Anasayfa SEYAHAT İTALYA Pisa Kulesi Gezi Notları

Pisa Kulesi Gezi Notları

2 Dakikada Okunabilir
0
Ufak İtalya turumuzda yol üstü rotamızda duraklayıp ziyaret ettiğimiz ve güzel anılar ile veda ettiğimiz Dünya’ca meşhur eğik kule Pisa. İlk bakışta gerçekten her an yıkılacakmış gibi duran kule aslında 100 yılda sadece 0,7 cm eğiliyormuş. Resimlerde eğikliğini gözlemlediğimiz  kule yakından çok daha fazla eğilmiş hissi veriyor.

Kule’nin tarihi ve kısa bilgiler ile;

Pisa Kulesi, İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza dei Miracoli‘de (İtalyanca Mucizeler Meydanı) yer alan ve 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173‘te yapılmıştır.

Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. 56 metre yüksekliktedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. En üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir biçimindedir. Kule ismini sanıldığının aksine Pizzadan almamıştır.Pisa Kule‘si eğikliğinden gelen meşhurluğu sayesinde her yıl binlerce turisti tabiri caizse ayağına getiriyor. Lakin ziyarete gelen her turist kuleyi eğilmekten kurtarma pozu vererek anılarına bir yenisini daha ekliyor. Bizde bu meşhur pozu her ne kadar persfpektif açısını yakalayamadan versekte ziyaretimizi noktalamadık 🙂

Pisa Kulesi – İtalya / Kasım 2019

Bölgede çok fazla gezme fırsatımız olmadığından bölge ve Pisa hakkında fazla yorum yapamıyorum. Fakat şu bir gerçek ki gelen her turist bölgeye bavullar ile gelip birkaç saatlik ziyaretin ardından bölgeden ayrılıyor. Yani bizim yaptığımız gibi diğer turistler içinde bir durak noktası olmuş Pisa kulesi.

 

Destek kaynak:  https://tr.wikipedia.org/wiki/Pisa_Kulesi

  • İtalya Seyahati İzlenimler

    Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…
  • Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır (İtalya)

    Avrupa birliğindeki ülkelere seyahat etmek için bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Vatand…
  • Venedik Gezi Notları

    VENEDİK İtalya Balayı turumuzun son durağı onlarca kanalla bölünen, 118 ada üzerine kurulu…
Daha Fazla Göster /  İTALYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İtalya Seyahati İzlenimler

Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…