Anasayfa TEKNOLOJİK DONANIM / YAZILIM Web Tarayıcılarının Ram Kullanımı (Karşılaştırmalı)

Web Tarayıcılarının Ram Kullanımı (Karşılaştırmalı)

5 Dakikada Okunabilir
0

Bilgisayarlarımızda en sık kullandığımız yazılım birimi Web Browser‘lardır yani Web Tarayıcısı. İnternet‘e açılan kapı olarakta nitelendirebileceğimiz Web Tarayıcılarının bu sıklıkta kullanımı kimi zaman donanım açısından zengin olmayan bilgisayarlarda sorunlar yaratabiliyor. Bu sorunların başında donmalar, kasılmalar, internet bağlantı hızına bakmaksızın yavaş gezinme gibi sorunlar geliyor.

Web Tarayıcıları bu sorunu çözmeye yönelik her yeni sürümünde iyileştirmeler yapmaktadır. Bu iyileştirmeler ile Tarayıcılar daha basit, kullanışlı ve hızlı hale gelebilmektedir.

Günümüzde en çok bilinen ve kullanılan Web Tarayıcılarının RAM kullanma miktarlarına karşılaştırmalı olarak bir göz atalım.

Bu basit gözlem ve testtin senaryosunda Tarayıcılarda sadece tekbir sayfa açarak Youtube‘dan bir video oynattım. Test yapılan Cihaz’da i5 işlemci ve 8GB RAM vardır.

Internet Explorer

Şimdilerde papucu dama atılmış olsada hala sıklıkla kullanan kesim var. Ancak bazı yeni internet siteleri artık Explorer desteği vermemektedir. Internet Explorer RAM kullanımı 150-155 Mb‘larda geziyor.

İnternet Explorer
İnternet Explorer Ram Kullanımı

Microsoft Edge

Microsoft‘un Internet Explorer‘ı bitirme projesi Edge Browser. Keşke daha stabil çalışabilseydi çünkü RAM tüketimi ciddi derecede diğer rakiplerinden düşük. Edge Web Tarayıcısının RAM kullanımı 19-25 Mb gibi komik rakamlarda geziyor.

Microsfot Edge
Microsoft Edge Ram Kullanımı


Google Chrome Web Browser

Son zamanların en çok kullanılan popüler Web Tarayıcısı hiç kuşkusuz Chrome‘dur. Chrome‘unda RAM kullanım miktarı oldukça düşük. Chrome RAM kullanımı 72-80 Mb‘larda geziyor

Google Chrome Web Browser
Chrome Ram Kullanımı

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox‘unda azımsanmayacak derece çok kullanıcısı var. Rakipleri ile kıyasladığımızda RAM kullanımı orta seviyelerde geziyor. Lakin Firefox son çıkaracağı Quantum versiyonu ile daha hızlı bir web deneyimi sunmayı vadediyor bekleyip göreceğiz. Firefox RAM kullanımı 150 Mb civarında.

Mozilla Firefox
Mozilla Firefox Ram Kullanımı


Opera Web Browser

Listemizin sonundaki isim yine fonksiyonelliğiyle bir hayli iddialı olan Opera. Fonksiyonel olması bir tarafa RAM kullanımı rakiplerine göre bir hayli yüksek. Fakat fonksiyonel özellikleri göze alındığında örn:VPN gibi kullanımı daha cazip hale gelebiliyor. Opera‘nın RAM kullanımı 175 Mb‘larda geziyor zaman zaman 200 Mb‘a çıkabiliyor.

Opera Web Browser
Opera Web Browser Ram Kullanımı

Bu basit gözlemden sonra RAM kullanımı ile ilgili listemizdeki 5 Web Tarayıcısı aşağıdaki gibi tabloda kendine yer buluyor.

Fonksiyonel Performans Testi (Peacekeeper)

Yukarıdaki basit gözlem ve test’ten sonra fonksiyonel ve kapsamlı olarak performansını gözlemlemek için yaptığım Peacekeeper test sonuçlarıda tablodaki gibidir. Aşağıda listemizde bulunan 5 web browser’ın Peacekeeper testini görebilirsiniz.

Opera Ram testinde negatif olarak zirvede ayrıca Fonksiyonel Performans testinde de Opera açık ara önde gözüküyor.

Ben daha fonksiyonel ve VPN kullanımına ücretsiz olanak sağladığı için Opera kullanıyorum. Sonuçlar ortada karar sizin.


Konuyla ilgili Eleştiri, İtiraz yada bilginiz var ise lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

Daha Fazla Göster /  DONANIM / YAZILIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress 5.0 İle Gelen Gutenberg Editörü Kapatma

Wordpess 5.0 ile gelen Gutenberg Blok Editörü‘nü bende dahil birçok kullanıcı kullan…