Anasayfa SEYAHAT İTALYA Venedik Gezi Notları

Venedik Gezi Notları

8 Dakikada Okunabilir
0

VENEDİK

İtalya Balayı turumuzun son durağı onlarca kanalla bölünen, 118 ada üzerine kurulu, adeta açık hava müzesi misali harika bir şehir olan Venedik. Aşıklar şehri desek hafif kalır sanırım. Şehirde aşk adına yapılmış onca seranat buna tanıklık etmiştir hiç şüphesiz. Şehrin her bir köşesi buram buram tarih kokuyor. Şehirde bulunan bir çok tarihi eser UNESCO Dünya Mirasları lisesindeymiş. Ayrıca Dünya üzerinde en çok tanınan ve bilinen şehir Venedik‘miş.

Venedik

VENEDİK TARİHİ

Venedik ismi, milattan önce 10. yüzyılda burada yaşayan Veneti insanlarından gelmekteymiş. Ayrıca şehir eskiden Venedik Cumhuriyeti‘nin başkentiymiş. Venedik “La Dominante“, “Serenissima“, “Adriyatiğin Kraliçesi“, “Sular Şehri“, “Maskelerin Şehri“, “Köprülerin Şehri“, “Yüzen Şehir“, ve “Kanallar Şehri” olarak bilinirmiş. Luigi Barzini The New York Times Gazetesi‘nde Venedik’i “kuşkusuz bir insan tarafından yapılan en güzel şehir” ayrıca Times Online Gazetesi de “Avrupa’nın en romantik şehri” olarak tanımlamışlar.

Venedik Cumhuriyeti Ortaçağlar ve Rönesans dönemi boyunca denizlerdeki en önemli kuvvet olduğu kadar 13. yüzyıldan 17. yüzyılın sonlarına kadar sanatın ve ticaretin merkeziymiş. Tarihi boyunca, özellikle Rönesans Döneminde, birçok sanatsal hareket olmuştu. Venedik tarihi boyunca senfonik müzik ve operanın gelişiminde önemli rol oynayan, aynı zamanda Antonio Vivaldi’nin doğduğu şehirmiş.

TÜRK HANI

Vendik’te bir türk hanıda bulunmaktadır. Evet yanlış okumadınız içinde bir hamamı ve camisi olan bir Türk Hanı.

Türk Hanı (Fondaco dei Turchi veya Palazzo dei Turchi), 13. yüzyılın ilk yarısında Giacomo Palmier tarafından inşa edilmiş bir saraymış. Türk Hanı, Büyük Kanal’ın sağ tarafında San-Marcuola İstasyonu’ nun karşısında bulunmakta.

Türk Hanı (Fondaco dei Turchi)

Venedik’in en eski saraylarından birisi olan Türk Hanı kıvrımlı bağlantıları ve ince sütunları ile Bizans mimarisinin tipik bir örneğiymiş. 1621‘den itibaren Türk tüccarlar sarayı ticaret merkezi olarak kullanmaya başlamışlar. 1838‘e kadar olan bu süreçte orada ikamet eden Türkler binaya bir cami ve hamam inşa etmişler ve sarayın mimarisini kısmen değiştirmişler. Ayrıca 19. yüzyılın ikinci yarısında başlayan restorasyon çalışmaları esnasında sarayın üst kısmına kubbe biçimde eklemeler yapılmış. Saray 1923‘ten beri Venedik Doğa Tarihi Müzesi (Museo di Storia Naturale di Venezia) olarak kullanılmaktaymış.Büyük Kanal (Grand Canal) – Rialto Köprüsü

Venedik – Rialto Köprüsü / Büyük Kanal

Grand Kanal (Canal Grande) yaklaşık 4 km uzunluğunda, 30 ile 70 m genişliğinde, derinliği 5 metreye varan Venedik’teki en büyük kanalmış. Kanal S şeklinde aktığı için “volta die Canal” olarak isimlendiriliyormuş. Grand Kanal’a yaklaşık 45 adet diğer küçük kanallar bağlanmaktaymış.

Venedik – Rialto Köprüsü Üzerinden Büyük Kanal’a Bakış / Kasım 2019

Kanalın sol tarafında San Marco, Cannaregio ve Castello, sol tarafında ise Dorsoduro, San Polo ve Santa Croce bölgeleri bulunuyor. Günümüzde Grand Kanal üzerinde 4 köprü bulunmakta. İçlerinden en eski olanı Rialto Köprüsü’ ymüş.

Büyük Kanal (Grand Canal) / Rialto Köprüsü Üzerinden Büyük Kanal’a Bakış – Kasım 2019San Marco Meydanı

San Marco meydanı, Venedik’in turistler ve güvercinler tarafından en çok ziyaret edilen meydanı.

San Marco Meydanı – Kasım 2019 – Rıfat Yalçın

San Marco meydanı 175 uzunluğunda, 82 metre genişliğindedir. Fransız Yazar Alfred de Musset meydan için “Avrupa’nin Salonu“, Napolyon ise “Avrupa’nın en güzel şenlik alanı” ifadesini kullanmıştır.

Meydanın geçmişi 9. yüzyıla dayanmaktaymış. O zamanlar meydan düklerin aldıkları kararları açıkladıkları, San Marco Bazilikası‘nın önündeki küçük bir alanmış. Meydan bugünkü konumuna 13. ve 16. yüzyıllar arasındaki çalışmalar sonucunda ulaşmış.

San Marco Meydanı – Kasım 2019 – Rıfat Yalçın

Gondol Turu

Venedik’te yapılabilecek en iyi şey olan gondol turunu bizde deneyimledik. Ve şüphesiz dünyanın en meşhur turlarından birine tanık olmak harika bir deneyimdi. Şehri kanalların içinden gözlemlemek Gondolcu’nun rehberliği eşliğinde unutulmaz anları hafızanına kazımanıza sebep oluyor. Bu harika deneyimi biraz pahalıda olsa deneyimlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Fiyatlar konusuda şu şekilde;

  • 25-30 Dk 80 Euro
  • 45 Dk € 100 Euro
  • 45-60 Dk arası 150 Euro.

Gondolcudan tur esnasında seranatta isterseniz fiyat 200 Euro‘ya kadar çıkabiliyor. Tura başladığınızda 80 Euro‘luk pakette anlaşsanızda tur esnasında turu uzatabiliyorsunuz.

Venedik – Gondol Turu / Kasım 2019Kaldığımız Hotel

Venedik’te hotellerin çoğu aşırı pahalı. Bu sebep ile Venedik’te konaklama sürenizi kısa tutmanızı tavsiye ederim. Biz 3 günlük ziyaretimizde Booking üzerinden rezervasyon yaptığımız San Marco Meydanı‘ na çok yakın olan Hotel Ala‘da konakladık. Hotel’in 3 günlük Maliyeti Turist vergisiyle birlikte toplam 635 Euro (Kasım2019).

https://www.hotelala.it/

Venedik – Hotel Ala / Kasım 2019
Umarım gezinize rehber olur.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!


Destekleyici kaynak: https://www.wikiwand.com/tr/Venedik

Daha Fazla Göster /  İTALYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İtalya Seyahati İzlenimler

Kültür ve Yerleşik Halk İtalyan’larda nedendir bilmem fakat turiste karşı bir bıkkın…