de gezilecek yerler listemdeydi . Lakin Antalya’ya yolum düşmüşken uğramamak olmazdı.

Pamukkale Travertenleri (Rıfat Yalçın – Ağustos 2018)

Doğal olarak oluşan bu yapının nasıl bu hale geldiğine değinecek olursak ;

“Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı, bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kaynak, antik dönemlerden beri kullanılmaktadır.

Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 m. yol kat etmektedir.


Kaynaktan çıkan 35.6 0C sıcaklığında, içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Karbondioksit ve Karbon monoksit uçarak kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır. Çökelti ilk etapta jel halindedir. Reaksiyon kimyasal olarak; Ca(HCO3)+O2 CaCO+CO2+CO+H2O şeklindedir. Kat kat havuzcuklarında ve kat kat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir.

Zaman içinde sertleşmekte ve traverten olmaktadır. Ancak ziyaretçiler tarafından katlar üzerinde gezilmesi ve oynanması, henüz yumuşacık haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine, dağılmasına neden olmaktadır. Travertenlere termal su kontrollü olarak belirli bir program dahilinde verilmektedir. Fazla miktarda ve uzun süre aynı yere akıtılan su yosunlaşmaya ve dolayısıyla travertenlerde hoş olmayan kirliliğe sebep olmaktadır. Beyazlığın oluşumunda, hava şartları, ısı kaybı, akışın yayılımı ve süresi etkilidir. Çökelme, termal sudaki karbondioksitin havadaki karbondioksit dengeye gelinceye kadar devam etmektedir”

Pamukkale Travertenleri (Rıfat Yalçın – Ağustos 2018)

Pamukkale Travertenleri Lokasyonu ve Ulaşımı

Pamukkale Travertenleri adını verdiği Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yer almaktadır. Denizli merkeze uzaklığı 25 km’dir. Araçla ve turla giriş Güney kapısından yapılmaktadır. Pamukkale’ye İstanbul’dan düzenlenen tur’lar ile gelebileceğiniz gibi kendinizde özel aracınız yada Pamukkale otobüsüne binerekte gelebilirsiniz. Pamukkale – İstanbul arası yaklaşık 600 Km ‘dir.

 

Pamukkale Lokasyon
İstabul – Pamukkale Rotaları


Ne Zaman Gidilir ?

Pamukkale’ye Yaz mevsimi boyunca gidilebileceği gibi çok soğuk olmayan serin sonbahar’da da gidilebilir. Akan sular ilk travertenlerde sıcak olduğu için serin havada çok problem olacağını düşünmüyorum. Yani sonuç olarak ilk bahar, Yaz ve sonbahar mevsimleri uygun olacaktır.

Pamukkale Travertenleri (Fotoğraf: Rıfat Yalçın – Ağustos 2018)

Ücretler

Pamukkale travertenlerine giriş malesef ücretli. Ücret kişi başı 35 TL (Ağustos 2018). Kahvaltı yapabileceğiniz ücretli bir kafe mevcut. Süs eşyalar satan mağazalarda mevcut fakat fiyatlar gerçekten uçuk. Pamukkale merkezden daha uygun fiyata hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Gitmeye değer mi ?

Sadece Pamukkale’yi gezmek için gelecekseniz o kadar yol için değmez. Ben İstanbul’da yaşadığım için açıkçası bana biraz uzak. Pamukkale’ye benim yaptığım gibi oluşturduğunuz rotada yol üstü dinlenme molası olarak yer verebilirsiniz.


Tavsiye ve izlenimler

Sizlere tavsiyem sabahın erken saatlerinde gitmeniz. Ben saat 7:30’da gittiğimde kapılar yeni açılmıştı ve kimse yoktu fakat saat 8:00 olduğunda tur otobüsleri akın akın gelmeye başladı. Mümkünse özel deniz ayakkabısı yada temiz çorap ile girin yerler çok kaygan. Çocuk ile gidiyorsanız sakın kucağınıza almayın. Giriş bölgesinde bulunan hediyelik eşya satan mağazalar aşırı pahalı mümkünse pamukkale merkezden alışveriş yapın.

Bonus +

Gezinize rehber olması dileğiyle.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!


Destekleyici Kaynak: http://www.pamukkale.gov.tr/tr/Pamukkale-Travertenleri

  • İtalya Seyahati İzlenimler

    Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…
  • Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır (İtalya)

    Avrupa birliğindeki ülkelere seyahat etmek için bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Vatand…
  • Venedik Gezi Notları

    VENEDİK İtalya Balayı turumuzun son durağı onlarca kanalla bölünen, 118 ada üzerine kurulu…
Daha Fazla Göster /  SEYAHAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İtalya Seyahati İzlenimler

Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…