Anasayfa TEKNOLOJİK TEKNOLOJİ / BİLİŞİM Teknoloji Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Teknoloji Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

7 Dakikada Okunabilir
0

Teknoloji Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Şehir efsanelerinin doğruluğunu araştırmaya başladığımdan beri Şehir Efsaneleriyle dolu bir yazı yazmayı hep istemiştim. Bana göre; insan her konuda sadece tek bilgi ile yetinmemeli, araştırmalı ve çeşitli sonuçlar ile karşılaştırma yaparak doğruya ulaşmalı. Bunu yapmadığımız zaman ortaya şehir efsaneleri dediğimiz kulaktan kulağa dolaşan bilgiler ile karşılaşabiliyoruz.

Bu zamana kadar, zamanında benimde aralarında doğru zannettiğim yanlışlara şöyle bir göz atalım;

Masaüstü bilgisayarın tahtı elden gidiyor. YANLIŞ

Son dönemde Notebook‘lar hem taşınabilir olması, hemde neredeyse Masaüstü Bilgisayar‘lar kadar güçlü olması sebebiyle popülerliğini arttırıyor. Bu popülerlikten sonra farklı kesimlerde şu cümleler duyulmaya başlandı. “Masaüstü bitti abi“, “Masaüstü’mü kaldı“, “Masaüstü hantallıktır” gibi. Fakat su götürmez bir gerçek var ki neredeyse hiçbir notebook, iyi toplanmış bir Masaüstü Bilgisayar‘dan üstün olamaz. Bunun sebebi Masaüstünün daha fazla kişiselleştirilebilir, fonksiyonel ve geliştirilebilir olmasıdır. En azından şimdilik Masaüstü Bilgisayar‘ları tahtından edecek bir Notebook henüz yok.

Mıknatıs ile sabit diskteki tüm veriler silinir. YANLIŞ

Bir dönem herhangi bir mıknatıs ile Notebook üzerinden veya fiziksel olarak bir Sabit Disk‘e mıknatısı yakın tutarak sabit disk’teki verilerin silinebileceği gibi bir bilgi dolanıyordu. Bu bilgide kısmen yanlıştır. Bir Sabit Disk‘in bozulabilmesi için yani içindeki verilerin bozulabilmesi için araba hurdalığında veya bir emar cihazında kullanılan mıktanıs kadar güçlü bir mıknatısa ihtiyacınız vardır. Normal basit mıknatıslar ile bu tip bir arızanın yaşanması çok düşük ihtimaldir. Fakat siz yinede basit mıknatıslar ile bunu denemeyin.

Telefon kapalıyken yerimiz bulunabilir. YANLIŞ

En çok bilinen yanlışta bu sanırım. Dizilerde ve filmlerdeki sahnelerden olsa gerek. Filmlerde görürüz eleman son telefon görüşmesini yapar ve telefonun pilini çıkararak telefonu fırlatır. Bu senaryoda baktığımızda telefonun son sinyal aldığı yere kadar sizi takip edebilirler. Fakat telefonu kapattığınız an, pili çıkarmasanız dahi telefon herhangi bir sinyal göndermez. Yani telefon kapandıktan sonra izinizi süremezler.

Açık uygulamalar şarjı bitirir. YANLIŞ

Etrafınızdaki insanların çoğunda görürsünüz açık olan uygulamaları tek tek kapatmaya çalışırlar. Hatta sizinde yapmanız konusunda ısrarcı olurlar. “Bu ne abi bütün uygulamaları açmışsın telefon kasar şarjı çabuk biter.” gibi. Bu bilgide kısmen yanlıştır. Kısmen derken aktif olarak konumunuzu kullanan veya internetinizi kullanan uygulamalar dışında açık olan uygulama telefonunuzu dondurmaz veya şarjını azaltmaz. Akıllı telefonlar bu fonksiyonlar ile başa çıkmak için tasarlanmıştır. Kullanmadığınız uygulama arka planda telefonun RAM‘inin çok az bir miktarını kullanarak hazırda bekler. Bu işlem donanım veya pil için herhangi bir sorun teşkil etmez.

MAC bilgisayara virüs giremez. YANLIŞ

Yine efsane bilgilerden biri. MAC bilgisayarlara yani “macOS işletim sistemine virüs bulaştıramazsınız” bilgisi. Dünya üzerindeki bilgisayarların 4’te 3’ünde Windows işletim sistemi kurulu hal böyle olunca popüler olarak virüslerle başı belada olan işletim sistemi Windows oluyor. Zaman zaman macOS işletim sistemi içinde virüsler ortaya çıkıyor ama sık olmadığı için duyulmuyor.

Telefon şarjını düzensiz şarj etmek pil ömrünü kısaltır. YANLIŞ

Bu bilgi nasıl yayıldı bilinmez ama bir hayli popüler. Hele ki yaşlı insanlar tarafından en çok bilinen yanlıştır. Sanırım bu bilginin yayılmasında birazda satış elemanlarının payı var. Benimde şahsen kulağımla halen duyduğum sıfır telefon alındığında “En az 10 saat şarjda kalsın efendim” cümlesi. Bu yanlış bilgi bu popülerliğin ana sebebi olabilir. Eski cihazlarda bu bilgi kısmen doğruydu. Fakat günümüzde kullandığımız akıllı telefonların hepsinde Lityum İyon Pil kullanılmaktadır. Bu pil çeşidi yazılım ve donanımında yardımıyla dolduğunu anlayarak akımı keser. Bu durumda bu teoriyi çürütür.

Çok megapiksel daha fazla kalite demektir. YANLIŞ

Günümüzde hala 3-5 megapiksel çözünürlükteki kameralar bazı Telefonlarda, Webcamlarda ve çoğu Fotoğraf makinelerinde kullanılmaktadır. Eski ve az gibi görünsede bunun sebebi tamamen işlevsel olmasıdır. Megapiksel, bir fotoğraf üzerinde yer alan milyon tane küçük renkli noktayı ifade ediyor. Aslında önemli olan megapiksel sayısı değil mercek büyüklüğü ve ışığı hapsetme değeridir.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  TEKNOLOJİ / BİLİŞİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mobil Teknoloji Terimleri

Teknoloji‘nin her geçen gün gelişmesi Mobil Teknoloji’lerin daha aktif ve sık …