Anasayfa FİT KATEGORİ FİT BLOG Spor’a Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Spor’a Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

6 Dakikada Okunabilir
4

Doktorlar ve uzmanlar sağlıklı ve fit bir vücut için her zaman düzenli spor yapmamızı önerirler. Spor yapmaya karar verdikten sonra yapacağınız spor hangi dalda olursa olsun öncesinde yapılması gereken belli başlı kurallar vardır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde hem verim açısından hemde sağlık açısından bazı problemler ile karşılaşabiliyoruz.

Sarf edilecek eforda vücudun tepkisi çok önemli. Daha doğrusu vücudun tüm bu tempoya hazır olması gerekli. Kalp’ten Kemiğe, Kas gruplarından Vücuttaki Vitamin ve Minarel seviyelerine kadar hepsinin referans düzeylerinde olması çok önemli. Aksi durumda belli başlı rahatsızlıklar, sakatlanmalar hatta belkide can kayıplarına kadar sonuçlanacak acı sonuçlarla karşılaşılabilir.

Spor’u sadece vücuda şekil vermek için yapmayın!

Günümüzde spor’un amatörce ve bilinçsizce yapıldığı bir gerçek. Spor’u sadece dönemsel ve vücut şekillendirme amaçlı yapan, yazın etrafındakilerin ilgisini çekmek için deli gibi spor yapan bir sürü insan var. Özellikle Ocak ayından Mayıs ayına kadar Spor Salonları full çeker. Halbu ki bunu devam ettirseler zahmetsizce sürekli fit kalacaklar haberleri yok. Spor’u sadece şekillenmek için 3-5 ay yapmak çok yanlış.

Sürpriz ve acı sonuçlarla karşılaşmamak adına naçizane kendi deneyimlerimden yola çıkarak sizlere aşağıdaki gibi belli başlıklar ile spor’a başlamadan önce neler yapmamız gerektiğini yazdım.

Mümkünse Check-Up Yaptırın!

Spor’a engel bir durumunuzun olmadığına emin olmak için Genel Sağlık Taraması  (Check-Up) yaptırın. Genel Sağlık Taraması yaptırmak biraz külfetli bir iş gibi gözükebilir fakat işin aslı öyle değil. Eğer bu mümkün değilse önce bir Kalp veya Kardiyo doktoruna sonrada Ortopedi doktoruna gözükün.

Sağlıklı Beslenin!

Tabii ki fit olmak için sadece spor yapmak yeterli değildir. Sporun yanında beslenme düzenini oluşturmak ve buna sadık kalmak çok önemli. Genel sağlık taramasından sonra mutlaka bir diyetisyene gözükün ve size uygun bir liste çıkartın.

Size Uygun Spor’u Seçin!

Vücut yapınıza ve yaşınıza uygun spor dalı seçmeniz çok önemli. Spora başladıktan bir süre sonra yaptığınız spor dalını değiştirebilirsiniz belki fakat başlangıçta doğru spor dalını seçmek önemli.

Yapacağınız Spor Dalı ile ilgili Bilgi Edinin!

Yapacağımız spor dalını seçtikten sonra o spor ile ilgili gerekli bilgileri edinmek, seçtiğiniz spor dalının amacını öğrenmek sizi hedefe daha kolay götürecektir.


Uygun Kıyafet Giyin!

Bilindiği üzere her spor dalının kendine özgü kıyafet çeşitliliği var. Yapacağınız spora uygun kıyafetler ile spor yapmak daha doğru sonuca ulaşmak için gereklidir.

Esneyin!

Spor öncesi ve sonrası ısınmak ve kasları esnetmek çok önemli. Çeşitli sakatlıklara mahal vermemek için tüm kas gruplarımızı spor öncesi ve sonrası en az 15 dk ısıtmak ve esnetmek gerekiyor.

Sormaktan Çekinmeyin!

Hangi spor dalını yaptığınız önemli değil. Yaptığınız herhangi bir hareketin veya duruşun doğruluğunu uzmanına sorun. Yanlış hareket, duruş veya nefes kontrolü yaptığınız hareketin size yarar yerine zarar getirmesine sebep olabilir.

Hazırsınız!

Evet herşey tamam ise artık spor yapmaya hazırsınız demektir. Unutmayın! Sporu sadece Fit gözükmek için değil sağlığınız içinde yapmalısınız.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  FİT BLOG

4 Yorum

 1. Serkan

  31 Ocak 2018 at 10:56

  Harika bir yazı olmuş elinize sağlık

 2. Rıfat Yalçın

  31 Ocak 2018 at 10:58

  Teşekkürler 🙂

 3. Esra Toy

  14 Mart 2018 at 09:20

  Bilinçlendirmek adına harika bir yazı.

 4. Rıfat Yalçın

  14 Mart 2018 at 11:23

  Beğenmenize sevindim umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Evde Katkısız Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Fıstık ezmesi sporcuların vazgeçilmez destekleyici besin öğünü olarak zirveye oynayabilir.…