Anasayfa TEKNOLOJİK TEKNOLOJİ / BİLİŞİM VPN Nedir ? Ne İşe Yarar?

VPN Nedir ? Ne İşe Yarar?

3 Dakikada Okunabilir
0

VPN Nedir ?

VPN, Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmış halidir ve en temel anlamıyla internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunamamasını sağlar.

Malesef ülkemizde de kullanımı son dönemlerde yaygınlaşmaya başlamıştır. Lakin yasaklanan, kısıtlanan, engelenen sitelere veya IP’lere VPN sayesinde erişim sağlayabiliyorsunuz.

Aslında VPN kullanmak kolay ama güvenilir sınırsız ve ücretsiz hizmet bulmak zor. Çünkü çoğu VPN firması size ya ücretsiz deneme süresi verir yada data kısıtlaması. Sınırsız kullanım için her zaman ki gibi ücret talep ederler.

En iyi Ücretsiz 5 VPN hizmeti ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

VPN Ne işe yarar ?

Kısaca 3 başlıkta;

  • Gizli veri iletimi
  • Coğrafi konum gizliliği
  • IP adresinin gizlenmesi

Malesef Ülkemizde  sıkça karşılaştığımız site engelleme olayları yüzünden her gün sıklıkla kullandığımız Youtube, Twitter, Facebook, Instagram gibi sitelere giremeyebiliyoruz. Hal böyle olunca çözüm olarak VPN hizmetine başvuruyoruz. VPN başka bir ülkeden veya lokasyondan internete girer gibi engelsiz yasaksız interneti kullanmanıza olanak sağlar.

Türkiye’deki bulunan bütün yabancı kaynaklı ulusal şirketler VPN ile kendi şirket merkezlerine bağlanmaktadır. Bunun en büyük sebebi güvenlik amaçlıdır. Diğer bir sebebi ise çok merkezli şirketlerde iç haberleşmeyi sağlamak içindir.

Engellenebilir mi ?

VPN engellemek mümkün fakat tamamen değil. Çünkü finans sektörü ve büyük e-ticaret sektöründeki SSL içeren çoğu firma hatta kimi devlet kurumları hali hazırda VPN hizmeti kullanmaktadır. Genel olarak VPN protolünü engellemek demek ülkedeki bütün iş sektörünü kapatmak demektir.

Tüm bunların dışında genelde güvenlik kısıtlamaları sebebiyle vpn kullanılamayan yerlerde SSL VPN diye adlandırılan, HTTPS üzerinden iletişim kuran yaygın bir SSL türü mevcuttur. Bunu kapatmak teknik olarak interneti kapatmakla eş anlamlıdır. Yani sonuç olarak VPN’i tamamen engellemek mümkün fakat bir devlet için bunu yapmaktan kaçınmak en doğru karar olacaktır.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  TEKNOLOJİ / BİLİŞİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mobil Teknoloji Terimleri

Teknoloji‘nin her geçen gün gelişmesi Mobil Teknoloji’lerin daha aktif ve sık …