Anasayfa TEKNOLOJİK DONANIM / YAZILIM SQL Server Management Studio Karanlık (Dark) Tema Nasıl Yapılır?

SQL Server Management Studio Karanlık (Dark) Tema Nasıl Yapılır?

7 Dakikada Okunabilir
0

Microsoft SSMS 2016’da , Blue (Mavi) ve Light (Açık Renk) teması arasında seçim yapmak için görsel ayar seçeneğini tanıtmıştı. Hem SSMS 2016 hem de en yeni SSMS 2017’de, kullanıcı Araçlar> Seçenekler> Ortam> Genel> Renk temasına giderek Mavi veya Açık renk tema arasında geçiş yapılabiliyordu:

 

SSMS Dark (Karanlık) teması

Microsoft tarafından resmi olarak desteklenmese de, Dark teması hem SSMS 2016’da hem de en son SSMS 2017’de mevcuttur. Dark tema, SQL veritabanı yöneticileri ve geliştiricileri arasında oldukça popüler olmuştur. Dark temayı SSMS’de etkinleştirmek için aşağıdaki basit adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Eğer çalışıyorsa SSMS’yi kapatın. Herhangi bir metin düzenleyicisini yönetici olarak çalıştırın, bu durumda ben SSMS yapılandırma dosyasını düzenlemek için Notepad ++ kullanıyorum:

Yapılandırma (ssms.pkgundef) dosyası aşağıdaki konumlarda bulunur:

SSMS 2016

C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\130\Tools\Binn\ManagementStudio

SSMS 17

C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\140\Tools\Binn\ManagementStudio

SSMS sürümüne bağlı olarak, metin editöründe yapılandırma dosyasını (ssms.pkgundef) bulun ve açın:
Dosya metin düzenleyicide açıldıktan sonra aşağıya doğru ilerleyin ve “Remove Dark Theme” başlığı altındaki kodun olduğu bölümünü bulun, aşağıda gösterildiği gibi ilk satırın başına “//” (tırnak işaretleri olmadan) ekleyin ve kaydedin :

Tamamlandığında, SSMS’yi başlatın ve Görsel Tema bölümünde Renk temalarını tıklayın. Artık içeriğinde Dark temasınıda görmüş olacaksınız:

Ancak burada unutulmaması gereken konu, yapılandırma dosyaları her güncellemeden sonra varsayılanlarına geri döndürecektir. Bu, tabii ki, daha önce yaptığımız bu ince ayarın üzerine yazacak ve Dark tema artık seçeneklerde mevcut olmayacaktır.

PowerShell betiği yapan bir okuyucu (Luka Lovre) sayesinde, Dark temayı her seferinde yükseltmek için aynı adımları yapmak yerine, sadece birkaç tıklamayla elde edilebilecek aynı sonuçla daha kolay bir yol var.

Tek yapmamız gereken komut satırı ve komut dosyasını geliştirmek için tasarlanmış Komut İstemi veya Windows PowerShell’i çalıştırmaktır. Her iki durumda da, yorumlayıcıyı yönetici olarak çalıştırdığınızdan emin olun, aksi halde aşağıdaki gibi yola erişimin reddedildiği bir hata iletisi alırsınız:

PowerShell ile devam ediyorum çünkü bazı durumlarda komut Komut İstemi’nde başarılı bir şekilde çalıştırılsa bile, değişiklikler uygulanmaz (SSMS 17.7’deki durum). Yani, bu örnekte, Windows PowerShell kullanılmıştır.


PowerShell’i yönetici olarak çalıştırmak için, Başlat’ı tıklatın, PowerShell yazın, Windows PowerShell’e sağ tıklatın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.

SSMS kullandığınız sürümüne bağlı olarak, uygun komut dosyasını panoya kopyalayın ve çalıştırmak için Enter tuşuna basın:

SSMS 2016

powershell -Command “(gc ‘C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\140\Tools\Binn\ManagementStudio\ssms.pkgundef’) -replace ‘[`$RootKey`$\Themes\{1ded0138-47ce-435e-84ef-9ec1f439b749}]’, ‘//[$RootKey$\Themes{1ded0138-47ce-435e-84ef-9ec1f439b749}]’ | Out-File ‘C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\130\Tools\Binn\ManagementStudio\ssms.pkgundef'”

SSMS 17

powershell -Command “(gc ‘C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\140\Tools\Binn\ManagementStudio\ssms.pkgundef’) -replace ‘[`$RootKey`$\Themes\{1ded0138-47ce-435e-84ef-9ec1f439b749}]’, ‘//[$RootKey$\Themes{1ded0138-47ce-435e-84ef-9ec1f439b749}]’ | Out-File ‘C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\140\Tools\Binn\ManagementStudio\ssms.pkgundef'”

Işlemin yanıp sönen imleç dışında yeni bir satırda başarılı olduğu geri dönüş mesajı olmayacaktır.

Bu iki yöntemden biri tamamlandığında, SSMS’yi başlatın ve görsel görünümü karanlık olarak değiştirin. Aşağıdaki Göründüğü gibi tema aktif olacaktır:

Önemli Not: Daha önce yazının başında da belirttiğim gibi, SSMS’deki Dark (Karanlık) renk teması Microsoft tarafından resmi olarak desteklenmiyor. Bazı görsel sapmalar olabilir, örn. Object Explorer’daki beyaz arka plan, Sonuçlar ızgarası vb. gibi. Ayrıca Sorgulama esnasında SSMS yanıt vermeyebilir.

 


Kaynak(Source): https://www.sqlshack.com/setting-up-the-dark-theme-in-sql-server-management-studio/


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  DONANIM / YAZILIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress 5.0 İle Gelen Gutenberg Editörü Kapatma

Wordpess 5.0 ile gelen Gutenberg Blok Editörü‘nü bende dahil birçok kullanıcı kullan…