Anasayfa SEYAHAT İTALYA Roma Gezi Notları

Roma Gezi Notları

8 Dakikada Okunabilir
0

Senin için Roma’yı bile yakarım.” cümlesi ülkemizde baya bir meşhurdur. Büyük Roma Yangını ile uzaktan yakından alakası olmasa bile kalıp olarak artistik bir cümleymiş gibi neredeyse herkes tarafından kullanılır. Birçok çiftin bu cümleden esinlenerek balayı tatillerini Roma‘da geçirmek istemeside manidardır. Bizde eşimle balayı tatili için ufak bir italya turunun başlangıcı olarak Roma‘yı tercih ettik.

Roma‘yı ilk defa ufak bir çocukken 1970 yılında çekilen Kezban Roma‘da filminde görmüştüm. Ediz Hun ve Hülya Koçyiğit filmde Roma’nın en meşhur köşeleri olan Kolezyum, Venedik Meydanı, İspanyol Merdivenleri, Melekler Kalesi’ni geziyorlardı. O zaman Roma‘nın her yerinin böyle eski yapılarla dolu olduğunu düşünmüştüm. Roma‘ya gidip gözümle görüncede gerçekten öyle olduğunu görmüş oldum. Şehir gerçekten binlerce yıldır dokunulmamış gibi karşınızda.

Roma‘nın hotel,apartman,banka, okul vb. neredeyse tüm yapıları tarihi eser sayılacak nitelikte eski yapılar içinde konuşlanmış. Bu kadar yapının günümüze kadar korunup gelmesi gerçekten şaşırtıcı. Hiçbir yapıyı yıkma yada devletin izni olmadan restore edemiyormuşsunuz. Kaldığımız hotelde tarihi eserdi.

Hotel Milton – Roma
KOLEZYUM (COLLESEO)

Roma denince akla ilk gelen yapı hiçkuşkusuz Kolezyum‘dur (Collesseo). Dünya üzerinde en turistik yapı olarak kabul edilen yapı tam tamına 2 bin yaşında. Roma‘nın bu dev arenası 2 bin yıllık tarihinde birçok olaya ev sahipliği yapmış. Gladyatör dövüşleri, hayvanların dövüştürülmesi, idamlar, tiyatro oyunları ve çeşitli gösterilerin yanı sıra zaman zaman dev arenada kutlamalarda yapılmış.

Kolezyum – Roma / Ekim 2019

VENEDİK MEYDANI (PİAZZA VENEZİA)

Kolezyum’un yanındaki yoldan devam ettiğinizde Roma‘nın diğer bir tarihi yapısı olan Venedik Meydanı‘na (Piazza Venezia) ulaşıyorsunuz. Roma’nın tarihi kent merkezinde Capitol Tepesi‘nin eteklerinde Via dei Fori Imperiali ve Via del Corso‘nun bulunduğu kavşakta yer alıyor. Adını Palazzo Venezia‘dan almaktadır. Meydanın bir tarafı İtalya’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele Anıtı’nın bir parçası olan II. Vittorio Emanuele Abidesi’ndeki Meçhul Asker Anıtı bulunmaktadır.

Venedik Meydanı – Roma / Ekim 2019 (Piazza Venezia)
TREVİ ÇEŞMESİ (FONTANA Dİ TREVİ)

Venedik meydanından 15-20 Dk’lık bir yürüyüşün ardından ulaşacağınız diğer bir tarihi mekan olan Trevi çeşmesine ulaşıyorsunuz. Gelen turistlerin neredeyse hepsinin parayla doldurduğu çeşmede dilek dilendiği zaman kesin olarak dileğin yerine geleceğine inanılırmış. Asıl adı Trevi Çeşmesi (Fontana Di Trevi) olan tarihi çeşmenin tarihi, İmparator Augustus döneminde başlıyor. Tarih, su arayan askerlere su kaynağının yerini gösteren bir kızın efsanesine dayanmaktaymış. İmparator Augustus‘nun damadı Agrippa, akan suyu Vergine su kemeri ile Pantheon‘a kadar ulaştırmış. 8. yüzyılda, 12. yüzyılda V. Niccolo tarafından ve 15. yüzyılın ortasında 4. Paolo tarafından restore edilmiş. 1998’de büyük bir düzenleme geçirmiş, temizlenmiş ve su sistemi de yenilenmiş.

Trevi Çeşmesi – Roma / Ekim 2019 (Fontana Di Trevi)

İSPANYOL MEYDANI VE İSPANYOL MERDİVENLERİ ( PİAZZA Dİ SPAGNA)

Trevi çeşmesine nispeten yürüme mesafesinde olan İspanyol Merdivenleri. Merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı), Roma’nın en hareketli meydanlarından biri.

Meydanının bu kadar popüler olmasının nedeni meydanda yer alan Roma‘nın en ünlü merdivenleriymiş. 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için tasarlanan İspanyol Merdivenleri Trinita dei Monti Kilisesi’ne meydandan ulaşım sağlamak amacı ile yapılmış.

İspanyol Merdivenleri’nin alt kısmına Roma’nın ünlü çeşmelerinden biri olan kayık şeklindeki Fontana della Barcaccia var. Şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Via Condotti de merdivenlerin hemen karşısında yer almakta.

İspanyol Merdivenleri ve İspanyol Meydanı
İspanyol Merdivenleri – Roma / Ekim 2019
VATİKAN (VATİCANO)

Roma Merkezin Kuzey batısında yer alan Vatikan Bölgesi Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan bağımsız bir devletmiş. Ayrıca Hristiyanların babası kabul edilen Papa’nın konakladığı yer. Devlet başkanı olarak Papa’nın sözleri yasa hükmündeymiş. Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideriymiş. Vatikan her nekadar ufak bir ülke olarak kabul edilsede kendine ait bir vize yapısı yok. Yani Schengen ile italyaya giriş yapan herkes ülkeye giriş yapabiliyor.

Vatikan
Vatikan / EKim 2019 (Vaticano)
PANTHEON

Pantheon ilk olarak Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş bir yapıymış. Panteon kavramı bugün içinde meşhur kimselerin gömülü olduğu anıtlar için kullanılıyormuş. Tüm Roma yapıları içinde en iyi korunmuş olanı ve muhtemelen de dünyada döneminin en iyi korunmuş binasıymış. Kubbenin ortasında Oculus adında bir delik var. 8 metre genişliğindeki bu delik içeriye ışık girmesini sağlayan tek nokta. İlk başta içerisinde pagan tanrı heykelleri varken, kilise tarafından bu heykeller yok edilmiş, Pantheon da bir Katolik kilisesi haline getirilmiş. Pantheon aynı zamanda krallar, ressamlar ve mimarların mezarlarının bulunduğu bir yer.

Pantheon iç kısım

 

Pantheon – Roma / Ekim 2019Umarım Gezinize Rehber Olur..

  • İtalya Seyahati İzlenimler

    Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…
  • Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır (İtalya)

    Avrupa birliğindeki ülkelere seyahat etmek için bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Vatand…
  • Venedik Gezi Notları

    VENEDİK İtalya Balayı turumuzun son durağı onlarca kanalla bölünen, 118 ada üzerine kurulu…
Daha Fazla Göster /  İTALYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İtalya Seyahati İzlenimler

Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…