Anasayfa SEYAHAT Pasaport Nereden ve Nasıl Alınır?

Pasaport Nereden ve Nasıl Alınır?

9 Dakikada Okunabilir
0

Pasaport Nereden ve Nasıl Alınır?

Edirne‘den Ardahan‘a, Adana‘dan Sinop‘a gezmediğiniz yer kalmadıysa sıra yurtdışına gelmiş demektir. Türkiye‘de elini kolunu sallayarak gezmek kolay fakat yurtdışına çıkmaya kalkınca işin rengi biraz değişiyor. Yurtdışında gezmek dolaşmak için uluslararası kimlik yerine geçen pasaportu temin etmeniz gerekiyor. Bunun yanında tabi birde vize konusu var  🙂

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport çıkartmak için gerekli bilgi ve adımlar nelerdir göz atalım;

Güncel Pasaport Ücretleri

2018 Yılı güncel pasaport harç bedelleri aşağıdaki gibidir. Herşeyden önce Bankaya gidip TC kimlik numaranız ile Pasaport Harç Bedeli’ni yatırıp dekontunuzu almanız gerekiyor.

 

 

Güncel fiyatlar için: https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/odeme

Pasaport Harcını Yatırabileceğiniz Bankalar

 Akbank  Aktifbank  Albaraka Türk Katılım Bankası
 Alternatif Bank  Anadolubank  Arap Türk Bankası
 Citibank  Denizbank  BurganBank
 FibaBanka  Finansbank  Garanti Bankası
 HSBC Bank  ING Bank  Kuveyt Türk Katılım Bankası
 Odeabank  Şekerbank  T.C. Ziraat Bankası
  ICBC Turkey Bank A.Ş.  TurkishBank  Turkland Bank
 Türk Ekonomi Bankası (TEB)  Türkiye Finans Katılım Bankası  Türkiye Halk Bankası
 Türkiye İş Bankası  Türkiye Vakıflar Bankası  Yapı ve Kredi Bankası
 Ziraat Katılım Bankası

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport çıkartmak için öncelikle Nüfus Müdürlüğü‘ne bağlı resmi e-pasaport https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa sitesine girmelisiniz. Sitede bulunan Randevu Al butonuna basarak sizden istenilen bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra randevunuzu oluşturmalısınız.

Pasaport Seçilir.

Başvuru Türü, Şehir ve Müdürlük seçildikten sonra kişisel bilgilerinizi girip randevunuzu onaylayabilirsiniz.

Randevunuzu aldıktan sonra sizden istenilen başvuru evraklarını temin ederek randevu aldığınız gün ve saatte Seçmiş olduğunuz Nüfus Müdürlüğü‘ne giderek evraklarınızı teslim edeceksiniz.

Gerekli Evrak Listesi (Umuma mahsus pasaport)

Umuma mahsus pasaport nedir ?

Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

 • Yurt içinde öğrenimine devam edenler için
 • Harçsız öğrenci pasaportu talep eden öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri ile müracaat edebilirler.
 • TC nüfus cüzdanı aslı
 • Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfüs cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.
 • 2 adet Biyometrik Resim
 • Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) – 50mm X 60mm ebatlarında – Fonu Beyaz – Biyometrik özelliklere sahip – 2 adet
 • Müracaat sırasında parmak izi alınacaktır
 • Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır.Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacaktır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.
 • Müracaat tarihi itibariyle 18 yaşını ikmal etmemiş olanlara en fazla 5 yıl; 18 yaşından büyükler için en fazla 10 yıl pasaport tanzim edilmektedir.
 • Pasaport Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı(Adına Pasaport Müracaatı Yapılacak Birey Adına Yatırılmalıdır).
 • Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması – Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha) – Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir
 • Pasaport Harç Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı (Müracaat tarihi itibariyle 18 yaşını ikmal etmemiş olanlara en fazla 5 yıl; 18 yaşından büyükler için en fazla 10 yıl pasaport tanzim edilmektedir. Adına Pasaport Müracaatı Yapılacak Birey Adına Yatırılmalıdır).
 • Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması
 • Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha) – Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. -Umuma mahsus e-Pasaportlar; en az 6 ay olmak üzere, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yılllık, 4 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak düzenlenmektedir. Müracaat tarihi itibariyle 18 yaşını ikmal etmemiş olanlara en fazla 5 yıl; 18 yaşından büyükler için en fazla 10 yıl pasaport tanzim edilmektedir.
 • Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı
 • Yurtdışında öğrenimine devam edip yurtiçinden pasaport talep edeceklerin
 • Öğrenimine yurtdışında devam etmekle birlikte yurt içinden pasaport başvurusunda bulunmaları halinde, Büyükelçilik/Başkonsolosluk, Eğitim Müşavirlikleri/Ataşelikleri tarafından verilen “Bulundukları ülkenin eğitim sistemine dahil öğrencidir” uygun görüş yazısının aslının ibraz edilmesi, Öğrenimine yurtdışında devam etmekle birlikte Dış Temsilciliklerimize gidemeyip yurt içinden pasaport başvurusunda bulunmaları halinde ise okul/kurumlarından alacakları öğrenci belgelerinin Apostil (bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir) şerhi ihtiva edilmesi ve yeminli tercümanlar tarafından Türkçe tercümesinin yapılması halinde yurt içinde harçsız pasaport müracaatları kabul edilecektir.
 • Pasaport müracaatlarının Şahsen yapılması gerekmektedir
 • 5682 sayılı Pasaport Kanununa göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir. Not : 0 Yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda, pasaport sahibi şahsen bulunmalıdır.


Nereden Teslim Alınır ?

Pasaportlar bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüklerince teslim edilir. Randevu sırasında evraklarınızı teslim ederken görevli memur pasaport evinize mi veya başka bir adresemi gelsin yoksa siz gelip elden mi teslim alacaksınız diye soruyor. Tercihinize göre pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

Adrese gelsin derseniz 7 gün içinde teslim ediliyor. Pasaportunuzu başvuru esnasında ismini belirttiğiniz kişide imza vererek alabiliyor.

 

Seyahatinize rehber olması dileğiyle.

 

 • İtalya Seyahati İzlenimler

  Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…
 • Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır (İtalya)

  Avrupa birliğindeki ülkelere seyahat etmek için bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Vatand…
 • Venedik Gezi Notları

  VENEDİK İtalya Balayı turumuzun son durağı onlarca kanalla bölünen, 118 ada üzerine kurulu…
Daha Fazla Göster /  SEYAHAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İtalya Seyahati İzlenimler

Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…