Anasayfa FİLM-DİZİ DİZİ İNCELEME / ÖNERİ The Protector (Hakan:Muhafız) İnceleme

The Protector (Hakan:Muhafız) İnceleme

4 Dakikada Okunabilir
2

Baştan söyleyeyim ön yargılı bir insan değilim. Birazdan okuyacaklarınız tamamen eleştirisel yaklaşımdan ve izlediğim onca diziden elde ettiğim tecrübeden ibarettir. 

Evet bir süredir merakla beklediğimiz ve nihayet 14 Aralık Sabahı Netflix tarafından yayına alınan The Protector (Hakan:Muhafız) ‘ı inceleyeceğiz, eleştireceğiz ve öveceğiz..

Yapım hakkında samimi olmak ve genel olarak konuşmak gerekirse yapım Türkiye standartlarının üzerinde. Bununla birlikte halihazırda o3 medya’ nın yapımlarının kaliteside ortada. Senaryo bilindik ve benzer hikayelere dayansada güzel ve sürükleyici. Cast güzel çalışılmış. Oyunculuklarada diyecek yok doğrusu. Mehmet Kurtuluş yapıma cuk diye oturmuş resmen.

Çağatay Ulusoy ( Hakan: Muhafız )

Bu tip benzer fantastik denilebilecek bir kaç yapım zamanında ülkemizde denenmiş olsa da pekte başarılı olduğu söylenemez.  Buna en yakın örneği “Yaşamayanlar” dizisi olarak verebiliriz sanırım. Yayınlandığı platformdan mı yoksa senaryosundan mı bilinmez fakat The Protector’un senaryosu itibariyle uzun soluklu olacağını görebiliyoruz. 
Hikayeye değinecek olursak;

Günümüz İstanbul’unda kadim bir gizli bir birlik ile bağını keşfeden genç bir adamın, şehri ölümsüz düşmandan korumak için atılacağı macerayı ekrana getirecek olan dizinin başrollerinde Çağatay Ulusoy, Okan Yalabık, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü ve Mehmet Kurtuluş gibi isimler yer alıyor.

Hakan ve Zeynep

Dizinin senaryosu, Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi adlı romandan esinle Atilla Ünsal ve Aşkım Özbek’in yazdığı hikayeye dayanırken, senaryo İpek Gökdel’in imzasını taşıyor.

Eleştiriler;

Bir kaç üzücü konuya değinmessem olmayacak sanırım kaldı ki bununla ilgili sosyal medyada da oldukça eleştiri bombardımanı mevcut.

Görsel efekt konusunda The Protector gerçekten sınıfta kalacak düzeyde. Umarım 2. sezonda iyileştirilmiş haliyle yayına girer.

Dizi bu yumruk sahnesi için oldukça eleştiri aldı
Bu sahnede ışığın kullanılamaması yada kameramanın ışığı gölgelemesi. Ufak bir detay gibi görünsede beni rahatsız etti açıkçası.

Bu sahnede  de telefonla konuşan Mahsar’ın telefonla aslında konuşmadığı gözüküyor. Buda ufak bir detay gibi ama böyle büyük bir yapımda bunun gözden kaçması can sıkıcı.

Birkaç ufak hata daha var ama yazmaya gerek yok. Nede olsa dünyaca ünlenen yine Netflix’te yayınlanan La Casa De Papel dizisinde bile onlarca hata var.

Dizi sahnelerinde kullanılan mekanlar gerçekten konuya çok uygun ve görünce yadırgamayacağınız cinsten.

Az öncede yazdım 1. sezonun bitiş sahnesinden ve senaryonun genel argümanından dizinin uzun soluklu olacağını anlayabiliyorsunuz.

Ben heyecanla ve zevkle izledim eleştirilerimi ve övgülerimi yaptım devamını beklemekteyim. 2. Sezonda bu eleştirilerin dinleneceğini ve daha iyi sahneler izleyeceğimize eminim.

Resmi Fragman

Daha Fazla Göster /  DİZİ İNCELEME / ÖNERİ

2 Yorum

  1. bikahvearası

    24 Şubat 2019 at 20:27

    Söylediğiniz gibi dizide hatalar oldukça fazla fakat ilk netflix dizimiz olması ve yabancı basında da beklenilenden fazla duyulması ve tanıtılması bu hataları görmezden gelmemiz için yeterli sanırım. Umarım 2.sezonda çok daha güçlü şekilde gelir karşımıza.

  2. Rıfat Yalçın

    25 Şubat 2019 at 18:26

    An itibariyle tüm olumsuzlukları gözardı edebilecek bir gelişme ile 4 sezon onay aldı dizi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“You” Netflix Dizi İncelemesi

Netflix yine sürükleyici bir yapımla karşımızda. Dizimizin ismi “You“. IMDb:7.…