Anasayfa TEKNOLOJİK TEKNOLOJİ / BİLİŞİM Teknoloji Bağımlılığı Bir Hastalık mı ?

Teknoloji Bağımlılığı Bir Hastalık mı ?

6 Dakikada Okunabilir
0Teknoloji bağımlılığı kişinin hayatını etkileyebilen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojiyi hayatımızda nasıl konumlandırdığımızla teknoloji bağımlılığı arasında doğrudan ilişki vardır.

Teknoloji bağımlılığında çeşitlilik söz konusudur;

  • Telefon Bağımlılığı
  • Bilgisayar Bağımlılığı
  • Sosyal Medya Bağımlılığı
  • İnternet Bağımlılığı

Çok değil bundan 10 yıl önce hayatımızda dokunmatik telefonlar, tabletler, sosyal medya yoktu. Varolanlarda yoğun olarak kullanılmamaktaydı. Yani son 10 yılda teknoloji korkunç şekilde ivme kazanarak gelişti. Şu an çoğu insan komik bir şekilde o zaman ne yapıyor muşuz diye sorguluyor. Aslında o zaman değil şu anda ne yaptığımız önemli. En son ne zaman samimi olduğunuz bir arkadaşınızla yüzyüze oturup saatlerce sohbet ettiniz ? Aramızdan çıkanlar olacaktır “Biz görüşüyoruz hala teknoloji bizi etkilemedi :)” size lafım yok siz fasulyesiniz, ben çoğunluktan bahsediyorum.

 

 

Şimdi buluşsak bile 10 dk sı normal sohbet oda giriş bölümü oluyor “Naber kanka?” “İyi senden naber?” “ee iş güç nasıl bla bla” ya sonra ? Baş aşağı iner 2 el telefonda kim ne paylaşmış, kim ne yazmış, birbirine video göstermeceler 🙂 Ne oldu bizim sohbet ? Tabii ki yalan oldu. Bahsetmeye çalıştığım şey bu. Komik bir şekilde adı SOSYAL olan bir mecra icraatta aslında bizi asosyal yapmaktan başka bir işe yaramıyor ve biz bunun farkına varamıyoruz. Biri resmimizi beğenince hoşumuza gidiyor,  haz duyuyoruz. Sanırım hepimiz ucundan biraz popüler olmak istiyoruz.

 

 

Kaçımız telefonu kurcalamadan bakmadan uyuyor ve kalkıyor ? Bir metroya yada Otobüse bindiğinizde herkesin başı eğik o küçük ekrana baktığını sizde görüyorsunuz değil mi ? Bana göre bu çok hastalıklı bir durum. Ne zaman bu sahneyi görsem gülmek gelir içimden. Bu bir bağımlıklık değilde nedir ? Bağımlılık dediğimiz tabir aslında zaten bir hastalık değilmidir ? Yani hepimiz hastayız öyleyse 🙂

 
 

Teknolojinin bağımlılık derecesi için kısa bir örnek;

Evli ve bir çocuğu olan kariyer sahibi bir kişi işine düzenli şekilde gidiyor. Evliliğinde de mutlu. Ancak bir süre sonra bilgisayar başında çok zaman geçirmeye başlıyor. İşten geliyor ve direk bilgisayar başına oturuyor, saatlerce internette oyun oynuyor. Eşi ve oğluyla ilgilenmiyor, yemeğini bile ekran karşısında yemek istiyor. Onu mutlu edebilen en büyük şey oyunlarda atladığı bölümler. Küçük oğlu yanına gidip, “Baba biraz oynayabilir miyiz?” dediğinde “Tamam beş dakika sonra” deyip onu geçiştiriyor ve oyun oynamaya devam ediyor. Eşi, “Artık oyunu bırakta biraz bizimle ilgilen” diye sitem ettiğinde de sinirleniyor, “Oyunun en güzel yerindeyim, beni bir rahat bırakın” deyip onları yanından uzaklaştırıyor.

Bu tip durumda bu örnekteki babanın hatta ailenin bir psikolojik destek alması doğru olacaktır. Çünkü ortada ciddi bir bağımlılık söz konusu.

Şimdi ki anneler tabiri caizse tabletleri bebek bakıcısı olarak kullanıyor. Çocuğu susturmak için veya başından savmak için eline tablet tutuşturuluyor. Bu çok yanlış bir davranış. İleride iletişimsel sorunların kaynağını yarattıklarının farkında bile değiller.

Peki bu asosyal durumdan kurtulmak için ne yapmalıyız ?

Bana göre;

  • Çocukları arkadaşları ile doğrudan görüşmeleri için teşvik edin ve yönlendirin.
  • Çocuklarınızın arkadaşlık ilişkilerini destekleyin.
  • Arkadaşlarınız ile yüzyüze görüşün. Yanyana geldiğinizde telefonu zaruri durumlar dışında elinize almayın.
  • Bilgisayar kullanma sürelerini belirleyin. Örneğin günde bir saat.
  • Aynı şekilde sosyal medya kullanma süresini belirleyin.
  • Sosyal olmak için eskiden ne yapıyorsak, yaptıysak onu yapın 🙂

Teknoloji tehlikeli bir araç haline gelmiş durumda. Çok fazla kullanıldığında ciddi anlamda bağımlılık yapan bir madde gibi karşımıza çıkabiliyor. Teknolojiyi ihtiyaçlarımız doğrultusunda kullanmalıyız. Herşeyin fazlası zarar olduğu gibi Teknolojininde fazlası zarar !


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  TEKNOLOJİ / BİLİŞİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mobil Teknoloji Terimleri

Teknoloji‘nin her geçen gün gelişmesi Mobil Teknoloji’lerin daha aktif ve sık …