Anasayfa KİŞİSEL BLOG Sigarayı Nasıl Bıraktım ?

Sigarayı Nasıl Bıraktım ?

6 Dakikada Okunabilir
4

Sigarayı Nasıl Bıraktım ?

Sigarayı toplamda 10, aktif olarak 8 yıldır içiyordum. Aradaki 2 yıl nerede diyebilirsiniz 2 kere bırakmışlığım var. Yani bu konuda zorlandığım söylenemez.

Benim bünyemde en etkili sigara bırakma yöntemi 2 önemli kuralı uygulamakta yatıyor. İlk kural karar vermek, İkinci kural ise verdiğiniz kararın arkasında durmaktır. Daha öncede bu 2 kuralı uygulayarak sigarayı bırakmıştım. Bu kurallar çerçevesinde yıllarca boca ettiğim zamanımı ve sağlığımı tekrar geri kazanmaya karar verdim.

Sigarayı bırakmakla ilgili bütün ilaçları,  elektronik sigaraları, nargileyi, sigarayı azaltmayı yada azaltarak içmeyi unutun. Hepsi çok net bir şekilde sigara gibi ticari amaçlı veya kendinizi kandırmaya yöneliktir.

Şimdi sırasıyla sigaradan kurtulmanın adımlarını ve neler yaşadığımı anlatmaya çalışayım;

1. Kural= Karar vermek !

Komik gelecek ama bırakmak için kendime sebep aradım en büyük sebep tabiki sağlığımdı. Çünkü sigara beni fiziksel olarak çok zorlamaya başlamıştı.  Hep şu gün gelsin bırakırım kafasındaydım. Bir şekilde hep gözardı ediyor insan ha bugün ha yarın diyerek bir bakmışsınız yıllar geçmiş. Daha sonra son sigaramı içerken bunun böyle olmayacağını, bir karar vermem gerektiğini kendime inandırdım. Bu adım bu bağlamda başarmanın %30’u diyebilirim. 

2. Kural= Verdiğiniz kararın arkasında durmak !

Evet bu kadar basit kendinize inanıyor güveniyorsanız verdiğiniz kararın arkasında durabilmeniz gerekir. Arkadaşlar, kimse kendini kandırmasın İki gün sonra “birtane içsem birşey olmaz” veya içki kullanırken “Bu meretin tadıda sigarasız çıkmıyor” demeyin. Hayatımda çoğu kez, kendimden emin olduğum zaman, verdiğim kararların hep arkasında durdum. Bu konuda da sabit fikirli olmak zor olmadı. Kendime hep şunu söyledim “Sen sigarayla doğmadın. Vücudunun buna ihtiyacı yok. Bu vücudun hükmü sende dizginleri eline al” Bu kural ise başarının %70’idir.

Bıraktıktan sonra yaşadıklarım;

İlk 3 gün

Çok zor geçti. Elim hep sigara aradı. Vücut nasıl alıştıysa her can sıkıntısında bir tane içmek geldi içimden ama içmedim. Burada 2. kuralı uygulamak çok önemli. Sigara içilen ortamlardan uzak durdum. Ara ara nikotin yoksunluğu krizleri geldi 10-15 dk sürdü. Bu krizleri atlatabilmek çok önemli. Bu krizler anında içmez ve içilen ortamda bulunmazsanız bırakmaya 1 adım daha yaklaşırsınız.

1 Hafta sonra

Göğüste isteğe dayalı yanma hissi azaldı. Sigarayı unuttuğumu farkettiğim anlar oldu. Yoksunluk Krizleri ara ara hala vardı.

2 Hafta sonra

Göğüste yanma ve istek tamamen gitti. Yoksunluk krizi çok seyrekleşti. Uyku kalitem arttı. Balgam atmaya başladım.

3 Hafta sonra

Nefes alma kalitem arttı. Yoksunluk Krizleri tamamen gitti. Yürüme ve merdiven çıkmada tıkanmalar azaldı.

2 Ay sonra

Sigaraya dair alışkanlık olarak ne varsa kafamdan atmış, sanki hiç sigara içmemişim gibi hissediyorum. Artık elim sigara aramıyor. İstek tamamen gitti.

Komik bir şekilde zaten benim olan sağlığımı tekrar geri kazanmaya başlamanın sevinci vardı içimde. Her geçen gün sigarayı bırakmadaki kararlılığım güçlendi.  Bu konuda insan kendine çok kızıyor. Hiçbir faydası olmayan bu illeti neden yıllarca içmişim diye.

TAVSİYE: Bıraktıktan sonra kilo almamaya dikkat etmelisiniz. Yani sigaranın yerine yiyecek birşeyler koymayın. Sigara hayatınıza girmeden önce yerinde birşey yoktu. Haliyle gidincede yerine bir şey koymaya gerek yok 🙂

Sigaradan kurtulmanız dileğiyle herkese sağlıklı dumansız günler diliyorum. 


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

 • 2019 – Z Raporu

  Blog’ta geçen yıla oranla neredeyse 2 katı ciddi bir trafik artışı söz konusu. Blog …
 • 2018 – Z Raporu

  İlk olarak geçen yıl çıkardığım z raporunu bu yılda huzurlarınıza sunuyorum efendim. Geçen…
 • Araç Folyo Kaplatmak Mantıklı mı ?

  Yaklaşık 5 yıldır ülkemizde de popüler olan ve her geçen günde popülerliğini arttıran araç…
Daha Fazla Göster /  BLOG

4 Yorum

 1. Güliz

  2 Mart 2017 at 18:57

  Harika yazı sizi kutlarım Rıfat bey. Karar vermek çok önemli

 2. Rıfat Yalçın

  2 Mart 2017 at 19:04

  Teşekkür ederim

 3. Fatih ÖZTÜRK

  8 Mayıs 2018 at 12:00

  Rıfat bey merak ediyorumda şuan içiyor musunuz ?

 4. Rıfat Yalçın

  8 Mayıs 2018 at 12:13

  Hayır içmiyorum 1 Yıl 3 Ay 2 haftadır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 – Z Raporu

Blog’ta geçen yıla oranla neredeyse 2 katı ciddi bir trafik artışı söz konusu. Blog …