Anasayfa FİLM-DİZİ DİZİ İNCELEME / ÖNERİ Stranger Things – Yabancı Dizi İncelemesi

Stranger Things – Yabancı Dizi İncelemesi

9 Dakikada Okunabilir
0

Stephen King romanlarından en az birini okuduysanız bu diziyi izlerken yine Stephen King romanı okuyor havasına girebilirsiniz. 80’li yıllarda çekilen film ve dizilere bolca göndermeler yapan aynı zamanda hepsi oldukça profesyonel çocuk oyunculara sahip efsaneler efsanesi bilim kurgu dizisi serilerine aday olacak Stranger Things‘i beraber inceleyelim.

Dizi neden bu kadar popüler oldu ?

Stranger Things‘i bu kadar popüler yapan nedenleri incelediğimizde İlk bakışta Türkiye ile birlikte diğer ülkelerde de yapılan Netflix PR ekibinin çalışmalarını gösterebiliriz. Lakin ülkemizde bir çok kişi diziyi Sadettin Teksoy sayesinde duydu.

Hatırlayalım;

Diğer bir etken olarak 80’lerde yapılan birçok yapıma göndermelerde bulunması gösterilebilir. Örneğin Ghost Busters gibi. Bu göndermeleri gören 80’lerin çocukları diziyi oldukça sevdi.

Sol üst Lucas,Sol alt Will, Orta Eleven, Sağ üst Mike, Sağ alt Dustin

 

Dizinin ana konusu

Stranger Things 1945-1975’li yıllar arasında yürütülen CIA yönetimli MKUltra Projesi‘ni konu alıyor. Yani dizi gerçek bir hikayeden yola çıkılarak oluşturulmuş. MKUltra projesi ile ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Not: Buradan sonra yazı spoiler içerir.

1.Sezon Özet

Hikayemiz kendi halinde Hawkins isimli ufak bir kasabada geçiyor. Bu kasabada kendi aralarında belli kuralları olan 4 iyi arkadaş yani Will, Lucas, Dustin, Mike ile hikaye başlıyor. Bu 4 velet’ten Will birden ortadan kayboluyor. Ve sezon sonuna kadar herkes bütün kasabada onu arıyor.

Will‘in kaybolmasının nedeni;

Kasabaya yakın devlete ait bir binada çeşitli deneylere tabi tutulan Eleven isimli denek kızın telekinezi yeteneği sayesinde Rus ajanları dinlediği sırada gördüğü canavar’dan(Demogorgon) çok korkması ile sahip olduğu yeteneği tavan yapıyor ve yaşadığı bu olay dizide Upside Down diye adlandırılan başka bir paralel evrene kapı açıyor ve Eleven‘da binadan kaçıyor. Upside Down‘dan kendi boyutumuza geçebilen canavar (Demogorgon) Will‘i paralel evrene kaçırıyor yani Upside Down’a.

Lucas, Mike, Dustin Will’i arıyor

Sezon sonlarına doğru yine kasaba yakınında bulunan bir kanalda çocuk cesedi bulunuyor. Bulunan cesedin Will‘e ait olduğu anlaşılıyor. Ancak Will‘in annesi Joyce cesedin oğluna ait olmadığına Will‘in hala hayatta olduğuna inanıyor. Dizide olayları ilk çözen kişi kahraman polisimiz Hopper bazı olaylardan işkillenerek gidip cesedi kontrol ediyor ve cesedin sahte olduğunu görüyor.

Will‘in bulunması,

Kahraman polisimiz Hopper deneylerin yapıldığı binaya içeride neler döndüğünü öğrenmek için gizlice giriyor. İçeride laboratuvarları gözlemliyor ve Upside Down‘a açılan kapıyı buluyor. Ancak tam bu sırada yakalanıyor ve uyandığında kendini evinde buluyor. Hopper Will‘in sahte ceset olayını Joyce‘a açıklıyor. Bu sırada kasabaya gelerek veletler ile arkadaş olan Eleven‘ın telekinezi yeteniğini Will‘i bulmasında kullanmasını istiyorlar. Ancak bu denemeden elle tutulur bir sonuç alamıyorlar. Daha sonra Hopper ve Joyce deneylerin yapıldığı binaya oğlu Will‘i bulma umuduyla tekrar gizlice giriyorlar fakat girer girmez yakalanıyorlar. İçeride deneyleri yapan profesör ile anlaşma yapan Hopper Will‘i bulabilmek için Joyce ile birlikte Upside Down‘a açılan kapıdan içeri giriyor ve burada Will‘i buluyorlar. Öte yandan Eleven okulda Demogorgon‘un köşeye sıkıştırdığı arkadaşlarını kurtarmak için kendini feda ediyor.

2. Sezon Özet

İlk sahnede bizi Newyork‘ta polislerin kovaladığı bambaşka yeteneği olan başka bir kız karşılıyor. Bu kızın yeteneği insanların zihnini kontrol etmek yada onlara sanrılar göstermek.

Bu kızın daha sonra aslında Eleven‘ın kardeşi olduğunu anlıyoruz. Hopper‘ın evinde kalan Eleven evde bazı evraklar buluyor. Bulduğu evraklar içinde bir kadın dikkatini çekiyor ve araştırdığında o kadının yani Jane‘nin annesi olduğunu öğreniyor. Annesinin yerini telekinezi yeteneği ile bulup yanına gidiyor. Fakat annesinin tamamen trans halinde olduğunu görüyor. Yine yeteneğini kullanarak geçmişinde neler yaşadığını görüyor ve ona neler olduğunu çözüyor.

Hopper ve Eleven

Will bulunduktan sonra Hawkins‘te hayat normale dönüyor gibi gözüksede ilerleyen bölümlerde Will‘in Upside Down‘dan gördüğü şeyler ile durumun böyle olmadığı anlaşılıyor. Will bir sahnede lavabodayken canlı birşey kusuyor. Bu şeyin yine ilerleyen bölümlerde aslında bir Demogorgon olduğu anlaşılıyor. Ufak ve sevimli gibi gözüken Demogorgon‘u Dustin evinin önündeki çöptenekesinde buluveriyor. Dustin bu sevimli canlıyı daha önce hiç görmediği için yeni bir tür canlı bulduğunu sanıyor ve diğer arkadaşlarına gösteriyor.

1.Sezon sonu Eleven’ın Demagorgonu yok etmesi

Will‘in içindeki virüs Will‘i hem Upside Down‘da hemde Hawkins‘te aynı anda olmasını sağlıyor. Upside Down‘da olduğu bir anda büyük canavar içine giriyor ve kuluçkaya yatıyor. Will‘in içine giren canavar onu kontrol etmeye başlıyor. Ancak ilk sezonun sonunda olduğu gibi yine Will‘in annesi ve Hopper Will‘in içindeki bu canavar’ı bir yolunu bulup alt etmeyi başarıyor.

Büyük Canavar Demogorgon

Bana göre Dustin‘in sempatik tavırları bu diziyi sevilesi hale getiren etkenlerden biridir. Eleven‘ın müthiş oyunculuk performansıda cabası. Her ne kadar başta velet dizisi gibi görünsede aslında durum böyle değil..

Yaklaşık 16 aylık aradan sonra 2. sezonun gelmesiyle şaha kalkan Stranger Things 3. sezon ile popülerliğini sürdürecek gibi gözüküyor.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  DİZİ İNCELEME / ÖNERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“You” Netflix Dizi İncelemesi

Netflix yine sürükleyici bir yapımla karşımızda. Dizimizin ismi “You“. IMDb:7.…