Anasayfa SEYAHAT Seyahat Planı Nasıl Yapılmalı?

Seyahat Planı Nasıl Yapılmalı?

9 Dakikada Okunabilir
11

Seyahat Kültürü

Dünya‘da birçok insan diğer kültürlerin Yaşam Tarzını, Mimarisini, Yemek Kültürünü, Doğasındaki Çekim Gücünü deneyimlemek için Seyahat ediyor. Kimi zaman bu Seyahat‘ler doğaçlama yapılıyor kimi zamanda nizami planlanıp yola çıkılıyor. Doğaçlama Seyahat‘lerde biraz şansınızın yaver gitmesi ve bütçenizin iyi olması gerekiyor. Planlı Tatil‘de ise hem zamandan hem maddiyattan tasarruf etmenin yollarını aramalısınız. Çünkü başka bir ülkeye gittiğinizde para biriminden yemek kültürüne kadar herşey bir anda değişiyor.

Gitmek İstediğiniz Yeri Seçmekle Başlayın

Bu zamana kadar hayalini kurduğunuz ve görmeyi çok istediğiniz ilk yeri seçin. Paris, Roma, Venedik? herhangi biri olabilir. Bir yerden başlamak için önce nereye gitmek istediğinize karar vermelisiniz. Bu zamana kadar arkadaşlarınızın ziyaretlerinden sonra ballandırarak anlattığı o seyahat hikayelerine sizinkinide eklemek için aklınıza gelen ilk lokasyon. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor. Uzun süre hayalini kurduğunuz yere gittiğinizde hayal kırıklığına uğrayabiliyorsunuz.”Aaaa bu muydu bu kadarmıydı yani“, “Çok küçükmüş yada Ben hiç böyle hayal etmemiştim diyebiliyorsunuz. Bunun sebebi sanırım biraz fazla beklenti.

Gideceğiniz Yerde Nereler Gezilir?

Gideceğiniz yere karar verdiyseniz sıra Turistik Mekanlar‘ı yani tabiri caizse dostu düşmanı çatlatacak selfilerinizi çekeceğiniz mekanları araştırmaya gelmiştir. Dünya‘nın neresine giderseniz gidin gideceğiniz bölgede Tarihi bir yapı, Tarihi bir müze veya bir Köprü yada Tarihi bir Obje her zaman vardır. Yoksada yıllar önce yapay olarak oluşturulmuştur. Sokaklarda kaybolmadan seyahatinizi planlı şekilde sürdürmek için seçtiğiniz şehrin içinde gidilecek Turistik Mekanlar’ın rotasını çıkarmalısınız. İnanın bu plan seyahatiniz boyunca hayatınızı çok kolaylaştıracak.

Bütçenizi Çıkarın

Bazen hava solumanın bile ücretli olduğu şu Dünya‘da Seyahat etmek içinde tabiiki paraya ihtiyacınız var. Peki ama ne kadar para? Seyahat öncesi gideceğimiz lokasyonu seçtik ve gidilecek turistik bölge/mekanlarıda seçtik bundan sonra yapılması gereken ilk şey tabii ki Bütçe çıkarmak olacak. Bu adımda biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü her ülkenin kendine göre değişen ücret politikası var. Gittiğiniz ülkede muhtemel ücret ödeyeceğiniz yerler;

 • Taksi
 • Toplu Taşıma
 • Müzeler
 • Bölgedeki Tarihi Turlar
 • Restorantlar
 • Konaklama
 • Uçak Bileti
 • Vize Ücreti

Bunların her birini bir güne yayarak kendinize günlük bütçe çıkartarmalısınız. Örneğin günlük 100 € gibi. Bu 100 €‘nun ne kadarını yemeğe ne kadarını toplu taşımaya ne kadarını turistik mekanlara ayıracağınızı iyi planlamanız gerekmektedir. Örneğin restoranda yemek yerine dışarda daha uyguna seyyar satıcılardan enfes lezzetler satın alabilirsiniz.  Unutmayın bütçenizin çoğu kısmını konaklama ve uçuş ücretine vereceksiniz.

Uçak Biletinizi Alın

Literatürde baktığınız zaman her zaman Pazar ve Pazartesi günleri uçak biletleri pahalıdır. Çoğu insan çok erken tarihte bilet almanın ucuz olduğunu sanar. Evet bu varsayım kısmen doğru ama her zaman değil. Bazen uçuşunuza 2 gün kala, 6 ay önce aldığınız uçak biletiyle aynı fiyata uçak bileti alabiliyorsunuz. Yani bu konuda kesin bir kanı yok. Rezervasyon için en uygun zaman raporlarına göre son dakikada ucuz uçak bileti bulma efsanesi kimi zaman doğru olsa bile, bu durum özellikle 5 saat ve üzerindeki uzun mesafeli uçuşlar için geçerli olabiliyor. Bunun için firmaların kampanyaları’nı takip etmekte fayda var. Seyahatinize 3 ay kala uçak bileti fiyatlarını araştırmaya ve takip etmeye başlamalısınız.

Konaklama

Bu konuda seçici olmanızı tavsiye ederim. İnternette gördüğünüz çoğu resim yanıltıcı ve güncel olmayabiliyor. Konaklamak için seçtiğiniz mekana gidince sürpriz yaşamamak için Booking, Tripadvisor gibi firmalarda yazılan yorumları kesinlikle dikkate alın. Popüler bir ülke veya başkente gidiyorsanız merkeze yakın yerlerde konaklama ücretleri makul fiyatlarda olmayacaktır. Bu yüzden merkeze 15 dk mesafelerde daha uyguna hotel, motel veya hostel bulabilirsiniz. Tabi bütçeniz varsa Eiffel manzaralı oda tutmak size kalmış 🙂

Vize İşlemlerini Halletmek

Evet ne yazık ki en zor kısım bu kısım. Bir sürü evrak içinde kaybolacak ordan oraya koşturacak hatta seyahatinizden vazgeçmeyi bile düşüneceksiniz. Ama bu bir gerçek vize almadan Seyahat etmek imkansız. Her ülkenin kendine göre Vize uygulaması mevcut. Evet Avrupa‘dan herhangi bir ülkeden aldığınız Vize ile Avrupa birliğine bağlı ülkere girip çıkabiliyorsunuz. Fakat bazen örnek olarak Bulgaristan‘ın verdiği vize süresi ile Almanya‘nın verdiği vize süresi aynı olmayabiliyor. Seyahatinizden en az 2.5 – 3 ay önce vize işlemlerine başlamalısınız. Tabi madalyonun diğer yüzünde vizesizde gezebileceğiniz bir çok ülke mevcut bunlara Balkan Ülkeleri’ni örnek verebiliriz.

Tavsiye;

 • Vizeye başvurmadan en az 3 ay önce hesabınıza düzenli para girişi yapın.

Gitmeye Hazırsınız

Her zaman planlı olmak planlı yaşamak iyidir. Planlı yaşamak insanı güçlü ve hakim hissettirir. Tüm yaptığınız planlardan sonra artık gitmeye hazırsınız. Bu kadar plan yaptık ama hiç mi sürpriz yaşamayacağız diyebilirsiniz elbetteki yaşacayacaksınız. Çünkü hayat her zaman planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Her zaman bir B Planı’na ihtiyacımız var.

Seyahatinize rehber olması dileğiyle.

TAVSİYE: Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

 • İtalya Seyahati İzlenimler

  Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…
 • Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır (İtalya)

  Avrupa birliğindeki ülkelere seyahat etmek için bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Vatand…
 • Venedik Gezi Notları

  VENEDİK İtalya Balayı turumuzun son durağı onlarca kanalla bölünen, 118 ada üzerine kurulu…
Daha Fazla Göster /  SEYAHAT

11 Yorum

 1. Gezilecek yerler

  29 Eylül 2017 at 08:29

  Rıfat bey merhaba, yazınıza emek vererek hazırladığınız çok belli. Gayet başarılı buldum.. Bu denli ince ayrıntılar paylaşmanız size olumlu dönüş sağlayacaktır emin olun. iyi çalışmalar.

 2. Rıfat Yalçın

  29 Eylül 2017 at 11:55

  Çok teşekkürler

 3. Mustafa

  2 Ekim 2017 at 21:17

  Harika yazı olmuş gerçekten tebrikler

 4. Rıfat Yalçın

  3 Ekim 2017 at 21:33

  Teşekkür ederim.

 5. Figen Yüksel

  7 Ekim 2017 at 18:40

  Güzel yazı olmuş plansız yola çıkmak deliliktir 🙂

 6. Rıfat Yalçın

  9 Ekim 2017 at 15:44

  Kesinlikle 🙂

 7. gezilmesi gereken yerler

  30 Aralık 2017 at 23:36

  Tavsiye edilesi bir makale olmuş elinize sağlık. 🙂

 8. Rıfat Yalçın

  30 Aralık 2017 at 23:39

  Teşekkürler 🙂

 9. Didem H.

  13 Nisan 2018 at 18:26

  Yazı içeriği acemiler için rehber niteliğinde olmuş gerçekten elinize sağlıkk..

 10. Rıfat Yalçın

  13 Nisan 2018 at 18:30

  Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 11. aracla

  27 Nisan 2018 at 18:42

  Faydalı bilgi paylaşımı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İtalya Seyahati İzlenimler

Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…